Narodowe czytanie pod malinową chmurką

Autor: 
inf. Mariola Huzar
13NCZB2020.jpg

Jak przekonać młodzież do poznawania do lektur? Zachęcić do czytania w nietypowy sposób, przybliżając jednocześnie epokę, w której powstała. Tak było w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach podczas 9. Narodowego Czytania. Akcja skierowana była do wszystkich, ale jednak przede wszystkim do uczniów, w tym wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku. Chcąc przybliżyć im zaproponowaną przez parę prezydencką „Balladynę” Juliusza Słowackiego, organizatorzy starali się to kameralne spotkanie urozmaicić. Dlatego podczas Narodowego Czytania była okolicznościowa wystawa, której głównym bohaterem był Juliusz Słowacki i Jego dzieła. Zawierała ona fotografie, notki biograficzne czy ciekawostki z życia codziennego. Zaproponowaną na ten rok przez parę prezydencką lekturę czytali:
Urszula Panterałka – zastępca Wójta Gminy Kłodzko (Kirkor), Urszula Borkowska – radna Gminy Kłodzko, sołtys wsi Krosnowice (Alina), Małgorzata Pajor – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Podzamku (Balladyna), Karolina Banasiak – wychowawca Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku (Skierka), Stanisława Wyspiańska-Skawina – starszy bibliotekarz (Wdowa) oraz uczniowie-wychowankowie MOS.
Po zakończeniu czytań uczestnicy obejrzeli filmowe czytanie „Balladyny” nagrane przy starej chacie w Starym Wielisławiu. Jego premiera miała miejsce na Facebooku w sobotę 5 września: ponad 5 000 odsłon i blisko 500 aktywności. W pięknej scenerii, w stylizacjach według własnych koncepcji czytali bibliotekarze i członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko: Mateusz Włosek – Kirkor, Alina Sydorko – Alina, Małgorzata Kłonowska – Balladyna, Stanisława Wyspiańska-Skawina – Wdowa, Mateusz Kubasiak – Skierka, Oskar Szymkowiak – Narrator.
Pyszny, słodki poczęstunek „malinową chmurkę” przygotowała pani Urszula Borkowska oraz „malinowe ciasto” pani Stanisława Wyspiańska-Skawina. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy egzemplarz „Balladyny” wraz z okolicznościową pieczęcią przekazana przez Kancelarię Prezydenta RP.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 r. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie od Quo Vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W kolejnym roku czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w roku 2019 nowele polskie. Narodowe czytanie było też okazją do wręczenia nagrody dla laureata konkursu Jonasza Bulaczek za prezentację multimedialną pod nazwą „Moja wieś Krosnowice”, który zorganizowała Biblioteka Publiczna z okazji 30 lat samorządności w Polsce.
Spotkanie biblioteczne zostało zorganizowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i rygorami sanitarnymi.

Wydania: