Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf.GNR
1obchody 101 rocznicy 2.jpg
2Przegląd pieśni patriotycznej.jpg
3kolejne drogi wyremontowane - droga Włodowice.jpg
4Modernizacja Sali Wiejskiej w Sokolcu.jpg
5Gmina dla aktywnych Świerki.jpg

* Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Nowa Ruda
W większości polskich gmin 11 listopada obchodzone było Narodowe Święto Niepodległości. W Gminie Nowa Ruda główne uroczystości odbyły się w Świerkach, gdzie została odprawiona, przez księdza proboszcza parafii Świerki Tadeusza Dudę, msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem wójt Adrianny Mierzejewskiej i mieszkańców gminy. W uroczystości liturgicznej uczestniczyli także zawodnicy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli na 8. Bieg Niepodległości. To właśnie bieg stanowił główny punkt 101. rocznicy odzyskania niepodległości, gromadząc na starcie ponad 400 zawodników oraz setki kibicujących im bliskich oraz mieszkańców Świerk. Patriotyczny charakter wydarzenia wzbogaciły biało-czerwone stroje, koszulki z godłem na piersiach, flagi narodowe oraz wspólnie odśpiewany hymn Polski. Punktualnie o godz. 11.00 wójt Adrianna Mierzejewska dała sygnał do startu na ponad 10-kilometrową trasę. Wśród biegaczy znaleźli się nie tylko zawodnicy z całej Polski, ale również z zagranicy. Niska temperatura i strome podbiegi sprawiły, że szybko zawodnicy podzielili się ze względu na stopień zaawansowania, wiek i płeć. Bez względu jednak na to jak kto szybko docierał na metę wszyscy byli podobnie wycieńczeni, ale jednocześnie szczęśliwi z ukończenia biegu. Warto dodać, że przybyli na bieg członkowie rodzin mogli wykorzystać czas oczekiwania na swoich bliskich korzystając z nowoutworzonej Otwartej Strefy Aktywności mieszczącej się przy sali wiejskiej, w której mieściło się biuro zawodów. Przerwę pomiędzy ukończeniem biegu, a dekoracją zawodnicy wykorzystali m.in. na spożycie posiłku regeneracyjnego, a organizatorzy na sporządzenie protokołu z zawodów. Zgodnie z programem o g. 13.15 zostały wręczone nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach oraz rozlosowane nagrody w postaci pakietów startowych na kolejne imprezy sportowe organizowane przez Gminę Nowa Ruda oraz upominków od sponsorów. Na zakończenie zawodów dyrektor CKGNR Gabriela Buczek podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i zabezpieczenie biegu, a zawodników do udziału w kolejnych biegach organizowanych przez Gm. Nowa Ruda.

* Przegląd pieśni patriotycznej
W sobotę, 16 listopada w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda miał miejsce 9. Przegląd Pieśni Patriotycznych. Tę formę uczczenia obchodów Święta Niepodległości zapoczątkował ówczesny sołtys Janusz Ferenc. Od 5 lat Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda (CKGNR) włącza się w jego organizację. Tradycja kontynuowana do dziś gromadzi: Kluby Seniora, liczne Koła Gospodyń i mieszkańców gminy.

* Kolejne drogi już wyremontowane
Drogi we Włodowicach i Krajanowie są kolejnymi zakończonymi inwestycjami zrealizowanymi w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, na które Gmina Nowa Ruda otrzymała 80% dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku na terenie Gminy Nowa Ruda zostały odbudowane drogi gminne o łącznej długości prawie 4 km, a w trakcie realizacji są jeszcze kolejne drogi gminne.

* Najlepsze Inicjatywy społeczności lokalnych
W Gminie Nowa Ruda zakończyły się realizacje projektów dotyczących XV Edycji Powiatowego Konkursu „Najlepsze Inicjatywy społeczności lokalnych” w ramach programu „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego w powiecie kłodzkim”.
Przypomnijmy, iż w czerwcu br. siedem sołectw naszej gminy otrzymało promesy na realizację swoich pomysłów. W Bożkowie i Dzikowcu zmodernizowano i doposażono sale wiejskie, w Nowej Wsi Kłodzkiej i Świerkach mieszkańcy „postawili na zieleń” – zaaranżowano strefy zieleni co poprawiło wizerunek i estetykę sołectwa, natomiast w Sokolcu, Woliborzu i Włodowicach zadbano o strefy wypoczynku i rekreacji.
Realizacja projektów możliwa była dzięki zaangażowaniu środków pochodzących z budżetu Gminy Nowa Ruda na łączną kwotę 27211,42 zł, natomiast ogólna kwota dofinansowania otrzymana z budżetu Starostwa Powiatowego wyniosła 11843,23 zł.
Mieszkańcom oraz Sołtysom gratulujemy realizacji ciekawych projektów.

* Modernizacja Sali Wiejskiej w Sokolcu
Sala wiejska w Sokolcu zyskała nowoczesne ogrzewanie, które zapewni zainstalowana pompa ciepła. Dzięki temu zwiększy się wydajność cieplna budynku, co za tym idzie możliwe było zamontowanie większej liczby grzejników. Zmiana sposobu ogrzewania wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynku oraz zwiększenie komfortu użytkowania sali. Całkowita wartość projektu, to 64 210,52 zł.
Warto dodać, że na realizację tego zadania Gmina Nowa Ruda skutecznie pozyskała środki w zakresie projektu złożonego w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” w Urzędzie Marszałkowskim.

* Gmina dla aktywnych
Gmina Nowa Ruda wzbogaciła się o kolejne Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Dwa nowopowstałe obiekty swą lokalizację znalazły w Jugowie i Świerkach. Poprzednie tego typu inwestycje zostały zrealizowane w Bożkowie, Przygórzu i środkowej części Jugowa.
Inwestycja o całkowitej wartości 222 480, 00 PLN dofinansowana została przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej
o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności w wysokości 100 000,00 PLN.
Wykonane obiekty obejmują trzy strefy – sportową, zabawową i relaksacyjną.
Elementy siłowni plenerowej to sześć urządzeń, które dają możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Siłownie zewnętrzne (Outdoor Fitness) to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy aktywnie uprawiają street workout lub chcą polepszyć swoją kondycję fizyczną oraz sylwetkę. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, bioder, nóg i rąk. Doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz kondycji fizycznej. Pylon stanowi element łączący wszystkie poszczególne urządzenia. To właśnie do niego montowane są części wybranych elementów. Może być to zarówno prasa nożna, orbitrek, czy wahadło. Spełnia on również rolę punktu informacyjnego. Na jego środkowej tablicy umieszczone są naklejki z informacją jak rozsądnie korzystać z danego urządzenia. Dzięki nim użytkownik dowie się, które ćwiczenia działają na poszczególne partie ciała oraz jak ćwiczyć, by uzyskać maksymalny efekt.
Dzieci korzystać mogą z trzech urządzeń zabawowych:
• bocianiego gniazda, wizualnie przypominającego element marinistyczny, mający na celu dostarczenie dzieciom wielu chwil beztroskiej rozrywki i ograniczonej jedynie wyobraźnią zabawy utrzymanej w klimacie rodem z filmów o piratach
z Karaibów. Do Bocianiego Gniazda można dostać się dzięki dzielnej wspinaczce po siatce lub drabince.
Z kładki można podziwiać okolicę i cały plac zabaw, zaprosić innych żądnych przygód, małych piratów do wspólnej zabawy, a po rozpoznaniu terenu dzięki szybkiej zjeżdżalni zjechać w dół, wprost w ramiona czekających rodziców.
• równoważni służącej dzieciom jak sama nazwa wskazuje do rozwijania koordynacji ruchowej oraz ćwiczenia zmysłu równowagi
• i tzw. meduzy stanowiącej połączenie kilku sprzętów do wspinaczki. Znajdziemy tutaj siatkę do wspinaczki, ściankę wspinaczkową i rurę, po której można zjechać w dół.
Elementy strefy relaksu, to drobne formy architektoniczne umożliwiające oraz uprzyjemniające wypoczynek na wolnym powietrzu. Należą do nich m.in. ergonomiczne ławki, stoły do szachów i chińczyka oraz stoły do tenisa.
Całości dopina gustowna architektura zielona wokół.
Wszystkim korzystającym życzymy miłej zabawy i wypoczynku!

Wydania: