5 pytań o… remont i przebudowę biblioteki w Wojborzu

Autor: 
Mariola Huzar
IMG_20200417_085109.jpg
IMG_20200417_085238.jpg
IMG_20200417_085330.jpg

Pomału dobiega do mety remont i przebudowa Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu.
O tym, czy jest to rewolucja wizualna i jak biblioteka będzie funkcjonować po otwarciu, opowiada Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

- Prace przy przebudowie biblioteki zbliżają się powoli do mety. Kiedy będziemy mogli nacieszyć oczy nowymi wnętrzami?
- Oficjalne otwarcie nowych przestrzeni i stref planowane jest w okresie jesiennym 2020 roku. Realizacja inwestycji zgodnie z umową potrwa do końca sierpnia. Do końca września nastąpią odbiory i rozliczenie dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”. W międzyczasie, zakup nowego wyposażenia, aranżacja wnętrz oraz przeprowadzka księgozbioru z pomieszczeń miejscowej Szkoły Podstawowej. Dyrekcja Szkoły gościnnie udostępniła nam lokal auli szkolnej na prowadzenie działalności. Tym sposobem, czytelnicy mogą na bieżąco korzystać z zasobów biblioteki. Oczywiście poza okresem wyłączenia w okresie pandemii.

- Jakie są najważniejsze zmiany, co najbardziej zaskoczy czytelników?
- Największą zmianą będą oczywiście nowe i większe przestrzenie oraz nowoczesne aranżacje. Dzięki przychylności władz gminy oraz pana wójta Zbigniewa Tura lokal biblioteki zwiększył swoją powierzchnię z 86,00 m2 na 187,00 m2. Nowością jest też to, że lokal został podzielony na trzy strefy: relaksu i ciszy z odpowiednim wyposażeniem, rodzinną pełną atrakcji dla dzieci, oraz wypożyczalnię z możliwością przekształcenia się w salę kinową, konferencyjną, czy też pracownię artystyczną. Ogrzewanie podłogowe (pompy ciepła). Wypożyczenia w systemie elektronicznym MAK+. Nowa oferta dla różnych grup użytkowników. Kto przyjdzie do biblioteki, na pewno zatrzyma się tu na dłużej…
Do tej pory, czytelnicy musieli przechodzić z czytelni do wypożyczalni, by móc przyjrzeć się książkom o różnej tematyce. Przy tym, trzeba było odpowiednio lawirować między regałami, aby dokonać właściwych wyborów. W nowej przestrzeni nie będzie tak samo. Każdy wejdzie bezpośrednio do przestrzennej wypożyczalni i poczuje „nowego ducha” w budynku, który jest objęty ochroną konserwatorską.

- Publicznie dostępne pomieszczenia to nie wszystko – co zmieni się za tzw. „kulisami”?
- Jednymi z ważniejszych powodów przebudowy biblioteki był brak odpowiedniego węzła sanitarno-higienicznego, brak pomieszczenia socjalno-magazynowego oraz brak komunikacji dla osób niepełnosprawnych. Dzięki realizacji projektu „Remont i przebudowa Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu” te problemy zostały zażegnane na długi czas. Mamy wydzielone toalety dla użytkowników i dla osób z niepełnosprawnościami. Bibliotekarz zyskał miejsce do opracowywania zbiorów, przygotowywania poczęstunku oraz strefę magazynową. Do budynku zaprojektowano wjazd dla osób niepełnosprawnych wraz z odpowiednimi strefami komunikacyjnymi wewnątrz biblioteki. Pojawią się tzw. spoczniki. Dziś nie będę wszystkiego zdradzać, bo nie będzie efektu łał… Krótko mówiąc za „kulisami” zmieniło się wszystko.

- Czy filia biblioteczna ma szansę stać się modnym miejscem wśród czytelników dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych, także ze względu na położenie w centralnym miejscu wsi?
- Rzecz w tym, że od pewnego czasu zmienia się model korzystania z bibliotek w całej Polsce. Musimy podążać z „duchem czasu” i otwierać się na potrzeby lokalnego środowiska. Takich bibliotek potrzeba więcej… W naszej gminie 60% bibliotek jest już po większych lub mniejszych metamorfozach. Prócz wojborzańskiej, obecnie buduje się nowy obiekt w Żelaźnie. Świadczy to o przychylności władz, a także o tym, że zmiany są zawsze potrzebne. Nasza sieć biblioteczna nigdy nie będzie dla siebie konkurencyjna, bo poza swoimi stałymi czytelnikami i użytkownikami będziemy wciągać wszystkich dotąd opornych na tzw. „dobre zmiany”. Wracając do pytania. Tak, uważam, że wkrótce biblioteka zamieni się w modne miejsce różnorodnych spotkań i będzie wzbudzała apetyt na jeszcze więcej…

- Niedawno został rozstrzygnięty konkurs art.#zostań w domu# dla tejże biblioteki. Po co i dlaczego?
- Celem konkursu było zaprojektowanie nowoczesnego muralu wewnętrznego do strefy ciszy i relaksu. Do konkursu wpłynęło kilka prac. Wszystkie, prócz tej jednej nie spełniły naszych oczekiwań. Projekt przygotował i wykonał Dominik Rutkowski z Będzina. Grafika idealnie wpasowana kolorystycznie. Pomysł kota w wersji trójwymiarowej może nie wycisza, ale daje duże pole dla wyobraźni.
Przyznam szczerze, że za pierwszym razem, kiedy spojrzałam na projekt, widziałam mozaikę w różnych wymiarach. Dopiero na drugi dzień „coś” zaskoczyło i wyraźnie ujrzałam piękno i fenomen tego pomysłu. Kot – stworzenie magiczne, symbol równowagi, nauczyciel niezależności. Pomimo wielu lat spędzonych z człowiekiem, zwierzę to pozostaje przez całe swoje życie indywidualistą. Nigdy bezwzględnie nie podporządkuje się woli i zachciankom człowieka. Do pewnego stopnia pozostaje istotą niezależną. Jednak, mimo swojego charakteru, kot jak każde stworzenie wymaga bliskości i troski. Zjawiając się w naszej bibliotece sugeruje, abyśmy stali się niezależni i obudzili w sobie ciekawską naturę do książek…

Wydania: