Oświadczenie wójtów, burmistrzów i starosty kłodzkiego

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe

W obawie o życie i zdrowie mieszkańców, oraz o rzetelność przeprowadzenia demokratycznych wyborów w sytuacji epidemii, zwracamy się do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o podjęcie działań, które wpłyną na ustawodawcę i doprowadzą do zmiany terminu przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP z poszanowaniem prawa i procedur obowiązujących w państwie demokratycznym.
Obserwujemy zwiększającą się ilość zakażeń w Polsce i powiecie. W naszym przekonaniu, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń wprowadzonych m.in. Ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czy rozporządzeniami Ministra Zdrowia. Zalecenia te stoją w sprzeczności z organizacją, w jakiejkolwiek formie, wyborów i mogą przyczynić się do rozwoju epidemii.
Dziś już wiemy, że w tak ustalonym terminie oraz wg ciągle obowiązującego kodeksu wyborczego, nie ma możliwości skompletowania obwodowych komisji wyborczych, zawarcia z ludźmi umów zlecenia na obsługę techniczną wyborów oraz przygotowania lokali wyborczych, choćby ze względu na brak chętnych do narażania swojego zdrowia przy wyborach. Jednocześnie jako odpowiedzialni pracodawcy nie możemy wydać poleceń podwładnym urzędnikom, narażając ich na utratę zdrowia i życia a nas na odpowiedzialność karną. Widzimy też poważne przeciwwskazania do przeprowadzenia szkoleń bowiem jest to oczywistym sprowadzeniem zagrożenia na członków komisji. Ponadto, w obecnej sytuacji, gdy brakuje środków ochrony przed wirusem dla służby zdrowia, przeprowadzenie zakupów takich środków dla komisji wydaje się nieracjonalne a wobec wydłużających się terminów dostaw – niemożliwe.
Naszym zdaniem, głównie z powyższych powodów, utrzymanie w mocy planowanego terminu wyborów 10. maja 2020 r. lub w najbliższych terminach, będzie musiało skutkować przedwczesnym zniesieniem ograniczeń dotyczących przemieszczenia i kontaktowania się ludności. Nie ma znaczenia forma tego kontaktu, czy będzie on osobisty, czy poprzez przesyłkę przyniesioną przez listonosza. Efekt będzie taki sam, stracimy kontrolę nad koronawirusem i epidemią co spowoduje ponowny wzrost zachorowań i totalny paraliż naszego życia.
Apelujemy do Pana Przewodniczącego PKW oraz wszystkich osób decyzyjnych , by w trosce o życie i zdrowie Polaków, zrobili wszystko by przenieść datę wyborów, na bezpieczną dla zdrowia i życia wyborców oraz w celu zapewnienia wszystkich warunków demokratycznych wyborów.
Starosta Kłodzki – Maciej Awiżeń
Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój – Piotr Lewandowski
Wójt Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur
Burmistrz Miasta Kłodzka – Michał Piszko
Burmistrz Miasta Kudowa-Zdrój – Aneta Potoczna
Burmistrz Miasta i Gminy Lądek-Zdrój – Roman Kaczmarczyk
Wójt Gminy Lewin Kłodzki – Joanna Klimek-Szymanowicz
Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie – Tomasz Korczak
Burmistrz Miasta Nowa Ruda – Tomasz Kiliński
Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój – Mateusz Jellin
Burmistrz Miasta i Gminy Stronie Śląskie – Dariusz Chromiec
Burmistrz Miasta i Gminy Szczytna – Jerzy Król
Burmistrz Miasta i Gminy Radków (wydał wcześniej oświadczenie zbieżne z powyższym) – Jan Bednarczyk

Wydania: