Audycje muzyczne w PSM I st. w Kłodzku

Autor: 
Małgorzata Panek-Kiszczak - dyrektor PSM w Kłodzku
Audycja18112019 (1).jpg

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku już od czasów powojennych kształci muzycznie kolejne pokolenia dzieci i młodzieży z Kłodzka i okolic. Placówka stwarza odpowiednie warunki do odkrywania i rozwijania talentów muzycznych naszych mieszkańców. Wykwalifikowana kadra, bogate tradycje, miła atmosfera i wiele innych czynników powoduje, że w szkole rokrocznie rozpoczynają naukę nowi uczniowie, którzy uczą się gry na: fortepianie, skrzypcach, flecie, klarnecie, wiolonczeli, trąbce, saksofonie, akordeonie i gitarze. Placówka prowadzi także różne formy upowszechniania kultury muzycznej w naszym regionie.
Wychodząc naprzeciw najmłodszym mieszkańcom Kłodzka każdego roku w szkole odbywają się dla nich audycje muzyczne prowadzone przez nauczycieli i ich uczniów.
W tym roku, w dniach od 18 do 22 listopada szkołę muzyczną odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 4, ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta. Łącznie była to grupa ok. 600 dzieci. Można było zaobserwować, że goście nie tylko w wielkim skupieniu słuchali utworów prezentowanych przez młodych artystów, ale byli też bardzo zainteresowani instrumentami i ich budową. Wykonawcy wykazali się dużym zmysłem scenicznym i aktorskim zjednując sobie licznie zgromadzoną publiczność. Kreatywność i pomysłowość nauczycieli oraz świetne przygotowanie ich uczniów spotkało się z wielkim uznaniem i entuzjazmem ze strony dzieci i ich opiekunów.
Podczas każdej z audycji panował wyjątkowy klimat związany z jej inspirującym przesłaniem, który przejawiał się m.in. w innym tytule i treści.
„Muzyczne podróże z akordeonem” poprowadzili: p. Liliana Stopka i p. Tomasz Brusiński. W akordeonowy świat wprowadzali uczniowie z klasy p. Tomasza Brusińskiego: Oskar Gałęski, Szymon Dulski, Kuba Ferenz, Bartosz Czelnik oraz Tymoteusz Bartlewski z klasy Liliany Stopki. Zaprezentowane zostały akordeony: klawiszowy, guzikowy, basowy oraz elektroniczny. Gościnnie wystąpiła flecistka Oliwia Socik z klasy p. Bożeny Adamskiej.
Na kolejnych audycjach pt. „Muzyczna wyprawa z Panem Fortepianem” , które poprowadziła p. Angelika Strzygocka wspólnie ze swoją uczennicą Leną Wiórą, pojawiły się przedstawienia muzyczno-teatralne.
Natomiast audycje pod hasłem „Z fletem i trąbką” zostały poprowadzone przez p. Bożenę Adamską i p. Wojciecha Lizureja, którzy przybliżyli tajniki gry na tych instrumentach. Młoda widownia z dużą uwagą wysłuchała także utworów wykonanych przez trio trąbek. Uczniowie: Jacek Opaliński, Mateusz Lasek i Piotr Kaźmierczak pracujący pod kierunkiem p. Wojciecha Lizureja zaprezentowali umiejętności muzykowania w zespole. Był też czas na wspólne śpiewanie oraz pierwsze próby wydobywania dźwięków z główki fletu i ustnika trąbki. Wszystkim wykonawcom na fortepianie towarzyszyła p. Angelika Strzygocka.
Dla młodej publiczności było to zapewne niecodzienne spotkanie z muzyką, a także z ludźmi, dla których jest ona pasją. Na zakończenie warto przytoczyć wrażenia jednego z uczestników. Maks, uczeń szkoły podstawowej, zrelacjonował swój udział w audycji w następujący sposób: „ Nauczyciele, którzy prowadzili audycję byli bardzo mili i zabawni. Zabrali nas w muzyczną podróż razem z misiem, który nazywał się Akordzik i miał na plecach malutki akordeon. Przy okazji zwiedzania różnych miejsc pojawiały się piękne melodie grane przez uczniów na akordeonie i flecie. Dowiedziałem się z czego są zbudowane te instrumenty. Bardzo spodobał mi się akordeon elektryczny, różne dźwięki i tony, które wydawał a także to, że mógł on imitować inne instrumenty np. trąbkę. Chciałbym kiedyś nauczyć się grać na akordeonie i występować przed publicznością na tak pięknej scenie. Według mnie takie audycje są bardzo potrzebne, ponieważ zachęcają dzieci do słuchania muzyki, podejmowania nowych wyzwań i do tego, aby podjąć naukę w szkole muzycznej a w przyszłości zdobyć w tej dziedzinie duże osiągnięcia.”
Zapraszamy na kolejne audycje muzyczne, które odbędą się w naszej szkole – na wiosnę!

Wydania: