Co słychać w gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. UGNR
1-przydomowe oczyszczalnie.jpg
2-gmina dba o bezpieczeństwo.jpg
3-wernisaż Nadii Makuchowskiej.jpg
4-sowie na biegówkach.jpg
6-spotkanie samorządowców.jpg
5ferie w gminie.jpg

* Będą przydomowe oczyszczalnie
Mamy to! Gmina Nowa Ruda otrzyma dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków – etap II.
We wtorek, 21 stycznia na konferencji prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wicemarszałek Grzegorz Macko poinformował o wysokości pomocy przyznanej na operacje w zakresie budowy, przebudowy lub wyposażenia obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania i oczyszczania ścieków, czyli oczyszczalni ścieków, ujęć wody i stacji uzdatniania wody, systemów kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę i instalacji do osadów ściekowych. Dofinansowanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymały 42 podmioty, ale to Gmina Nowa Ruda, druga w tabeli otrzymała największą liczbę punktów w konkursie. Kwota dofinansowania to: 756 781,00 zł co stanowi 63,63% wartości inwestycji. Dzięki tym pieniądzom gmina wybuduje w tym roku przydomowe oczyszczalnie przy obiektach komunalnych. Dofinansowanie otrzymają również właściciele lokali, którzy złożyli w Urzędzie deklaracje.
W sumie powstanie aż 27 takich oczyszczalni!
Wójt Gminy Adrianna Mierzejewska gorąco dziękuje kierownikowi Referatu Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego Pawłowi Szafranowi, jego zastępcy Dominice Marczak i wszystkim pracownikom zaangażowanym w profesjonalne przygotowanie wniosku.

*Gmina dba o bezpieczeństwo
W czwartek, 23 stycznia w Komisariacie Policji w Nowej Rudzie odbyło się uroczyste przekazanie nowego samochodu osobowego marki Hyundai, który zakupiony został w ramach akcji „Sponsoring 2019”. Wartość tego nowego pojazdu osobowego segmentu C w wer-sji oznakowanej dla Komisariatu Policji to prawie 83 000 zł. Gmina dofinansowała jego zakup w kwocie 5 500 zł. To kolejne takie działanie w ostatnim czasie wspierające służby dbające o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Nowa Ruda. Końcem ub.r. odbyła się uroczystość przekazania wozu strażackiego dla jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Rudzie. Średniej klasy samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją do ograniczania stref skażeń chemicznych i ekologicznych, dofinansowany został w kwocie 50 000 zł ze środków budżetu gminy.

*WERNISAŻ MALARSTWA NADII MAKUCHOWSKIEJ
W piątek, 31 stycznia, miał miejsce wernisaż prac malarstwa mieszkanki Jugowa, Nadii Makuchowskiej. Wystawa zatytułowana Cztery Pory Roku przyciągnęła miłośników malarstwa do Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kł. Wystawę otworzyli Jan Brzeziński, gospodarz Galerii, Gabriela Buczek, dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Nadia Makuchowska, sama „sprawczyni” wydarzenia. Zgromadzeni goście mogli podziwiać pełną ekspresji i koloru sztukę.
Autorka o swojej wystawie „CZTERY PORY ROKU”:
Zawsze otaczała mnie przyroda, byłam świadkiem przemian jakie w niej następowały. Nasuwały się refleksje, że nasze życie też jest jak cztery pory roku, są chwile radości, ale też i mroku. Mottem mojej wystawy niech będą słowa Taras Prochaśko z książki „Spalone lato”: Pory roku istnieją po to, by nigdy się nie znudzić, dlatego tak szybko o nich zapominamy. W krótkim czasie zacierają się rysy ostatniego sezonu i kolejna jesień będzie równie olśniewająca, co ostatnia.
Wystawę prac można oglądać w Galerii we wtorki w godz. od 15.00 do 18.00 lub po wcześniejszym kontakcie telef. 508278595, 74 872 20 84.
Zapraszamy!

*SOWIE NA BIEGÓWKACH
W niedzielę, 2 lutego w przepięknych okolicznościach przyrody odbyły się „Sowie na biegówkach”. Organizatorzy – Sowie Szczyty, OW Rzeczka i RC Nowar zdecydowali, że z powodu braku śniegu zamiast Maratonu Gór Sowich na Nartach Biegowych odbędzie się nordic walkind, tudzież po prostu cudowny spacer. Z tej okazji przygotowali dwie dodatkowe, bezpieczne i widokowe trasy. Nie oznakowali ich w terenie, ale można było pobrać ślad .gpx, który bez problemu wskazywał właściwy kierunek marszu.
Maraton miał charakter sportowo-zabawowy, chociaż warunki na trasie nie należały miejscami do najłatwiejszych. Aura na starcie również nie należała do ciekawych, wszystko spowijała mgła. Ta na szczęście odpuściła i można było już podziwiać cudowne widoki. Warunki do marszu były wymagające. Wiele z odcinków było mocno błotnistych lub oblodzonych, co dodawało nieco pikanterii całej wyprawie. Obie trasy, krótsza 10- i dłuższa 15-kilometrowa miały wspólny Punkt Żywieniowy przygotowany przez Partnera Maratonu – Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. Dyrektor Gabriela Buczek i jej pracownik Aleksandra Działkowska przywitały zawodników osobiście, częstując jak zwykle niezrównaną herbatą z sokiem malinowym i cytryną (najlepszy napój świata!) oraz bananami i własnoręcznie robionymi waflami (pychota!). By na mecie otrzymać certyfikat i medal trzeba było w trakcie Maratonu zrobić zdjęcie tablicy – punktu kontrolnego. Dla krótszej trasy było 5 punktów, dla dłuższej 9. Wszystkim biorącym udział udało się tego dokonać, co uczyniło ich zwycięzcami tej zabawy! Na mecie czekał na nich również gorący posiłek w postaci pysznej zupy grochowej i pieczonych kiełbasek. Organizator zapowiada już kolejne edycje. Czekamy z niecierpliwością!

* INAUGURACJA SEZONU NA TORZE W DZIKOWCU
W dniu 25 stycznia 2020 r. miało miejsce I Spotkanie Na Torze Off Road w Dzikowcu dla posiadaczy samochodów terenowych. Wzięło w nim udział 15 pojazdów terenowych, od seryjnych samochodów wyprawowych, po ekstremalnie przygotowane. Spotkanie rozpoczęła rejestracja uczestników i bardzo szczegółowa odprawa, niezwykle istotna dla licznie przybyłych nowych załóg. Spotkanie z założenia miało charakter szkoleniowo-integracyjny, bez nastawienia na rywalizację. Jednak podobnie jak na każdym organizowanym przez nas rajdzie przygotowano kilka zadań terenowych.
Po odprawie zawodnicy wyruszyli na trasę w celu poszukiwania i zdobywania Punktów Kontroli Przejazdu rozmieszczonych na Torze. Iście zimowa aura nie ułatwiała zadania. Dla mniej przygotowanych pojazdów przejechanie kilkuset metrów trasy było już nie lada wyzwaniem. Cały czas pomagali im i asekurowali ich bardziej doświadczeni zawodnicy. Drugą próbą był całkowicie wytaśmowany Odcinek Specjalny przejeżdżany na czas z dodatkowymi punktami kontrolnymi na trasie, przy których należało się zatrzymać. Trasa nie była specjalnie trudna i długa, największym wyzwaniem okazało się podjechanie pod kilkumetrowy, bardzo śliski podjazd. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem i wzajemną wymianą doświadczeń. Uczestnicy wyjechali o własnych siłach, pomimo różnych „akrobacji” na trasie.
Wszystkich zawodników zapraszamy na pierwszy w tym sezonie Rajd Samochodów terenowych, już 29 lutego na Tor Off Road w Dzikowcu.

*FERIE W GMINIE
Biblioteka Publiczna Gm. Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich przygotowała ciekawy program dla dzieci przebywających na feriach: głośne czytanie, kreatywne zabawy z książką, gry edukacyjne i konkursy. Dzieci dowiedziały się co to jest numer alarmowy i w jakich sytuacjach należy go bezwzględnie użyć. W tym dniu dzieci rozpoczęły również przygotowania do Walentynek. Były krzyżówki, łamigłówki i rebusy o tej tematyce. Każdy mógł też ozdobić serce wykonane z masy solnej. Na koniec uczestnicy zjedli pyszne naleśniki. We wtorek biblioteka w Ludwikowicach i Przygórzu przygotowały w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zajęcia pod hasłem „Działajmy Razem”. Dzieci mogły dowiedzieć się w jaki sposób świadomie korzystać z internetu i z kim dzielić swoje niepokoje z tym związane. Celem akcji było zapoznanie dzieci z aspektami cyberprzemocy z perspektywy ofiary, świadków oraz sprawcy, a także podniesienia poziomu wiedzy na temat konsekwencji które ponoszą wszyscy z tym związani. Druga część zajęć była kontynuacją dnia poprzedniego, czyli… dzieci wykonywały walentynkowe serca. Tym razem z wykorzystaniem tektury, sznurka, kolorowej wełny i cekinów powstały piękne i pomysłowe walentynkowe zawieszki. W środę z zajęć w bibliotekach mogły skorzystać dzieci w Dzikowcu, Jugowie, Woliborzu i Bożkowie. Dodatkowo we wtorek wszystkie chętne dzieci mogły wziąć udział w warsztatach malarskich „Mała wielka sztuka”, które coraz mocniej wpisują się w tradycje imprez naszej gminy i cieszą się dużym powodzeniem. Sztalugi i farby oraz dziecięcy śmiech zagościły w Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kłodzkich. Poza tym w środę i czwartek w Bożkowie i Jugowie odbyły się zajęcia poprowadzone przez członków Stowarzyszenia Form Alternatywnych „Rozdroże” z modelami RC. Dzieci dowiedziały się czym są takie modele i jak je obsługiwać. Każdy z uczestników zajęć mógł osobiście się przekonać, pokonując trasę z przeszkodami wykonanymi specjalnie na tę okazję przez organizatora, że sterowanie modelem wymaga zręczności i praktyki. Poza tym dzieci miały możliwość samodzielnie wymyślić i pokonać dowolną przeszkodę. Wykazały się dużą kreatywnością w ich tworzeniu i równie dużymi umiejętnościami manualnymi w ich pokonywaniu.
W kolejnym tygodniu zajęcia organizowane były we wszystkich filiach Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodych odbiorów. O szczegółach przeczytać mogą Państwo na stronach Urzędu Gminy i Centrum Kultury.

* Gminny Bal karnawałowy
Ależ się działo! W piątek, 7 lutego w Sali Myśliwskiej w Woliborzu pojawiły się pająki, kotki, księżniczki i zobie. Nie zabrakło policjantów i spidermana. Pojawiła się też rodzina diabłów! Pomysłowość i kreatywność dzieci i ro-dziców sprawiła, że jury konkursowe, mające za zadanie wybrać najlepiej przebranych: dziecko i rodzica z dzieckiem, miało niełatwe zadanie. Animatorki z Kamayu Art zabrały wszystkich młodych uczestników zabawy w muzyczną podróż po Europie. Ale nie tylko! Wspaniałe zabawy, wśród których znalazło się m.in. ulubione przez dzieci limbo oraz szaleństwa w Krainie Lodu z postaciami z tej właśnie bajki, dostarczyły dzieciom mnóstwa szaleństw, śmiechu i pozytywnych emocji. Rodzice równie chętnie przyłączali się do zabawy, wspominając czasy swojego dzieciństwa.
Organizatorzy: Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Sołtys i Rada Sołecka Woliborza oraz tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich „Woliborzanki” przygotowali dla uczestników zabawy poczęstunek i napoje, tak, że można było uzupełnić spalone podczas szaleństw na parkiecie kalorie. To był wspaniały początek ferii zimowych.

*FERIE ZE SWIM TEAM
W dniach 10.02.-14.02.2020 w Gó-rach Sowich odbyła się Półkolonia Spor-towa o profilu narciarskim dla zawodników KS Swim Team Nowa Ruda. W szeregach Pływackiego Klubu Sportowego Swim Team są dzieci z całej gminy Nowa Ruda. Stacja narciarska Przy Górze w Przygórzu stała się naszą baza i miejscem narciarskich harców. Czterdziestka dzieci korzystała z wyciągu i atrakcji jakie przygotowali nam opiekunowie stoku. Dzieci zostały podzielone na 4 grupy zaawansowania a ich opiekunami i instruktorami byli – Michał, Rafał, Łukasz i Jan. Profesjonalne podejście i serce do dzieci spowodowały progres jeśli chodzi o poziom sportowy, co nas bardzo cieszy. Zapraszamy już za rok. Do zobaczenia na stoku! (Rafał Łacny)

* SPOTKANIE SAMORZĄDOWCÓW W KANCELARII PREMIERA
Piątek, 31 stycznia - Warszawa.
Na zaproszenie ministra, posła naszego okręgu Michała Dworczyka, wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska i jej koledzy samorządowcy spotkali się w Kancelarii Rady Ministrów. Był to bardzo dobry dzień dla okręgu wałbrzyskiego. Uczestnicy spotkania mieli możliwość przedstawić problemy i potrzeby swoich gmin, ale również mieli okazję do podsumowania i podziękowania za dotychczasową współpracę i wsparcie. Była to również okazja do wyznaczenia kolejnych celów dla naszego regionu, którym patronują obecni na spotkaniu poseł Marcin Gwóźdź, poseł Ireneusz Zyska, senator Aleksander Szwed, wicewojewoda Jarosław Kresa, wicemarszałek WD Grzegorz Macko, prezes WSSE Kamil Zieliński.
W trakcie spotkania znalazła się również okazja do krótkiej rozmowy z Premierem Mateuszem Morawieckim, który wyraźnie podkreślił, że nasz subregion jest mu szczególnie bliski. Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska pragnie podziękować za to merytoryczne i budujące spotkanie!

Wydania: