Obryw skalny w Bardzie

Autor: 
Marek Gałowski
G2020.05.02-372.jpg
H2020.05.02-067.jpg
I2020.05.02-290.jpg

Obryw skalny w Bardzie to jedna z głównych atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów do tego miasta. Obryw skalny jest nie tylko atrakcją przyrodniczą, ale także wyśmienitym punktem widokowym.
W tamtym kierunku zmierzają zarówno turyści jak i pielgrzymi, gdyż szlak turystyczny prowadzi m.in. do kaplicy na szczycie góry zwanej Kalwarią lub Bardzką Górą. Celem naszej wędrówki jest, widoczny z dołu, duży biały krzyż stojący nad przepaścią.
Na trasę wyruszamy ze stacji kolejowej lub dużego parkingu obok przystani wodnej przy ulicy Skalnej. W kierunku celu naszej wycieczki prowadzą dwa piesze szlaki turystyczne – niebieski i zielony. Szlak niebieski prowadzi na Kalwarię i dalej przez szczyty Gór Bardzkich na Przełęcz Kłodzką; szlak zielony prowadzi w pobliże obrywu i dalej aż do Złotego Stoku. Idąc tylko na obryw kierujemy się więc znakami zielonymi i już wkrótce wchodzimy na leśną drogę pnącą się coraz bardziej pod górę. Jest to tzw. Biała Droga, jedna z trzech historycznych dróg prowadzących na Kalwarię. Dawniej zwana była również „niemiecką Drogą Krzyżową”, w odróżnieniu od dróg czeskiej i polskiej. Przy drodze spotkamy wiele kaplic i stacji Drogi Krzyżowej. Kaplice zostały zbudowane w latach 1714-27 na zlecenie cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego, zaś kapliczki słupowe powstały w latach 1833-39. Obok drogi szemrze strumyk, w którym można zobaczyć kolorową jaszczurkę, czyli salamandrę plamistą. Po ok. 600 m od startu, możemy skręcić w dróżkę w lewo i zwiedzić pozostałości bardzkiego zamku z XIV wieku. Idziemy szlakiem dalej i po chwili docieramy do Kaplicy Marii z 1893 r. ze źródłem wody mającej jakoby cudowną moc. Według legendy, w 1672 r. młody Czech ze Zlatych Hor, odzyskał tutaj wzrok. Obok kaplicy ławy i stoły do odpoczynku. W okolicy znajduje się wiele ścieżek pieszych i rowerowych, stąd miejsce cieszy się dużą popularnością. Za kaplicą oba szlaki skręcają w lewo pod górę, by po następnych 200 metrach rozdzielić się. Pozostajemy na szlaku zielonym i po kolejnych 10 minutach marszu docieramy nad obryw. Do punktu widokowego z krzyżem prowadzą wygodne drewniane schody.
Ze względu na wysokie walory m.in. krajobrazowe, przyrodnicze, kulturowe i edukacyjne, osuwisko skalne zostało w 2006 r. ustanowione zespołem przyrodniczo-krajobrazowym „Obryw Skalny” o powierzchni ok. 12,5 ha. Zmodernizowana platforma widokowa nad obrywem służy turystom od 2014 roku.
Obryw skalny w Bardzie to największe osuwisko w Sudetach.
24 sierpnia 1598 r., po długotrwałych ulewnych deszczach, znacznie wezbrana Nysa Kłodzka podmyła zachodnie zbocza Kalwarii. Masa ziemi i skał zsunęła się do rzeki tarasując ją, co spowodowało podtopienie niżej położonej części Barda. Legenda mówi, że wstrząs był tak silny, iż spowodował pochylenie krzywej wieży w Ząbkowicach Śląskich. Śladem ówczesnych wydarzeń jest widoczne „z dołu” potężne osuwisko mające ok. 90 m wysokości i do 200 m szerokości. Struktura skał została odsłonięta w czasie powodzi 1997 roku. Górna krawędź osuwiska stanowi znakomity punkt widokowy m.in. na Bardo, Przełom Bardzki, Grzbiet Zachodni Gór Bardzkich i Góry Stołowe z charakterystycznym Szczelińcem Wielkim.

Wydania: