Zespół "Waliszowianie"

Autor: 
Danuta Koniuszek
1Bez nazwy 1.jpg
Kolęda Dzieciątko sie narodziło1.jpg

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa bierze udział w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych w ramach projektu polsko-niemieckiego „W drodze przez kulturę trój styku” – „Kolęda 2021 – konkurs tradycji” w UMiG w Bogatyni. Konkurs w czterech kat.: stół wigilijny i omówienie potrawy wigilijnej, wygłoszenie oracji życzeniowej, kolęda lub pastorałka i zaprezentowanie dekoracji świątecznej choinki. W dniach 29.01.2021 – 2.02.2021 nasze prace konkursowe będą zamieszczone na Facebooku do tego celu został założony profil – Kolęda 2021, ocena będzie przez jury jak również przez internautów za pomocą „lajków”. Jeżeli państwu spodoba się nasz stół, choinka, potrawa, oracja, kolęda prosimy o lajki. Z góry dziękuję za wsparcie.

W dniu 22.01.2021 r. Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa uczestniczył wraz z Joszko Broda i Henrykiem Duminem w warsztatach, które mają na celu wzmocnienie międzypokoleniowej transmisji tradycji. „Fundacja dla młodzieży” z siedzibą w Warszawie realizuje projekt pn „ Zagłębie kultury na Dolnym Śląsku” z wybranymi siedmioma zespołami ludowymi z Dolnego Śląska, które zdobyły prestiżowe nagrody na festiwalu Kazimierskim w Kazimierzu Dolnym. W tym zaszczytnym gronie znalazł się również Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa gmina Bystrzyca Kłodzka.
W roku 2020 minęła 75 rocznica przybycia powojennych przesiedleńców na ziemie zachodnie Polski. Mimo upływu wielu dekad społeczności dolnośląskie zachowały do dziś cenne wartości kulturowe. Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa zaprezentował pieśni wywodzące się z tradycji rodzinnych z miejsca pochodzenia sprzed II wojny światowej, czyli Tarnowica Polna, pow. Tłumacz, woj. Stanisławów.
Joszko Broda muzyk i promotor aktywności środowisk wiejskich w dziedzinie ochrony tradycji przeprowadził warsztaty wraz z Henrykiem Duminem, antropologiem kultury, autorem programów ochronnych tradycji na Dolnym Śląsku. Następnym etapem programu będzie przekaz medialny przez system on-line w szkołach dla uczniów i nauczycieli.Warsztaty stanowią formę promocji dziedzictwa kultury i nawiązują do zaleceń Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wydania: