XIII tom Rocznika Muzeum Papiernictwa

Autor: 
Maciej Szymczyk dyr. Muzeum Papiernictwa
Rocznik 13 wizualizacja.jpg

W Muzeum Papiernictwa dostępny jest XIII tom „Rocznika Muzeum Papiernictwa”. W piśmie sympatycy dusznickiego muzeum znajdą sporo ciekawostek, zarówno o dziejach papiernictwa, jak i działalności muzeum, ale też o historii Dusznik-Zdroju. 
XIII tom składa się z czterech działów, w których opublikowanych zostało 11 opracowań. Artykułem otwierającym 13. wydanie jest tekst Weroniki Karlak z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Z materiału dowiadujemy się m.in., że we wrocławskich oficynach pierwsze dusznickie papiery pojawiły się najprawdopodobniej w 1591 r. Kolejny artykuł powstał na zamówienia muzeum i opracowany został przez prof. Andrzeja Kozieła z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dotyczy ozdobnych drzwi z dusznickiego młyna papierniczego, zaginionych pół wieku temu. W 2019 r. muzeum zleciło ich rekonstrukcję. 
Kolejne trzy opracowania przygotowali pracownicy Muzeum Papiernictwa. Dyrektor Maciej Szymczyk poruszył nieznane wątki z dziejów polskiego przemysłu papierniczego w okresie międzywojennym. Opisał papiernictwo na obszarze województwa wileńskiego. Jan Bałchan z Działu Papiernictwa przygotował artykuł nt. rzadkiej kolekcji banknotów wyemitowanych w czasie II wojny światowej na zlecenie rządu emigracyjnego. Numizmaty nigdy nie weszły do obiegu, a peł-ną kolekcję zobaczyć można w dusznickim muzeum. Marcin Wyszyński z Działu Papiernictwa opisał natomiast dzieje warszawskiej fabryki obić papierowych. Zakład należący w okresie międzywojennym do rodziny Franaszków w czasie Powstania Warszawskiego był miejscem wymordowania przez Niemców ok. 5 tys. osób. 
Na uwagę zasługuje też artykuł przygotowany przez  historyka związanego z Uniwersytetem Wrocławskim – prof. Tomasza Przerwę, poświęcony koncepcji stworzenia pierwszego w Dusznikach ośrodka sportów zimowych. Twórcą tych planów był burmistrz Josef Goebel, władający Dusznikami w latach 1910-1933. Temat ten jest bardzo aktualny w kontekście dzisiejszych aspiracji miasta, podobnych do tych, które realizowano już ponad 100 lat temu. 
Drugi naukowy artykuł dotyczący dziejów Dusznik przygotował związany również z Uniwersytetem Wrocławskim historyk młodego pokolenia Krzysztof Łagojda. Tekst poświęcony jest nieznanemu tematowi dotyczącemu szkoły dywersantów, która miała zostać założona w Dusznikach przez Niemców w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Analizując śledztwo prowadzone w tej sprawie przez organa bezpieczeństwa komunistycznej Polski, autor przedstawia metody działania ówczesnego aparatu bezpieczeństwa.
Mieszkańców Ziemi Kłodzkiej zainteresują na pewno opracowania Krystyny Śliwińskiej i Marii Kokot vel Kokocińskiej. Pierwsza z nich wspomina Jacka Szkudelskiego, wydawcę lokalnej „Nowej Gazety Gmin”. Druga – Bogdana Kokot vel Kokocińskiego, drukarza Ziemi Kłodzkiej. 
XIII tom został wydany w  nakładzie liczącym zaledwie 250 egzemplarzy i jest dostępny w sklepie muzealnym. Wydawnictwo dofinansowane zostało przez gminę Duszniki-Zdrój.

Wydania: