Bystrzycka Jesień Organowa po raz piąty!

Autor: 
Witold Kozakowski
Fstiwalowy tandem organizatorów czyli prof. Andrzej Chorosiński i dyr. Tadeusz Piotrowski.jpg

Już po raz piąty zabrzmią organy kościoła parafialnego pw. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej w cyklu październikowych, piątkowych koncertów muzyki klasycznej. Wszystko to za sprawą powołanego przez prof. Andrzeja Chorosińskiego i dyr. Tadeusza Piotrowskiego festiwalu pod wdzięczną nazwą „Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Bystrzycy Kłodzkiej oraz Szkołę Muzyczną II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Niestety w tym roku, roku jubileuszu 700-lecia miasta, ku zaskoczeniu wielu melomanów i sympatyków dobrej muzyki, Gmina Bystrzyca Kłodzka nie wspiera festiwalu, choćby nawet symbolicznie honorowym patronatem Pani Burmistrz. Na szczęście patronat nad koncertami objął prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a znaczną część kosztów organizacyjnych zobowiązał się opłacić Powiat Kłodzki.
W tym roku usłyszymy kolejno:
• w dniu 4.10.2019 recital organowy prof. Andrzeja Chorosińskiego m.in. z utworami Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgia Friedricha Haendla,
• w dniu 11.10.2019 recital organowy Marka Stefańskiego (w repertuarze m.in. „I Litania Ostrobramska” Stanisława Moniuszki w opracowaniu na organy – w 200. rocznicę urodzin ojca polskiej opery narodowej),
• w dniu 18.10.2019 wieczór słowno-muzyczny w wykonaniu Adama Sadowskiego (organy) i Michała Chorosińskiego (recytacje). W programie tego koncertu wiersze i poematy Karola Wojtyły oraz muzyka m.in. Gounoda i Guilmanta,
• w dniu 25.10.2019 r. recital organowy Adama Klareckiego, a w programie m.in. utwory Bacha, Brahmsa i Moniuszki.
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.30. Wstęp na nie tradycyjnie jest bezpłatny (przed i po koncercie zbierane będą jedynie wolne datki na rzecz sfinansowania organizacji koncertów).
Dodatkowym walorem bystrzyckich koncertów będzie udział w nim – jako występujących wykonawców – najzdolniejszych uczniów Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Wśród nich będą młodzi soliści, często laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncerty opatrzy słowem i poprowadzi dyr. Tadeusz Piotrowski.
Poniżej słów kilka o występujących artystach.
Andrzej Chorosiński – wybitny polski organista, profesor zwyczajny, były rektor Akademii Muzycznej w Warszawie, światowej sławy muzyk koncertujący na wszystkich kontynentach, kompozytor i improwizator, prowadzi wiele festiwali muzycznych, m.in. na Ziemi Kłodzkiej (w Bardzie, Polanicy-Zdroju oraz w Bystrzycy Kłodzkiej). Marek Stefański – wybitny polski organista, wykładowca akademicki, juror konkursów muzycznych, realizator wielu nagrań radiowych oraz płyt CD z muzyką organową, koncertuje na cały świecie. Adam Klarecki – organista Bazyliki Katedralnej we Włocławku, nauczyciel gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku, organizator cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe” we Włocławku, w roku 2011 nagrał płytę CD dokumentującą brzmienie organów włocławskiej katedry. Adam Sadowski – organista, doktor nauk społecznych (uzyskał ten stopień broniąc z wyróżnieniem rozprawy pt. „Cechy temperamentu i osobowości a poziom perfekcjonizmu i tremy u muzyków różnych specjalności”), koncertuje, prowadzi działalność pedagogiczną oraz społeczną, organizuje koncerty i festiwale muzyczne. Michał Chorosiński – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent PWST w Krakowie, współpracował z teatrami we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Kaliszu, zagrał w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych, w roku 2018 wspólnie z żoną Dominiką Figurską był ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Zachęcam wszystkich czytelników do wysłuchania cyklu bystrzyckich koncertów w każdy październikowy piątkowy wieczór. Bystrzycka Złota Jesień z Muzyką Organową to najłatwiejszy sposób dla mieszkańców miasta i regionu na kontakt z muzyką klasyczną najwyższej próby. Spotkajmy się zatem na koncertach w Bystrzycy Kłodzkiej!

Wydania: