Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

ŚCIEŻKA
Nowa Ruda dba o rowerzystów. W mieście z roku na rok przybywa ścieżek rowerowych. Miłośnicy dwóch kółek mogą przemieszczać się z Ludwikowic Kłodzkich przez centrum do Słupca ścieżkami asfaltowymi, oznaczonymi, wyposażonymi w małą architekturę. Miasto przymierza się do opracowania dokumentacji na kolejną ścieżkę, która stanie się elementem nowego systemu. Budowana będzie z gminami, a zarazem partnerami projektu: Radkowem, gminą wiejską Nowa Ruda i czeskim Broumovem. W Nowej Rudzie to będzie odejście ze Słupca w kierunku Bożkowa, przez Zagórze. Tym samym połączy się Słupiec ze Ścinawką Dolną. Bez komentarza.
BURMISTRZ
Burmistrz Kłodzka, Michał Piszko zrezygnował z przynależności do Platformy Obywatelskiej. W ten sposób włodarz zaprotestował przeciwko pazerności parlamentarzystów, którzy w dobie kryzysu chcą sobie podnieść wynagrodzenia, podobnie jak i urzędnikom państwowym ze szczytów władzy. Piszko zapewnił, że w najbliższym czasie nie będzie się wiązał z żadnym ugrupowaniem politycznym. Chce poświęcić teraz swój czas wyłącznie pracy samorządowej. Nic dodać, nic ująć.
REFERENDUM
W pierwszą niedzielę października br. wyborcy z Dusznik Zdroju pójdą do urn, by zagłosować w sprawie odwołania Piotra Lewandowskiego ze stanowiska burmistrza miasta. Datę przeprowadzenia referendum wskazał komisarz wyborczy, a jego wnioskodawcą jest Stowarzyszenie Libra. Zarzuca ono Burmistrzowi m.in. doprowadzenie do stanu zapaści infrastruktury miejskiej, nieuzasadnione oraz nieracjonalne zadłużenie miasta, brak dbania o prawidłowy poziom bezpieczeństwa i porządku, bezzasadną wyprzedaż majątku wspólnego, brak finalizacji rozpoczętych inwestycji, działanie na szkodę wizerunku miasta czy też postępowania karne, prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz inne organa ścigania w związku z funkcjonowaniem Urzędu Miasta. Warunkiem ważności referendum jest udział, co najmniej 3/5 liczby biorących udział w jego wyborze. Wynik referendum jest natomiast rozstrzygający, jeśli oddano więcej, niż połowę ważnych głosów za. Wow.
FUNDAMENTY
Na Czerńcu w Górach Bystrzyckich trwa budowa wieży widokowej w ramach polsko-czeskiego projektu transgranicznego. Wykonawcą prac jest firma z czeskiej Oleśnicy, zaś projektantem budowli inż. Andrzej Kociński. Burmistrz Międzylesia T. Korczak wiąże z obiektem na Czerńcu duże nadzieje - uaktywnienie turystyki w tej części Ziemi Kłodzkiej. Bez komentarza.
POŻYCZKA
W 2021 r. władze samorządowe gminy Kłodzko nie zamierzają korzystać z kredytów. Uznały, że nadszedł czas spłacania tego, co dotychczas zaciągnięto w formie pożyczek. Z wyliczeń wynika, że aktualnie gmina jest winna 40 mln zł, co stanowi 50% zadłużenia w stosunku do wielkości budżetu. Wójt Z. Tur uważa, że należy się skupić na realizacji tego, co zostało zaczęte, bez zaciągania kolejnych pożyczek. Trzeba dać sobie oddech finansowy, zacisnąć pasa na rok – dwa lata. No, no, no.
RENOWACJA
Niedoszła pijalnia wód mineralnych w Kłodzku potrzebuje remontu. Kiedy pada deszcz, konstrukcja nie zapewnia schronienia dla osób pod nią przebywających. Być może właściciel tego obiektu pomyśli o rychłej konserwacji i renowacji. Bez komentarza.
WÓZ
Strażacy ochotnicy ze Ścinawki Dolnej czekają już cztery lata na obiecany nowy samochód pożarniczy. Rozżalenia nie ukrywa burmistrz Jan Bednarczyk, który coraz częściej indaguje w tej sprawie Komendanta wojewódzkiego PSP. OSP dysponuje pojazdem z 1987 r., drugi się rozpadł. Burmistrz mówi, że jeżeli jednostka nie otrzyma przydziału na samochód w ciągu najbliższego roku, to będzie musiała zawiesić działalność. Bez komentarza.
STAROCIE
Targi Staroci w Kłodzku organizowane przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej, cieszą się niesłabnącą popularnością. MZK na tego rodzaju imprezy zaprasza w roku dwukrotnie – podczas Dni Kłodzka oraz Dni Twierdzy. Przyjeżdżają hobbyści z różnych stron kraju. Centrum Kłodzka zamienia się w bazar, ze straganami przyciągającymi licznymi przedmiotami m.in. obrazami, rzeźbami, meblami. Nic dodać, nic ująć.
TĘŻNIA
W Kudowie Zdroju być może stanie tężnia solankowa, czyli obiekt służący inhalacjom zalecanym osobom chorującym na górne drogi oddechowe, nadciśnienie czy alergie. Jak informuje burmistrz Aneta Potoczna Uzdrowisko ma już uzgodnienie z konserwatorem zabytków, teraz oczekuje na uzyskanie pozwolenia na budowę od strony Starosty. Czeka też na ogłoszenie naboru wniosków na fundusze unijne do wykorzystania w latach 2021–2027. O środki Kudowa Zdrój wystąpi wspólnie z czeskim Nachodem.
Jeśli pójdzie dobrze, to w roku 2022 powinno się rozpocząć to zadanie. Dla tężni jest wyznaczone miejsce, określono jej koszt, nawet ją zobrazowano. O lala.
SZPITAL
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń wystąpił do Ministra zdrowia z propozycją, by szpital w Nowej Rudzie przeszedł we władanie Specjalistycznego Centrum Medycznego w Polanicy Zdroju, który jest spółką państwową. SCM ma wchłonąć szpital i w związku z tym powołano zespół roboczy pracujący nad ewolucyjnym połączeniem obu jednostek i określeniem zakresu jego działalności. No, no, no.
PIOSENKA
Kudowa Zdrój ogłosiła konkurs na piosenkę promocyjną. Nagrodą główną jest 10 tys. zł. W konkursie mogą wziąć udział profesjonaliści i amatorzy. W swoich utworach należy opisać walory klimatyczne, uzdrowiskowe, turystyczne oraz wczasowe. Celem konkursu jest promocja Uzdrowiska. Do 15 września br. na adres Urzędu Miejskiego w Kudowie Zdroju można nadsyłać swoje utwory. Przedmiotem odsłuchania i oceny przez komisję konkursową będzie sto pierwszych kompozycji. Autorzy dziesięciu zakwalifikowanych do finału w połowie października br. zaprezentują je osobiście w trakcie koncertu. Wśród nich zostanie wylosowana nagroda publiczności. Się probiło.
WIEŻA
Zakończyła się budowa wieży widokowej na Kłodzkiej Górze. Inwestycję zrealizowano w ramach polsko-czeskiego projektu dotyczącego tzw. szlaku grzbietowego. Gratulacje!
FESTIWAL
W Parku Zdrojowym w Polanicy Zdroju miał miejsce Festiwal „Cud - Miód”. Dwudniowe wydarzenie poświęcone było wyrobom pszczelarzy zrzeszonych w Kole Pszczelarzy Polanica Zdrój. W trakcie Festiwalu można było kupić miód i wyroby pszczelarskie, a także wziąć udział w warsztatach i wykładach poświęconych miodowi oraz produktom pszczelim w profilaktyce i żywieniu. Bez komentarza.
PROGRAM
Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Kłodzku, plut. Dawid Jarosz wziął udział w programie telewizyjnym „Ninja Warrior Polska”, który niebawem wyemitowany zostanie w telewizji Polsat. Jest to reality show, w którym uczestnicy mają do pokonywania tory przeszkód, które do łatwych nie należą, a udział w tym projekcie wymaga niezwykłej sprawności fizycznej połączonej z charakterem oraz determinacją.
Funkcjonariusz Jarosz, na co dzień pełniący w kłodzkiej jednostce obowiązki młodszego inspektora działu ochrony, cyklicznie bierze udział w ekstremalnych zawodach sportowych; ma za sobą kilkadziesiąt imprez, w tym Runmageddon Rekrut, który dał mu kwalifikację do mistrzostw Europy w biegach przeszkodowych. Gratulacje!
TROJACZKI
W Nowej Rudzie urodziły się trojaczki. Rozalia, Zofia oraz Franciszek są pierwszymi dziećmi państwa Katarzyny i Artura Podgórskich. Burmistrz miasta Tomasz Kiliński złożył gratulacje szczęśliwym rodzicom, a także przekazał upominki. Gratulacje!
SALA
Sala edukacyjna „Ognik” jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej, została doposażona w torbę medyczną oraz defibrylator szkoleniowy. Sprzęt sfinansowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach Programu grantowego „Bezpieczne Orlęta”, którego celem jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa, skierowana do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym. Bez komentarza.
WIZYTA
Do Kłodzka zawitał Szymon Hołownia, były kandydat na prezydenta RP, który założył ruch Polska 2050. Jak powiedział Hołownia, jego spotkania mają głównie na celu wyjaśnić ludziom, co udało się mu zrobić i całemu sztabowi ludzi, z którymi współpracował, co chce teraz robić, jak to robić i czym będzie się to różnić od innych, którzy to robią. Szymon Hołownia na spotkanie w Kłodzku przywiózł swoje książki. No i to by było na tyle.
WOZIDŁO
Policjanci z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, którzy pracowali nad sprawą kradzieży wozidła gąsienicowego o wartości 40 tys. zł, ustalili mężczyzn podejrzanych o to przestępstwo. 32 i 39-latek zostali zatrzymani. Do kradzieży doszło w Ludwikowicach Kł. Wozidło gąsienicowe policjanci przekazali właścicielowi. Bez komentarza.
AUTOMAT
Wspólne działania policjantów oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego z Kłodzka doprowadziły do zabezpieczenia na terenie Kłodzka nielegalnych automatów do gier hazardowych. Ich właścicielom grozi kara grzywny łącznie 400 tys. zł. oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat. Bez komentarza.

Wydania: