Spotkanie autorskie w KSP

Autor: 
Andrzej Szpulak
02.jpg

Zapewne wielu czytelników przypomni sobie anegdotę o Stańczyku, który założył się z królem o to, jakich zawodów jest najwięcej. Stańczyk twierdził, że lekarzy i obwiązawszy sobie twarz, chodził po rynku udając ból zębów. Otrzymał wiele porad dotyczących likwidacji bólu i udowodnił królowi swą rację.
Gdyby dziś zapytać kłodzkiego czytelnika jakich to książek o Kłodzku wydaje się najwięcej, niejeden wspomni o kryminałach. Rzeczywiście w ostatnich latach kryminał reklamuje Kłodzko turystom a promocja ostatniego odbyła się jako spotkanie autorskie i wycieczka z autorem po mieście.
Oczywiście kryminały w formie fikcji są niezwykle atrakcyjne, ale w naszym powiecie jak się okazało były też wątki kryminalne, które pozwalają na historyczne, naukowe opracowanie. Podjął się tego zadania mjr dr Artur Ochał. Naukowiec historyk, pracownik Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, autor wielu publikacji dotyczących Korpusu Ochrony Pogranicza. Jego najnowsza książka dotyczy jednak naszej Ziemi Kłodzkiej i wydarzeń z wczesnych lat powojennych. Książkę wydał szczeciński IPN pod tytułem: Tajemnice Strażnicy WOP w Konarach (1945-1947). Szabrownictwo, dezercje, morderstwa. Już sam tytuł a zwłaszcza podtytuł zapowiada kryminalne wydarzenia i rzeczywiście książka uzupełnia ostatnie ,,kryminalne’’ wydarzenia wydawnicze tym razem jako publikacja historyczna. Autor wspomina, że jego zainteresowanie tematem wzięło się z tych właśnie kryminalnych wątków oraz faktu, że osoby i wydarzenia opisane w książce były przedstawiane dotychczas w nieco innym świetle. A więc obalenie pewnych mitów, wątek kryminalny i dodatkowo uwarunkowania polityczne wydarzeń sprzed lat sprawiają, że książkę czyta się z dużą ciekawością. Dla nas, mieszkańców powiatu jest to dodatkowa atrakcja, ponieważ książka stanowi kolejny przyczynek do lokalnej powojennej historii a nie ma takich pozycji zbyt wiele.
Książka sama w sobie ciekawa w osobistej prezentacji autora wypadła jeszcze ciekawiej. Można się było o tym przekonać na spotkaniu autorskim w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, dzięki gościnności dyrektora szkoły p. Rafała Hankusa. Wzięli w nim udział dyr. Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Kłodzku pani Anetta Kościuk, pani Krystyna Oniszczuk-Awiżeń reprezentująca Muzeum Ziemi Kłodzkiej, red. Mirosław Awiżeń, nauczyciele historii KSP, dwuosobowa reprezentacja kłodzkiej placówki Straży Granicznej oraz młodzież szkolna. Szkoda, że zaproszenia wysłane do kilku innych podmiotów nie spotkały się z zainteresowaniem.
Nie będę zdradzał tajemnic książki jednak wyjaśnię czytelnikom, że dawne powojenne Konary to dzisiejsze Świerki a budynek dawnej strażnicy stoi do dziś. Zapewne znajdą się chętni do nabycia tej książki, która jest dostępna m.in. w internetowej księgarni IPN.
Spotkanie było niezwykle interesujące i zarówno autor jak i pan dyrektor Hankus umówili się wstępnie na następne o czym poinformował Państwa nauczyciel KSP i członek SWPFG.

Wydania: