Zapraszamy jesienią do kłodzkiej biblioteki

Autor: 
Marta Zilbert
wystawa(2).jpg

Autor „Śmierci w Breslau” MarekKrajewski (laureat Paszportu Polityki i Nagrody Wielkiego Kalibru), autorka „Żywotów świętych osiedlowych” Lidia Amejko (nominowana do Nagrody Nike) i autor książek dla młodych czytelników Marcin Pałasz (laureat Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego) będą gośćmi kłodzkiej biblioteki już tej jesieni. I to nie wszystkie atrakcje, jakie PiMBP w Kłodzku szykuje dla swoich czytelników.
Troje wymienionych na wstępie pisarzy odwiedzi Kłodzko w ramach „III Podróży z książką po Ziemi Kłodzkiej” – cyklu spotkań, na który biblioteka otrzymała dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury w programie Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Literacki Dolny Śląsk realizowany jest od początku roku nie tylko w Kłodzku, ale także w bibliotekach powiatu kłodzkiego. W jego ramach z publicznością spotkali się już Nadia Szagdaj, Agnieszka Urbańska, Sylwia Winnik, Maciej Bobula i Karol Maliszewski. We wszystkich dotychczasowych spotkaniach wzięło udział niemal 400 osób.
Najpierw, bo już w połowie września, z młodymi czytelnikami spotka się Marcin Pałasz, najlepiej znany jako autor przygód sympatycznego psa Elfa.
10 października zaplanowane zostało spotkanie z Markiem Krajewskim, jednym z najlepszych współczesnych polskich autorów kryminałów, którego mroczne historie z przedwojennego Breslau i Lwowa stały się już klasyką gatunku. Natomiast pod koniec października bibliotekę odwiedzi autorka powieści, dramatów i słuchowisk Lidia Amejko, zawsze z sympatią, a często i z przymrużeniem oka opisująca niedoskonałości świata i ludzkich losów. Ale to nie wszystko. 18 września na zaproszenie działającego w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki przyjedzie do Kłodzka tłumacz literatury hiszpanojęzycznej i poeta Carlos Marrodán Casas, autor przekładów m.in. Mario Vargasa Llosy, Gabriela Garcíi Márqueza, Pablo Nerudy i Carlosa Ruiza Zafóna. Będzie więc okazja, aby zapytać zarówno o tajemnicę popularności pisarzy hiszpańskojęzycznych w Polsce, jak i poznać warsztat pracy wybitnego tłumacza.
Z kolei 23 września z czytelnikami spotka się Igor Strojecki, autor biografii i popularyzator postaci Leona Barszczewskiego (1849-1910) swojego pradziadka, który pod koniec XIX wieku eksplorował Azję Środkową. Spotkaniu towarzyszy wystawa autorskich fotogramów z wypraw Barszczewskiego do Samarkandy i innych niezwykłych miejsc, którą od 7 sierpnia można oglądać w Czytelni.
I to oczywiście ciągle nie koniec propozycji kłodzkiej biblioteki. Po szczegółowe informacje zapraszamy Państwa na naszą stronę internetową www. biblioteka.klodzko.pl oraz zachęcamy do dołączenia do mailowej bazy naszych Czytelników, dzięki czemu będą Państwo na maila informowani o ofercie PiMBP w Kłodzku (adres, na który można przesłać wiadomość z informacją, że są Państwo zainteresowani otrzymywaniem informacji o imprezach kłodzkiej biblioteki: promocja@biblioteka.klodzko.pl). Serdecznie zapraszamy.
**
Gdyby Indiana Jones
robił zdjęcia...
Od sierpnia w czytelni kłodzkiej biblioteki można oglądać wystawę XIX-wiecznych fotografii dawnej Samarkandy, Buchary i Pamiru, których autorem jest podróżnik i odkrywca Leon Barszczewski. Gościem finisażu tej unikatowej prezentacji (23 września), mającej patronat Ambasady Uzbekistanu w Warszawie, będzie Igor Strojecki – prawnuk Barszczewskiego, który opowie o swoim przodku, jego podróżach i pasji do fotografowania, późniejszych losach szklanych negatywów, a także o swojej książce „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”.
Leon Barszczewski (1849-1910) urodził się w Warszawie (wówczas w zaborze rosyjskim). Po ukończeniu szkoły wojskowej, służył w carskiej armii – w latach 1876–1897 w batalionie w Samarkandzie, starożytnym mieście znajdującym się obecnie na terenie Uzbekistanu. Zafascynowany miejscem prowadził tam badania botaniczne, zoologiczne, geologiczne, glacjologiczne i archeologiczne. Odkrył liczne złoża kamieni szlachetnych, złota, srebra i węgla kamiennego oraz innych kopalin. Interesowało go także życie codzienne, kultura, obrzędy, legendy i muzyka ludów Wschodu. Dzięki pasji fotograficznej – uwieczniał swoje wyprawy badawcze, pozostawiając unikatowe świadectwo tamtych czasów i miejsc (jego zdjęcia były nagradzane złotymi medalami na wystawach w Paryżu i Warszawie). Po odwołaniu z Samarkandy wziął jeszcze udział w wojnie rosyjsko-japońskiej, a ostatnie lata życia spędził w Siedlcach.
Igor Strojecki jest publicystą i varsavianistą, pasjonatem genealogii, autorem licznych publikacji, artykułów oraz inicjatorem wystaw i wykładów poświęconych swoim przodkom, wśród których są także aktorka Elżbieta Barszczewska czy wynalazca Julian Ochorowicz.

Wydania: