Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

JUBILEUSZ
Polski Czerwony Krzyż świętuje stulecie istnienia. W związku z tak doniosłym jubileuszem, w Kłodzku odbyła się akademia powiązana z Dniami Honorowego Krwiodawstwa. Podczas uroczystości Odznakami Honorowymi PCK zostały wyróżnione dwa Kluby Honorowych Dawców Krwi z powiatu kłodzkiego, które obchodzą w tym roku jubileusze. Były to: działający pod szyldem PKP w Kłodzku zs. w Dusznikach Zdroju (45-lecie) oraz przy kłodzkim Zakładzie Karnym (20-lecie). Gratulacje!
HONOROWA
Edyta Geppert została uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Nowej Rudy. W trakcie recitalu artystki pochodzącej z Nowej Rudy, tytuł nadali burmistrz miasta Tomasz Kiliński oraz przewodniczący RM Andrzej Behan. Nic dodać, nic ująć.
RATUSZ
Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej ponownie służy lokalnym władzom samorządowym, mieszkańcom miasta i gminy, a także interesantom. Budynek przeszedł gruntowny remont. Koszt inwestycji wyniósł ponad 7,6 mln zł. Symboliczne przecięcie wstęgi poprzedziło okolicznościowe spotkanie, na którym burmistrz miasta Renata Surma opowiedziała o przebiegu robót oraz podziękowała wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w proces rewitalizacji. Bez komentarza.
SEGREGACJA
Od przyszłego roku w Polanicy Zdroju zacznie obowiązywać przymusowa segregacja odpadów komunalnych. Wszystko w związku ze znowelizowaną ustawą śmieciową, która nakłada na gminy obowiązek uzyskania 50% efektu selektywnego. W innym przypadku wszyscy mieszkańcy złożą się na kary, które gmina będzie zobowiązana płacić za nie osiągnięcie wspomnianego wskaźnika. No, no, no.
FUNKCJA
Poseł Monika Wielichowska została wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji ds. Zdrowia. Doceniono tym samym jej zaangażowanie w walce o poprawę finansowania szpitali powiatowych. Bez komentarza.
PARTNER
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju pozyskało kolejnego strategicznego partnera – papiernię z Francji. W niemieckiej miejscowości Homburg w Dolnej Frankonii, miała miejsce czwarta konferencja poświęcona wspólnemu wpisowi najcenniejszych młynów papierniczych Europy na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W trakcie konferencji podpisano nowy list intencyjny określający wolę wspólnych przygotowań przez przedstawicieli czterech młynów papierniczych: Macieja Szymczyka z Duszniki Zdroju (Polska), Johannesa Follmera z Homburga (Niemcy), Petra Foucka z Velkich Losin (Czechy) oraz Sylvaina Peraudeau z Ambert (Francja). Bez komentarza.
URODZINY
Zespół folklorystyczny „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej świętuje 15-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczystość, na którą przybyła m.in. poseł Monika Wielichowska oraz burmistrz miasta Radkowa Jan Bednarczyk. Zespołowi gratulowano działalności na rzecz krzewienia kultury ludowej, a także promocji gminy radkowskiej. Gratulacje!
FINANSE
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku dobiegła końca szósta edycja zajęć pt. „O finansach w… bibliotece”. Projekt był skierowany do osób 50+. Celem projektu było zwiększenie umiejętności korzystania z nowoczesnych produktów oraz usług finansowych przy wykorzystaniu nowych technologii. Wow.
DYPLOMACI
W Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdroju gościli węgierscy dyplomaci – wicekonsul z Wrocławia Sandor Nedeczky, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury Janos Tischler oraz były pierwszy ambasador Węgier w Polsce po zmianie ustroju Akos Engelmayer. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Polak – Węgier dwa bratanki”. Bez komentarza.
ROK
W nowym budynku Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku, zainaugurowano rok akademicki 2019/2020. W spotkaniu brały udział władze uczelni, wykładowcy, a także studenci. Bez komentarza.
HISTORIA
Kudowski historyk Bronisław Kamiński wystąpił z prelekcją w jednej z chat w skansenie, w Pstrążnej. Obiekt należy do Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego. Po prelekcji miała miejsce część artystyczna. Bez komentarza.
SESJA
W Złotym Stoku zorganizowano drugą sesję popularno-naukową, dotyczącą polskiej niepodległości. Miejscowy historyk Waldemar Wieja wygłosił okolicznościowy referat, były także występy artystyczne. Przedszkolaki z „Bajki” i „Zielonej Doliny” oraz uczestnicy zajęć Uniwersytetu III Wieku zaprezentowali program związany z tematem sesji. Bez komentarza.
PRACA
W oddziałach starostwa powiatowego w Bystrzycy Kłodzkiej oraz w Nowej Rudzie, uruchomione zostały nowe systemy kolejkowe. Stało się tak w wydziałach komunikacji. Przy tak dużej liczbie spraw, usprawnią one pracę i podniosą komfort oczekiwania. System sprawdził się już w starostwie, w Kłodzku. Wow.
SPRZĘT
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku zatrzymali dwóch mężczyzn, którym postawiono zarzuty kradzieży sprzętu wędkarskiego oraz elektronarzędzi. Za przestępstwo tego typu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sie porobiło.
PIEC
Do końca 2020 roku Nowa Ruda wymieni 80 starych pieców w mieszkaniach komunalnych. Na inwestycję bezpośrednio zwalczającą niską emisję, miasto pozyskało niemal 1,4 mln zł.
Całość zadania szacowana jest na kwotę 1,6 mln zł. Wow.
SPORTOWIEC
W ramach autorskiego programu resocjalizacyjnego pn. „Spartakus – Przez Ruch Do Wolności”, osadzeni z Zakładu Karnego w Kłodzku uczestniczyli w spotkaniu ze sportowcami z Kudowy Zdroju, triathlonistą Dawidem Łaźnikowskim oraz biegaczem Łukaszem Gustawem. Program „Spartakus” ma pokazać skazanym, że dzięki dążeniu do zdrowia fizycznego i psychicznego, można podejmować rozsądne, „zdrowe” decyzje, a następnie stworzyć poprawne środowisko. Bez komentarza.
NARKOTYKI
Policjanci w Nowej Rudzie zatrzymali mężczyznę, u którego znaleziono narkotyki. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt porcji białego proszku. Wstępne badania wykazały, że jest to amfetamina. Obecnie trwa szczegółowe wyjaśnianie okoliczności tej sprawy. Bez komentarza.
KONSULTACJE
W Szczytnej oraz Polanicy Zdroju odbyły się konsultacje społeczne, podczas których Wody Polskie przedstawiły mieszkańcom i przedstawicielom lokalnych samorządów plany inwestycyjne. No, no, no.
ODWIERT
W Lądku Zdroju w Inkubatorze Przedsiębiorczości, podczas zorganizowanej konferencji podsumowano pierwszy etap odwiertu geotermalnego LZT-1. W spotkaniu z mieszkańcami oraz przedstawicielami mediów udział wzięli m.in. burmistrz miasta Roman Kaczmarczyk, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. Joanna Walaszczyk, a także zespół autorski dokumentacji ekologicznej. Bez komentarza.
DEKLARACJA
W „Duszniki Arena” starosta kłodzki Maciej Awiżeń podpisał deklarację przystąpienia do klastra energetycznego Ares, który powiększył się o ośmiu nowych partnerów: powiat kłodzki, gminę miejską Kłodzko, gminę wiejską Kłodzko, Bystrzycę Kłodzką, Stronie Śląskie, Lewin Kłodzki, Ząbkowice Śląskie oraz Radków. Gratulacje!
PLAC
W Chocieszowie na terenie znajdującym się przy Zespole Szkół Społecznych, otwarto plac zabaw. Zadanie zostało zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego powiatu kłodzkiego oraz dofinansowania otrzymanego w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Bez komentarza.
JAKOŚĆ
Nowa Ruda znalazła się wśród „Smogowych liderów”, czyli rankingu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok, podsumował Polski Alarm Smogowy. Nowa Ruda uplasowała się na 14 miejscu wśród polskich miast o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłów PM10 w 2018 roku oraz na 4 miejscu, gdzie występują najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. Bez komentarza.

Wydania: