ÓSMOKLASIŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KROSNOWICACH NA KONFERENCJI INAUGURUJĄCEJ ROK REIMANNA

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
REi.jpg

24 stycznia w sali katechetycznej, gdzie swoją siedzibę ma Towarzystwo Miłośników Krosnowic, odbyła się Konferencja Inaugurująca Rok Reimanna.
W tym roku bowiem przypada dwusetna rocznica śmierci wielkiego krosnowickiego kompozytora – Ignaza Reimanna.
Ignaz urodził się w Wambierzycach, na miejsce zamieszkania wybrał zaś Krosnowice. Wówczas wieś była ważnym ośrodkiem kształcenia młodych studentów. Reimann bardzo cenił talenty młodych ludzi i robił wszystko, by pomóc im je rozwijać, dlatego jego dom zawsze był pełen młodych ludzi, którzy pobierali nauki u mistrza. On sam pełnił różne funkcje: był nauczycielem, w pewnym momencie pełnił również funkcję dyrektora tutejszej szkoły, dzwonnikiem w kościele, a przede wszystkim jednym z najpopularniejszych kompozytorów Hrabstwa Kłodzkiego.
Nasi uczniowie, którzy przybyli na konferencję, mieli okazję wysłuchać tych i wielu innych informacji o sławnym muzyku. Zgromadzeni na konferencji wysłuchali hymnu zagranego na trąbce przez pana Jana Ostapowicza – nauczyciela gry na trąbce w PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, a aktualnie także w PSM I st. w Kłodzku oraz SM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, a potem kolejno wysłuchali przemówień: pana Franciszka Piszczka – prezesa TMK, który powitał bardzo licznie zebranych gości, następnie krótkiego wystąpienia biskupa pomocniczego ks. Adama Bałabucha, wójta Gminy Kłodzko – pana Zbigniewa Tura, wykładu dra Mariana Bilińskiego z Uniwersytetu Opolskiego, który mówił o twórczości i spuściźnie po Ignazu Reimannie i dra Siegmunda Pchalki – znawcy śląskiej muzyki kościelnej, który przybliżył nam historię życia kompozytora.
Później głos zabrali goście, którzy poruszeni byli wydarzeniem i tym, że mogli znaleźć się wśród grona znamienitych osobowości. A osób tych było naprawdę wiele. Na ręce pana Franciszka Piszczka złożone zostały też nuty Litanii Loretańskiej napisane przez samego Reimanna. Na koniec wszyscy goście zostali poczęstowani przepysznymi „rei-mannkami”– ciastkami upieczonymi przez mieszkankę Krosnowic.
Każdy z uczestników spotkania otrzymał pakiet prezentowy składający się z książki o kompozytorze autorstwa dra Mariana Bilińskiego, płyty z utworami granymi na podstawie nut Ignazego Rei-manna oraz długopisy i ulotki o osobie Ignazego.
Na zakończenie zaproszeni goście i gospodarze udali się do kościoła parafialnego, by posłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Cantate Domino z Nowej Rudy oraz Opolskiego Chóru Kameralnego.
Wspaniale było uczestniczyć w takim wydarzeniu, pozostanie ono trwale w pamięci uczniów klas ósmych i pozostałych uczestników. Sam Reimann zaś pewnie też byłby szczęśliwy, że jego dzieła wciąż żyją i cieszą się taką popularnością.
Jak powiedział Adam Langer: „ Nawet jeśli kompozytor /Reimann/, który jest entuzjastycznie nastawiony do chwały Bożej, nie zabrał żadnego szczęścia, jego majątek dzieł muzycznych jest nieoceniony dla chórów kościelnych i będzie dalej żył w tych dziełach”.

Wydania: