W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
sz1.jpg
sz2.jpg
sz3.jpg

* 25. Wielka Feta Agroturystyczna za nami.
Ta jubileuszowa, mająca istotne znaczenia i rangę wśród imprez cyklicznych Szczytnej, impreza nie zawiodła i w tym roku, chociaż pierwszy jej dzień upłynął pod znakiem deszczu i burz, ale drugi – spełnił oczekiwania najbardziej wybrednych amatorów miejsko-wiejskich rozrywek. Niektórzy przyszli na Plac za Bramą dla „Lasów Państwowych” i przygotowanych przez Nadleśnictwo „Zdroje” atrakcji, innych zainteresowały propozycje samochodowe: od pojazdów wojskowych, poprzez stare samochody i motocykle, do modeli samochodzików, których amatorzy postanowili pokazać, co potrafią w tej dziedzinie sportu. Miłośnicy książek jako swój pierwszy cel wybrali loterię Biblioteki Miejskiej i możliwość kupienia książki za złotówkę, a przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznych z 2. Pikniku Militarnego złożyli wieniec ufundowany przez kwiaciarnię „Adrian” przed tablicą upamiętniającą żołnierzy fińskich, którzy zmarli w szpitalu wojskowym w Szczytnej w czasie drugiej wojny światowej. Wiele osób wybrało konkurs przyśpiewek wiejskich, a wszyscy podziwiali występ grupy tanecznej Senior Fit Szczytna. Było tłoczno, gwarno i „na luzie” i ogólnie rzecz biorąc, podobało się.
* Śladami przeszłości Szczytnej
Na początku sierpnia w siedzibie Bractwa Rycerskiego odbył się wernisaż prac miejscowych fotografików pod wspólnym tytułem „Śladami przeszłości Szczytnej”. Autorzy przedstawili na swoich zdjęciach, miasto, z którym są związani od lat, czasem od urodzenia; które podziwiają za jego bogatą przeszłość, w tym bardzo trudną przeszłość, które w ich życiu ma szczególne znaczenie. Fotografie Anny Stefaniszyn, Benedykta Basiuka, Danuty Chmielarz, Dawida Hadara, Jarosława Szlegiera, Kamila Lisa, Moniki Nowak i Piotra Pawlaka przedstawiały przydrożne kapliczki, zabytkowe domy i domki z przełomu 19. i 20. wieku, najstarsze nagrobki znajdujące się na cmentarzu komunalnym. Wiele prac poświęcono kościołowi pw. Św. Jana Chrzciciela i zamkowi Leśna Skała na Szczytniku. Niektóre fotografie były efektem chwili, przypadku i być może dlatego robiły takie wrażenie na przybyłych na wernisaż.
* Dożynki Gminy Szczytna.
Święto Plonów przygotowała Rada Sołecka Złotna, MOK i Gmina. Rolę gospodarzy – starostów pełnili sołtys Słoszowa
Teresa Gąbka i sołtys Złotna Emil Majcher, debiutujący na tym stanowisku. Uroczystość zaczęła się mszą św. i symbolicznym dzieleniem wspólnego bochna chleba, m.in. przez burmistrza Jerzego Króla. Spośród prezentowanych wieńców dożynkowych specjalnie powołana komisja za najładniejszy uznała wieniec przygotowany przez wieś Wolany.
Miejsce drugie zdobył wieniec z Chocieszowa. – Bardzo napracowaliśmy się przy tym wieńcu, dużo uwagi poświęciliśmy szczegółom, które stanowią o jego wyjątkowości. Mieliśmy nadzieję, że będzie tym wyjątkowym. Robiliśmy go około miesiąca, szczególnie Katarzyna Nowak, Marcin Legierski i ja – podkreśla Maria Bania. Od miesiąca istnieje i ćwiczy zespół Jarzębiny i Jarzębinki z Chocieszowa, prowadzony przez Mironę Wiaderny, a ośpiewując wieńce wypadł doskonale. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs drużyn z poszczególnych wsi; było zabawnie i z pełnym zaangażowaniem. Trochę mniejszym, ale bardziej specjalistycznym i poważnym – pokaz broni i strzelnica sportowa. I – jak to na dożynkach – nie zabrakło smacznych ciast i bardziej konkretnych smakołyków. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, goście i uczestnicy dożynek bawili się doskonale.

Wydania: