Gmina miejsko-wiejska Stronie Śląskie

Autor: 
Mirosław Awiżeń
1s.jpg
2s.jpg
3s.jpg
4s.jpg
5s.jpg

Najpierw, jak zwykle, rozmowa przy kawie w gabinecie burmistrza, p. Dariusza Chromca. Potem, też jak zwykle, wyjazd „w teren” aby naocznie stwierdzić co i jak..

- Zatem – pytanie o, pewnie nie ma nic ważniejszego na ten dzień, czyli o pandemię koronawirusa.
- W tej chwili (23.10.2020 r. – dop. red.) mam 4 przypadki zachorowań na koronawirusa, z czego jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu w Kłodzku. Na kwarantannie jest 13 osób + dalszych 75 w Wojewódzkim Centrum Psychiatrii Długoterminowej (tam stwierdzono 2 przypadki zarażenia u pensjonariuszy). Tak to wygląda na dzień dzisiejszy.
- A jak wygląda sytuacja w oświacie gminnej?
- Do tej pory pracowaliśmy „stacjonarnie”, tak szkoła jak i przedszkole czy żłobek. Sytuacja zmieni się jak wejdziemy do „strefy czerwonej” (już obowiązuje od 24.10. 2020 r. – dop. red.). Wtedy podporządkujemy się do obowiązujących obostrzeń ogłoszonych w Polsce. Co zaś do inwestycji w oświatę gminną, to należy powiedzieć, że wzbogaciliśmy się o 5 miejsc dla maluchów żłobkowych z dofinansowania „Maluch +” dla dzieci poniżej 3. roku życia.
- Proszę o odpowiedź – jak wyglądają na tę chwilę finanse Gminy?
- Już półroczny okres Covida odbija się na finansach Gminy, choćby przez niższy poziom dochodów z podatków, opłat gminnych czy sprzedaży mienia. Otrzymaliśmy z Funduszu Inwestycji Samorządowych
693 tys. 704 zł. One pomogły, ale nie wyrównały wszystkich strat. Dobre i to, bowiem „darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby”. Jest ciężko, ale i w tak trudnych czasach staramy się funkcjonować normalnie.
- Czyli – jakoś sobie radzicie, tylko pani Skarbnik może przybywać siwych włosów....
- .../uśmiech/ ... Nam wszystkim też.
- ... kłopoty?...
- ... przede wszystkim z gospodarką odpadami, bardzo rosną koszty, musimy na chwilę wrócić również do oświaty i podwyżek dla nauczycieli – to jest brakujące na dzisiaj około 600 tys. zł, no i wydatki „covidowe” – to stale rosnące koszty i to nie byle jakie.
* * *
To tyle „zza biurka”, teraz czas udać się „w teren”, aby nie zostać w trochę minorowych nastrojach, bowiem inwestycji i modernizacji jak zwykle w Gminie sporo:
1/ trwa odbudowa wieży na Śnieżniku (fot. Urząd Gminy).
2/ Ulice w Stroniu Śląskim wzbogacają się o nowe, ledowe oświetlenia. Tym razem to ul. Kościuszki, od ronda do końca granic miasta.
3/ zmodernizowana droga za ponad 188 tys. zł w Starej Morawie.
4/ A teraz przyjeżdżamy do Kamienicy – i nie będzie tu mowy o pojedynczej inwestycji czy modernizacji – mówi p. Burmistrz. To cała wioska modernizuje się, inwestuje jak długa i szeroka. Aktywność tego Sołectwa jest godna najwyższego uznania. Gdzie spojrzysz to coś dobrego się tu dzieje. Pani sołtys Irena Foremnik jest bezsprzecznie „motorem” tych przemian – podsumowuje p. Burmistrz. Nie dziwota zatem, że Kamienica w 2020 roku zdobyła II miejsce w Woj. Dolnośląskim w konkursie: „Piękna Wieś Dolnośląska 2020”, Sołectwo uzyskało również granty Powiatu Kłodzkiego z programu „Najlepsze Inicjatywy Społeczności Lokalnej”, a także uznanie i granty z programu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”.
- Zatem pokazujemy: widoki ogólne, nowe domostwa, przygotowane wyciągi narciarskie, miejsce spotkań z altaną...
Na szczególne uznanie zasługuje postawienie krzyża górującego nad Kamienicą z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ruszmy dalej:
5/ to nowa, gminna droga w Starej Morawie ogarniająca nowo powstałe i powstające domostwa.
6/ A Remiza już prawie gotowa i droga dojazdowa do niej również.
7/ „Klub Seniora” także już na ukończeniu. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i podjazd dla niepełnosprawnych.
8/ Do kaplicy Onufrego prowadzi droga z kostki betonowej i oczywiście są tu miejsca parkingowe.
9/ Oko cieszą też „Serduszka Życia”. Do tych „serduszek” można wrzucać nakrętki, po ich sprzedaży pieniążki zasilają fundusze dla potrzebujących.
10/ ...no i nie zapominając o kolejnych inicjatywach realizowanych z budżetu obywatelskiego: „Statek Diasa” dla najmłodszych.
Ma się czym pochwalić gmina miejsko-wiejska Stronie Śląskie i w tych nader trudnych i dziwnych czasach. Obyśmy wszyscy dawali sobie radę jak samorządowcy ze Stronia Śląskiego.

Wydania: