Otwarcie Muzeum Przy Tunelu

Autor: 
Barbara Adamska
Otwarcie Muzeum Przy Tunelu.jpg

25 kwietnia br. zostanie otwarte prywatne muzeum w Gminie Nowa Ruda. Muzeum Przy Tunelu w Świerkach poświęcone będzie pamięci Mieczysława Bojko, eksploratora, miłośnika historii i kolekcjonera. Znajduje się ono nieopodal tuneli kolejowych pod Świerkową Kopą. Powstało dzięki pasji zbieractwa i zacięciu artystycznemu Mieczysława Bojko i Nadii Makuchowskiej.
Muzeum znajduje się w budynku, który pamięta budowę linii kolejowej i tuneli (1876 – 1880) na trasie Kłodzko – Wałbrzych. Zgromadzono w nim dobra kultury, a także różnego rodzaju pamiątki, które chciano uratować przed zniszczeniem, by zachować je i umożliwić ich obejrzenie nowym pokoleniom. Są tu przedmioty z czasów przedwojennych oraz z czasów PRL-u (narzędzia, urządzenia, maszyny, meble, naczynia, albumy, stare książki, fotografie, obrazy). Dodatkowo w muzeum znajduje się mała galeria z obrazami i rysunkami artystki – malarki Nadii Makuchowskiej, absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.
Zwiedzających na pewno zaintryguje klimat tego miejsca. Znajdą tu też wiele ciekawych i interesujących eksponatów. Zatem zapraszamy na otwarcie, życząc wszystkim miłego relaksu i wspaniałych wrażeń w tym uroczym miejscu.

Wydania: