Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

STAROSTA
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń uczestniczył w Sejmie RP, w posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. szpitali powiatowych. Jednym z poruszanych tematów była sytuacja szpitali powiatowych po wprowadzeniu tzw. ”sieci szpitali” – systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. No, no, no.
BIBLIOTEKA
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie przeszła gruntowną modernizację. Poczynione zmiany wymagały nakładów, a także cierpliwości. Obecnie placówka prezentuje się znakomicie. Dla korzystających z komputerów oraz internetu, wydzielono specjalny sektor. Gratulacje!
POMIAR
Trwają pomiary jakości powietrza w Lądku Zdroju. Od kilku dni na balkonie jednego z hoteli na terenie kurortu – na pograniczu części staromiejskiej i zdrojowej pracuje urządzenie do pomiaru stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Zaistniało za sprawą Dolnośląskiego Alarmu Smogowego prowadzącego takie badania w różnych rejonach województwa na zaproszenie samorządów lokalnych lub mieszkańców. Bez komentarza.
FABRYKA
Była fabryka lniarska w Ołdrzychowicach Kłodzkich powoli staje się ruiną. Nie ma pomysłu na wykorzystanie obiektu. Konserwator zabytków nie zgadza się na wyburzenie obiektu. Cóż, za niedługi czas budowla sama się rozsypie i po problemie…
JUBILEUSZ
Koło Gospodyń Wiejskich w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz zespół ludowy „Jaskier” – świętowali wspólnie swoje jubileusze. W budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizowano spotkanie okolicznościowe. Na uroczystość przybyły władze samorządowe, instytucje oraz niektóre KGW z miejscowości ościennych. Gratulacje!
BIEG
Blisko 180 zawodników wzięło udział w zorganizowanym po raz pierwszy „Polanickim Biegu Zespołowym”. Sportowa rywalizacja rozegrana została w niedzielę, 16 lutego, a dystans wynosił 5 km. Bez komentarza.
KADENCJA
Rozpoczęła się nowa kadencja Powiatowej Rady Rynku Pracy. W jej skład weszły osoby powołane przez Starostę Kłodzkiego, a reprezentujące organizacje związkowe, pracodawców, społeczno-zawodowe, a także pozarządowe związane z rynkiem zatrudnienia. Przewodniczącą PRRP została ponownie poseł Monika Wielichowska. Jej zastępcą został etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka. Nic dodać, nic ująć.
REZYGNACJA
Po rezygnacji ze stanowiska zastępcy wójta gminy Nowa Ruda Ryszarda Czerewatego, wójt Adrianna Mierzejewska zdecydowała, że wakat obecnie nie zostanie obsadzony. No i się porobiło.
WIEŻA
Wieża podupadającego w ruinę zamku w Ratnie Dolnym ma zmienić swoją funkcję na widokową. Starosta Kłodzki wydał pozytywną decyzję właścicielowi obiektu, na podstawie pozytywnej opinii konserwatora zabytków. Władze samorządowe gminy radkowskiej są zdziwione całą sytuacją. Zdaniem burmistrza Jana Bednarczyka, kłoci się to z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz przeznaczeniem i funkcją całego obiektu. Jak podkreśla włodarz widok z wieży będzie, chyba na siną rozpacz wokół. Stwierdza, że przedsięwzięcie jest nie do zrealizowania z przyczyn technicznych. No i tyle w temacie.
ZŁODZIEJ
Funkcjonariusze policji z Kłodzka zatrzymali mężczyznę, który w ciągu jednego dnia okradł kilka sklepów w galerii handlowej. Koszt ubrań, jakie padły łupem złodziejaszka to kilkaset złotych. 37-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego kradł męską odzież, wykorzystując chwilową nieuwagę personelu. Jegomość w przeszłości dopuścił się podobnych czynów. W wyniku podjętych działań dzielnicowi ponadto ujawnili w samochodzie podejrzanego kilka porcji narkotyków.
O lala.
PREMIER
W gminie Kłodzko gościł premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z mieszkańcami Krosnowic. Premier poruszył temat budowy drogi s8 oraz wsparcia dla kół gospodyń wiejskich. Bez komentarza.
EGZAMINY
W ośrodku narciarskim Czarna Góra i w Masywie Śnieżnika odbędzie się egzamin wstępny do Grupy Sudeckiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (dawniej: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR). Wymagania stawiane kandydatom to: bardzo dobra znajomość terenu działania Grupy (Sudety Środkowe i Wschodnie), wysoka umiejętność jazdy na nartach, doświadczenie w turystyce górskiej oraz bardzo dobry stan zdrowia. Aby zostać kandydatem trzeba mieć ukończone 18 lat i wykształcenie minimum średnie. Wskazane jest zamieszkiwanie na terenie działania grupy. No, no, no.
KULTURA
Zarząd Powiatu Kłodzkiego przyznał 20 tys. zł dofinansowania na realizację zadań publicznych powiatu kłodzkiego przez państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz szkoły muzyczne w 2020 roku, w konkursie „Kultura w powiecie kłodzkim”. Środki trafiły m.in. do Kłodzkiego Ośrodka Kultury, Teatru Zdrojowego Centrum Kultury i Promocji w Polanicy Zdroju, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka. Bez komentarza.
SANIE
W Międzygórzu odbył się XI Międzynarodowy Zjazd na Saniach Rogatych. W wydarzeniu wzięło udział niemal 150 uczestników. Sanie rogate są znacznie większe od zwykłych, dziecięcych sanek. Ich konstrukcja jest niezmienna od stuleci: drewniana rama na płozach z miejscem dla dwóch osób: pasażera i przewodnika. Na przodzie śnieżnego wehikułu umieszczone są dwa rogi, pomagające przewodnikowi w kierowaniu. Drwale i chłopi używali ich jako środka transportu aż do początków XX. Natomiast turystyczne walory zjazdów na rogatych saniach odkryto dopiero na początku XIX wieku. No, no. no.
RANKING
Zieleniec i Czarna Góra ponownie znalazły się w czołówce organizowanego przez Onet.pl rankingu najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Onet.pl sprawdził polskie, zimowe kurorty już po raz jedenasty z rzędu. Ocenie podlegały m.in. potencjał narciarski, czyli stan i możliwości infrastruktury narciarskiej, parkingi, jakość dojazdu, dostęp do wyciągów, gastronomia na stoku oraz możliwości noclegowe w pobliżu tras. Gratulacje!
POROZUMIENIE
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma podpisała porozumienie z dyrektorem biura sieci sprzedaży PGNiG sp. z.o.o. Jerzym Perliceuszem w sprawie współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w bystrzyckiej gminie, poprzez eliminację palenisk opalanych paliwem stałym. Współpraca koncentrować się będzie na prowadzeniu działań w zakresie informacyjnym i edukacyjnym zachęcających mieszkańców oraz działających na terenie gminy przedsiębiorców do eliminacji palenisk opalanych słabej jakości węglem oraz drewnem i zastępowania ich piecami zasilanymi paliwem gazowym. No, no, no.
PRACA
Pomiędzy Skarbem Państwa –- Zakładem Karnym w Kłodzku, a przedsiębiorstwem K2 Projekt podpisany został list intencyjny skutkujący docelowym utworzeniem nowych miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności. Pozyskanie nowego kontrahenta pozwoli zagospodarować istniejącą, zlokalizowaną w kompleksie 789 halę produkcyjną. Współpracującemu kontrahentowi przyniesie wymierne efekty ekonomiczne, a administracji zakładu karnego możliwość zastosowania w szerszym zakresie jednego z podstawowych środków oddziaływań resocjalizacyjnych, jakim jest praca. Bez komentarza.
WIZYTA
W Nowej Rudzie gościł europoseł i kandydat na Prezydenta RP Robert Biedroń. Wizyta związana była z protestem przeciwko likwidacji oddziału wewnętrznego w miejscowym szpitalu. Jego funkcjonowanie zawieszono 1 lutego br., powodem jest brak lekarzy. W demonstracji zorganizowanej 9 lutego na noworudzkim Rynku wzięli udział także posłowie Adrian Zandberg i Marek Dyduch oraz Agnieszka Dziemianowicz- Bąk. Bez komentarza.
UMOWA
W Dusznikach Zdroju podpisana została umowa sponsorska pomiędzy firmą Tauron, a obiektem Duszniki Arena. Od lat zabiegał o to burmistrz miasta Piotr Lewandowski. Przy uroczystym podpisaniu umowy współpracy obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  Michał Dworczyk oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Bez komentarza.
KATALIZATOR
Sąd Rejonowy w Kłodzku zastosował areszt tymczasowy wobec 31-letniego mężczyzny, podejrzanego o kradzieże katalizatorów z samochodów. Jegomość pod osłoną nocy wykręcał katalizatory z zaparkowanych samochodów. Policjanci udowodnili 31-latkowi również kradzież z włamaniem do pomieszczeń budynku stacji uzdatniania wody w Kłodzku, skąd ukradł dwa grzejniki elektryczne. Teraz za swoje czyny odpowie karnie. Nic dodać, nic ująć.

Wydania: