Najlepsze biblioteki w regionach – pierwsza trójka

Autor: 
inf.MH
Tablica informacyjna Remont i przebudwa Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2.jpg

10 grudnia 2020 roku ogłoszone zostały wyniki dziesiątego ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek. Organizatorami rankingu jest Rzeczpospolita oraz Instytut Książki.
Na Dolnym Śląsku zwyciężyła Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdroju. Na trzecim miejscu uplasowała się Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W tegorocznej edycji udział wzięło 835 bibliotek.
Ocenie podlegały między innymi:
powierzchnia biblioteki i filii
w przeliczeniu na 1000 mieszkańców
średnie zatrudnienie w placówce
liczba godzin otwarcia biblioteki
wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców
wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, jako procent całego zbioru, i zakupione nowe książki
dostępne dla czytelników tytuły prasowe
dostęp do nowych mediów
udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie
alternatywne form wypożyczania książek
udostępnianie przez biblioteki ebooków
udział biblioteki w wydarzeniach ogólnopolskich promujących czytelnictwo
nagrody i wyróżnienia branżowe, jakie otrzymała biblioteka w 2019 r.
- Dla Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko jest to ogromne wyróżnienie. Dzięki przychylności władz gminy i wójta Zbigniewa Tura nasza sieć biblioteczna ciągle się rozwija, remontuje, modernizuje i dostosowuje do obowiązujących standardów Certyfikatu+. Zaspokajamy potrzeby czytelnicze poprzez zakup nowości książkowych, bogatą ofertę stacjonarną i online oraz realizując różnorodne projekty.
W okresie pandemii wykorzystujemy różnorodne kanały dystrybucji, głównie przez sieć. Na nasze działania odpowiadają mieszkańcy całej Polski, co daje satysfakcję wszystkim bibliotekarzom – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.
Czekamy również na lepsze czasy, aby dokonać uroczystego otwarcia Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu po remoncie i przebudowie. Inwestycja kosztowała ponad 900 000,00 złotych, z czego blisko 500 000,00 złotych to dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.

Wydania: