NIE OGLĄDA TELEWIZJI, WOLI ROBIĆ ZDJĘCIA

Autor: 
Marta Nowicka
Foto: 
Krzysztof Jankowski
Fot. K.jpg

Nie planuje, zawsze ma przy sobie kamerę. Działa spontanicznie. Udało mu się sfotografować wschód Księżyca w towarzystwie Jowisza, nocną tęczę czy Super Krwawy Księżyc Wilka. Krzysztof Froese, bo o nim mowa, prezentuje swoje fotografie w Muzeum Papiernictwa.
24 stycznia miłośnicy jego pasji przybyli tłumnie na wernisaż ekspozycji „Krzysztof Froese. Realizm magiczny”. Rekordowa frekwencja – ok. 300 osób – postawiła organizatorów przed niemałym wyzwaniem. Konieczna była regulacja przepustowości. Nasi zwiedzający wykazali się jednak niezwykłą cierpliwością. Czas umilał im koncert zespołu „Dom o Zielonych Progach”.
Na otwarcie przyjechali goście z całej Polski, a nawet z Irlandii. Cris jest znany fanom mediów społecznościowych. Jego konta na Facebooku i Instagramie cieszą się ogromnym powodzeniem (@Cris Froese Pics). Kiedy na fanpage’u Muzeum Papiernictwa @muzeumpapiernictwa ogłosił konkurs, nasze statystyki imponująco poszybowały w górę. Wszyscy chcieli wygrać kalendarze z jego zdjęciami.
Krzysztof Froese urodził się w 1980 w Dusznikach-Zdroju. Od najmłodszych lat wędrował po górach. Z biegiem lat dołączyli do niego przyjaciele. Razem z nimi przecierał nowe szlaki, zawsze nosząc ze sobą aparat fotograficzny. Dzisiaj kontynuuje swoją pasję, nie tracąc czasu - jak sam mówi – na „przeszkadzajki”, telewizję, radio itp. Na swoich zdjęciach uwiecznia krajobrazy, zjawiska atmosferyczne, zwierzęta, ludzi. Bez wątpienia jest lokalnym patriotą. Fotografuje Duszniki-Zdrój, Góry Stołowe czy Bystrzyckie. Często tworzy surrealistyczne fotomontaże. Fotografuje w nurcie realizmu magicznego.
Na wystawie w Muzeum Papiernictwa został pokazany ułamek jego twórczości. Zadbaliśmy, aby fotografie zostały odpowiednio wyeksponowane. Zamówiliśmy wielkoformatowe panele świetlne, dzięki którym zdjęcia „dostały drugie życie”. Światło wydobyło z nich to, co wcześniej było niezauważalne. Dla zwiedzających przygotowano także karty pocztowe z wybranymi zdjęciami Crisa. Można je pobrać nieodpłatnie.
Kuratorem ekspozycji jest Marcin Lemejda. Wystawa czynna jest do 29 marca.

Wydania: