Co słychać w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. GNR
1-Sesja Inauguracyjna Rady Seniorów.jpg
2-gowy weekend w górach Sowich za nami 1.jpg
3-Diamentowa rocznica.jpg

*Sesja Inauguracyjna Rady Seniorów
W środę, 16 września o godzinie 9.00 w Urzędzie Gminy Nowa Ruda rozpoczęła się Sesja Inauguracyjna Rady Seniorów Gminy Nowa Ruda. Wójt Gminy Adrianna Mierzejewska wraz z przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Sołek-Muzyka uroczyście przywitały radnych seniorów, którzy następnie złożyli ślubowanie. Do Rady Seniorów zostali powołani: Halina Borger, Jadwiga Feliksik, Jadwiga Olearska-Cygan, Teresa Pozdrowicz, Janusz Bogutyn, Kazimierz Kłysz, Alina Kęskiewicz, Anna Ścięgaj, Honorata Kleimann, Urszula Poźniak, Katarzyna Nierychły oraz Elżbieta Dudkiewicz. Radni wybrali Przewodniczącą, którą została pani Jadwiga Feliksik, Wiceprzewodniczącą panią Honoratę Kleimann i Sekretarz Katarzynę Nierychły. Wszystkim radnym seniorom życzymy owocnych obrad i skutecznego działania na rzecz seniorów zamieszkujących naszą Gminę.

*Inwestycje – nowy parking i droga
W poniedziałek, 14 września wójt Adriannę Mierzejewską odwiedził wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko. Wręczył jej promesę na drogę transportu rolnego, etap II. Później oboje udali się z wizytą na plac budowy nowej inwestycji w Sokolcu. Powstaje tu parking sfinansowany w części ze środków Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej.Obie inwestycje zakończą się z upływem października.

*Nowy sprzęt w CKGNR
Wiosną Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda otrzymało informację o pozyskaniu dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację zadania
pn. „Kultura bez ograniczeń. Modernizacja i zakup wyposażenia Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda”.
W dniu 28.08.2020 r. dyrektor Gabriela Buczek podpisała umowę na realizację tego projektu. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania wynosi 305.764,00 zł, z czego Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda pokryje kwotę w wysokości 80.764,00 zł, a pozostałe aż 225.000,00 zł to środki pochodzące z dotacji Ministra. Projekt będzie realizowany do końca 2020 r. Centrum Kultury nie próżnuje i dokonało już pierwszych zakupów. W związku z tym jest aktualnie posiadaczem 12 nowoczesnych komputerów z oprogramowaniem MS Windows i MS Office (7 laptopów i 5 komputerów stacjonarnych), 4 urządzeń wielofunkcyjnych, a także 2 pianin cyfrowych. W dalszej kolejności planowany jest zakup m.in. busa, mebli do pracowni plastycznej i ceramicznej, Działu Finansów, Kadr i Administracji, a także filii bibliotecznej w Bożkowie. Centrum uzupełni również sprzęt nagłośnieniowy. W najbliższym czasie rozpocznie się także modernizacja całego systemu oświetlenia w budynku CKGNR, która polegać będzie na wymianie oświetlenia sufitowego w pomieszczeniach biurowych, pracowniach sekcji oraz ciągach komunikacyjnych (korytarzach) na nowoczesne i energooszczędne. To naprawdę duża inwestycja i ogromne zmiany. Nowoczesny sprzęt komputerowy usprawni pracę i funkcjonowanie CKGNR. Budynek, w którym dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a mieszkańcy korzystać z bogatego księgozbioru biblioteki stanie się przyjazny. Zakup busa, ułatwi przygotowanie imprez w wielu miejscowościach gminy Nowa Ruda. To największy z realizowanych dotychczas przez CKGNR projektów.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

*Biegowy weekend w Górach Sowich za nami.
2. Sowiogórska Dycha i 7. Półmaraton Sowiogórski
Pierwotnie oba biegi miały się odbyć na początku maja, ale epidemia przesunęła je na wrzesień, dając jednak biegaczom i organizatorom nadzieję na to, że organizacja imprez sportowych będzie już możliwa. Wszystko się udało i w sobotę, 5 września, mogła wreszcie wystartować 2. Sowiogórska Dycha, a w niedzielę, 6 września, ruszył 7. Półmaraton Sowiogórski.
W obu biegach organizatorzy wprowadzili limit zgłoszeń – po 250 osób na imprezę. Szlak przetarł sierpniowy
11. Enervit Bieg na Wielką Sowę – jeden z pierwszych topowych górskich biegów w Polsce, których organizacja stała pod znakiem zapytania, a który ostatecznie się odbył i zakończył wielkim sukcesem, pokazując jednocześnie, że nawet w tak trudnych dla masowego sportu czasach można sprawnie zrobić imprezę bezpieczną dla uczestników i stojącą na wysokim poziomie sportowym.
Sowiogórską Dychę wygrał Sylwester Lepiarz, który znakomicie czuje się w Górach Sowich. Rok temu był pierwszy na Wielkiej Sowie, a w tym roku wywalczył tu tytuł Wicemistrza Polski. Uprzedźmy trochę fakty – w niedzielę również był pierwszy, zgarniając dwie wygrane w dwa dni.
I w sobotę, i w niedzielę tuż za Lepiarzem na mecie pojawiał się Piotr Jaśtal. W sobotę trzeci był Mariusz Dyczek, a w niedzielę Tomasz Pasik.
W rywalizacji kobiet w sobotnim biegu na 10 km najlepsza okazała się Agnieszka Kaczor, druga była Emilia Romanowicz, a trzecia Danuta Piskorowska.
Półmaraton, po pasjonującej walce przez całe 22 km, wygrała Katarzyna Golba, wyprzedzając na mecie o trzy sekundy Annę Ficner. Trzecia była Agata Domoradzka.
Start i meta obu biegów usytuowane były w Ludwikowicach Kłodzkich. Sobotni anglosaski bieg na 10 km był wymagający technicznie, selektywny i dość szybki – w sam raz przed niedzielnym półmaratonem, który wyprowadził zawodników w najwyższe partie Gór Sowich, przez Kozie Siodło, Lisie Skały – aż na Wielką Sowę i z powrotem do mety. Coraz więcej osób wybiera oba te starty i oba biegi, rywalizując dzień po dniu. Taka idea przyświecała też organizatorom przy planowaniu biegowego kalendarza w Gminie Nowa Ruda.
Organizatorami obu biegów są Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z siedzibą w Ludwikowicach Kłodzkich oraz wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.
To jeszcze nie koniec, bo kolejna okazja do biegania w Górach Sowich już niedługo – tradycyjny Górski Bieg Niepodległości w Świerkach czeka 11 listopada.
Natomiast 2. Półmaraton Górski „Orzeł” odbędzie się 21 listopada w Sokolcu. Będzie to oficjalne zakończenie sezonu i tegorocznych zmagań w ramach Ligi Biegów Górskich Attiq, która, mimo trudności i epidemicznych przeszkód trwa i nie zwalnia tempa.
Wyniki 2. Sowiogórskiej Dychy: https://wyniki.datasport.pl/results3242/
Wyniki 7. Półmaratonu Sowiogórskiego: https://wyniki.datasport.pl/results3240/
Zapisy i zgłoszenia do 9. Górskiego Biegu Niepodległości:
https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5451
Zapisy i zgłoszenia do 2. Półmaratonu Górskiego „Orzeł”:
https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5438

*Śpiewanie pod Orłem
W sobotę, 5 września w pięknych okolicznościach przyrody spotkali się miłośnicy poezji śpiewanej. Już po raz piąty Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda we współpracy ze schroniskiem górskim „Orzeł” zorganizowało cudowny koncert. Na scenie zobaczyć i usłyszeć mogliśmy Piotra Wożniaka z zespołem, Zespół Jan i Klan, Krzysztofa Karwowskiego z zespołem Materna Magica i gwiazdę wieczoru: Magdę Umer z zespołem. W promieniach zachodzącego słońca, a później przy blasku płonących ognisk melomani rozkoszować mogli się ciepłymi głosami płynącymi ze sceny. To prawdziwy raj dla fanów nie tylko poezji śpiewanej. Cała impreza odbyła się ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. A my zapraszamy znów za rok!

*Wakacje z Modelami RC
Istnieje wiele różnych sposobów na zaplanowanie aktywnego wypoczynku dla dzieci.
Co ważne, letnie zajęcia wcale nie muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami. Dzięki współpracy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Stowarzyszenia Form Alternatywnych – Rozdroże, podczas tegorocznych wakacji, zorganizowano darmowe zajęcia z modelami RC w pięciu miejscowościach Gminy Nowa Ruda. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniach miały możliwość zapoznać się z zasadami obsługi modelu, jego budową oraz stać się kierowcą przeprawowej „rajdówki” zupełnie za darmo.
Cykl wakacyjnych spotkań rozpoczął się w Dzikowcu. Na Torze RC przygotowano techniczną trasę do pokonania przeprawowymi modelami zdalnie-sterowanymi w skali 1:10. Były przejazdy po kamieniach, drewniane mostki i tunel na kilku przygotowanych trasach. Tor RC jest dostępny przez cały rok dla osób posiadających własne modele.
Kolejne zajęcia odbyły się w Bożkowie. Po zapoznaniu się z obsługą modelu i jazdami próbnymi udaliśmy się w prawdziwy teren. Nie zabrakło stromych podjazdów wzdłuż starej drogi i mnóstwa naturalnych przeszkód. Zwalone kłody, kamienie, śliskie korzenie wymagały skupienia i nie lada umiejętności w opanowaniu modelu.
Trzecie zajęcia odbyły się w Nowej Wsi, na placu zabaw przy Sali wiejskiej. Liczna grupa dzieci i młodzieży bardzo dzielnie pokonywała kolejne, przygotowywane przeszkody. Oprócz jazdy uczestnicy aktywnie włączali się w samo aranżowanie nowo powstałych tras. Były kamienie, kawałki drewna, przejazd po schodach i mnóstwo zjazdów oraz podjazdów na pobliskiej skarpie. Wszystko to dodatkowo utrudniały przygotowane bramki, przez które należało przejechać modelem, nie dotykając żadnego słupka.
Dwa kolejne spotkania miały charakter wycieczki. Na pierwszą z nich wybrała się młodzież z Jugowa. Po szybkim szkoleniu na placu szkolnym wyruszyliśmy w teren w poszukiwaniu naturalnych przeszkód do pokonania. Górska droga ze stromymi zboczami okazała się idealna do ustawiania i zaliczania kolejnych bramek. Najfajniejszy okazał się stromy podjazd, z sypką ziemią i wystającymi korzeniami. To właśnie tu rozegrały się prawdziwe zawody, komu uda się wjechać na szczyt skarpy każdym z trzech modeli. W dalszej części wycieczki, już bez rywalizacji podziwialiśmy krajobrazy Jugowa i przepiękne panoramy Gór Sowich.
Ostatnie wakacyjne spotkanie odbyło się w Świerkach. Tradycyjnie rozpoczęło się od szybkiego szkolenia i rozdania gadżetów dla uczestników. Następnie górską dróżką, pnącą się mocno pod górę wyruszyliśmy w stronę Włodzickiej Góry. Piękne widoki przerywały przystanki na odrobinę rywalizacji. Ponownie ustawialiśmy bramki i każdy z uczestników pokonywał wyznaczoną trasę. Na skraju lasu wyznaczyliśmy najdłuższą i najtrudniejszą trasę, którą każdy mógł pokonać wybranym przez siebie modelem, przy wzajemnym dopingu i pilnowaniu pozostałych uczestników.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe smycze, identyfikatory i dyplomy, a zajęcia odbywały się za darmo, aby każdy chętny mógł spróbować jazdy przeprawowymi modelami RC. Modele te przystosowane są do powolnej i precyzyjnej jazdy w trudnym terenie. Jak się okazało jest to bardzo wciągające hobby, które uczy opanowania, równowagi i cierpliwości.

*INICJATYWY LOKALNE W GMINIE NOWA RUDA
W piątek 21 sierpnia ogłoszono wyniki konkursu w ramach XVI Edycji Powiatowego Konkursu „Najlepsze inicjatywy społeczności lokalnych” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku. Wśród zwycięzców znalazło się aż 10 Sołectw Gminy Nowa Ruda, które otrzymały łączną kwotę dofinansowania w wysokości 24 500,00 zł.
Przypomnijmy, iż do udziału w konkursie zaproszone były wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z terenu powiatu kłodzkiego, a ocenie podlegały najciekawsze projekty powstałe z inicjatywy mieszkańców.
Zwycięskim Sołectwom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji zaplanowanych przedsięwzięć.

*Diamentowa rocznica
W piątek, 28 sierpnia wójt Adrianna Mierzejewska składała gratulacje mieszkańcom małżeństwu z Ludwikowic Kłodzkich. Państwo Sołtys doczekali się wspólnie pięknego jubileuszu 60 godów. Szczęść Boże na kolejne lata!

*Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
We wtorek, 1 września w trzech szkołach podstawowych gminy uroczyście rozpoczęto czas szkolny. Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska miała zaszczyt w nich uczestniczyć życząc uczniom, nauczycielom i rodzicom udanego roku szkolnego.

*Dożynki
Z uwagi na sytuację, która nie sprzyja organizacji uroczystości Święta Plonów, w trakcie którego mieszkańcy mogliby spotkać się i wspólnie uczcić zakończenie zbiorów, w tym roku nie odbyły się Dożynki Gminne.

Wydania: