Konferencja w Sali Rajców w kłodzkim Ratuszu

Autor: 
Mirosław Awiżeń
DSCN5489.jpg

Od wielu, wielu miesięcy nie było takiej konferencji, podczas której jedni z drugimi mogli się przywitać, porozmawiać tak normalnie, bezpośrednio, a nie poprzez pośrednika elektronicznego.
A czego dotyczyła ta konferencja? Ano, podpisaniu porozumienia (intencjonalnego) między Gminą Miejską Kłodzko a Krajowym Zasobem Nieruchomości w sprawie budowy mieszkań na wynajem, co w przyszłości może zaprocentować realizacją inwestycji mieszkaniowych na terenie Kłodzka.
Pamiętacie Państwo TBS-y (Towarzystwo Budownictwa Społecznego)? To podobna inicjatywa Rządu niekoniecznie dobrze realizowana. Szczególnie w małych miejscowościach. Więc tym razem inicjatywa ta została poprawiona i opierać się powinna w głównej mierze na współpracy z samorządami lokalnymi ze szczególnym uwzględnieniem właśnie tych mniejszych miejscowości (gmin). Warunki współpracy dość zachęcające począwszy od tego, że już na starcie każda gmina, która zechce uczestniczyć w tym programie dostanie bezzwrotnie 3 mln zł.
A udział gminy? To tylko przekazanie do SIM-u (Społeczne Inwestycje Mieszkaniowe) gruntu pod zabudowę. Gmina Miejska Kłodzko w osobie p. Burmistrza „wchodzi” w ten projekt na początku z 1/2 ha działką w dzielnicy Warszawa Centrum.
Przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości zapraszają do współudziału inne gminy z Powiatu Kłodzkiego, bowiem te 3 mln zł na każdą gminę zebrane „do kupy” pozwoli na rzeczywiście skuteczne działanie.
Mieszkania do wynajęcia będą przeznaczone dla tych, których nie stać jeszcze na własne mieszkania ale są na tyle zasobni, żeby nie korzystać z lokali komunalnych. Czynsz ma być umiarkowany i w różnej wysokości w zależności od: gdzie, kiedy i w jakim standardzie pobudowane zostaną mieszkania. Najemcy mogliby liczyć na wykup mieszkań, które będą wynajmować. W cenę ich zakupu wliczać się będą opłaty czynszowe.
Padło pytanie: ile będzie wynosił potencjalny czynsz? Odp.: po różnych bonifikatach, dodatkach, umorzeniach itp. cena 1m2 gdzieś w wysokości 8-9 zł z zastrzeżeniem, że na ściślejsze dane jeszcze trzeba poczekać, bo ten Program został uruchomiony w połowie stycznia tego roku i nie można zweryfikować jeszcze „w praniu” wszystkich potencjalnych kosztów.
Zainteresowanie wśród gospodarzy naszych Gmin było spore, co przedstawiają zdjęcia z konferencji. To kolejna próba zlikwidowania deficytu mieszkań w Polsce ale, jak powiedział przedstawiciel KZN, jest to praca na wiele lat.

Wydania: