Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej na dawnej karcie pocztowej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
k1.jpg
k2.jpg
k3.jpg
okładka-atrakcje.jpg

Pod takim tytułem zorganizowana została w Muzeum Ziemi Kłodzkiej wystawa, którą uroczyście otwarto 13 grudnia 2019 r. Podczas spotkania z okazji wernisażu odbyła się także promocja najnowszego wydawnictwa muzealnego, prezentującego dawne karty pocztowe z motywami związanymi z dawną turystyką. To już trzecia publikacja udostępniająca muzealne zbiory filokartystyczne. Pierwsza przedstawiała pocztówki z widokami dawnego Kłodzka, druga widoki zdrojów Ziemi Kłodzkiej, ta zaś powstała z myślą o miłośnikach turystyki.
O urokach dawnych kart pocztowych nie trzeba nikogo przekonywać. Klimat minionej epoki uwieczniony na nich niezmiennie przyciąga. Dawne karty jednak z punktu widzenia muzealnika mają też dodatkowy atut, dokumentują często nie-
istniejące już obiekty oraz proces zmian zachodzących na przestrzeni wieków. Pocztówki powstały z myślą o podróżnikach, turystach, kuracjuszach, którzy na pamiątkę swego pobytu nabywali je. Producenci, fotografowie dbali, by wszystkie najciekawsze elementy kraj-obrazu i architektury zostały sfotografowane. Uwieczniali więc wieże widokowe, schroniska, gospody, fantazyjne formy skalne, wodospady, drogi, trasy turystyczne, miejscowości pielgrzymkowe i letniskowe. Na wystawie oraz w publikacji możemy podziwiać dawne, niefunkcjonujące już obiekty, jak i nadal istniejące atrakcje, może nieco tylko zmienione. Na ekspozycji zaprezentowano też laski z odznakami turystycznymi z początku XX w. oraz przykłady dawnych map turystycznych i tabliczek szlakowych. Zapraszamy więc do zwiedzenia wystawy. Autorka publikacji oraz komisarz wystawy – Krystyna Oniszczuk-Awiżeń.

Wydania: