Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf.GNR
1góry literatury w gminie nowa ruda.jpg
2festiwal lawendy.jpg
3mistrzynie pilki z wizytą u wójt.jpg
4absolutorium dla wójt.jpg

* GÓRY LITERATURY W GMINIE NOWA RUDA
W sobotę, 13 lipca wystartował Festiwal Góry Literatury. To piąta edycja wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, a nawet ogólnoświatowym, które od początku wspiera wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska.. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel, a wszystkie wydarzenia w Gminie Nowa Ruda współorganizowane są przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
W tym roku na terenie gminy mieliśmy możliwość rozmów prowadzonych z literatami w urokliwym Schronisku Orzeł w Sokolcu, klimatycznej Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kł, oraz na scenie plenerowej we Włodowicach (Rzędzina).
Ponadto odbyło się mnóstwo imprez towarzyszących, m.in.: zajęcia w trucku współorganizowane przez Fundację Ewy Nawrot „My nie gryziemy”, warsztaty dla dzieci „Chiny dla dociekliwych” i cudowna piesza wycieczka po Wzgórzach Włodzickich. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny.
* FESTIWAL LAWENDY
W niedzielę, 7 lipca moc atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych przygotowało Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i właścicielka Domu Pod Lawendowym Polem pani Izabela Rojczyk-Tietz. Animatorki z Kamayu Art oraz Sala Zabaw Jaś zapewniali zabawy dla dzieci. Duża dawka kultury! Wystawa Galerii Sztuki Niezależnej i warsztaty malarskie dla dzieci oraz Koncert Młodzieżowego Teatru Muzycznego i zespołu KRĄG. Mistrzynią Kuchni okazała się Urszula Poźniak na co dzień dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwikowicach Kłodzkich. Wraz z ekipą CKGNR przygotowała w swoim menu wyśmienite, niecodzienne potrawy. Można było zobaczyć jak robiony jest papier czerpany i biżuteria z papieru. Pokaz wizażu, zajęcia z jogi, babskie targi czyli wymiana odzieży, konkurs na najpiękniejszy wianek lawendowy, domowe ciasta i lemoniady – słowem atrakcje na całe popołudnie i wieczór, a wszystko w urzekającym aromacie pól lawendowych.
* KONCERT W BOŻKOWIE
W sobotę, 29 czerwca w ramach Triduum Bożkowskiego mieliśmy okazję wysłuchania koncertu w kościele Świętych Piotra i Pawła. Przybrało ono nieco zmienioną formę. Do tej pory na afiszach widniały znane nazwiska polskich artystów. W tym roku wystąpiły młode, utalentowane dziewczęta z Sowiogórskiego Młodzieżowego Teatru Muzycznego działającego przy Centrum Kultury Gminu Nowa Ruda. Niezmienioną formę zachował piknik. Na pobliskim boisku na młodszych i starszych czekały zjazdy na linie, domowe wypieki, skakance, wieczorek taneczny w rym zespołu ABC, a po zmroku teatr ognia w wykonaniu zespołu INFERIS.
* MISTRZYNIE PIŁKI Z WIZYTĄ U WÓJT
W środę, 26 czerwca na zaproszenie wójt Adrianny Mierzejewskiej do Urzędu Gminy przybyły Mistrzynie Dolnego Śląska w piłce nożnej. Wójt wręczyła reprezentacji dziewcząt pamiątkowe dyplomy i piłki. Pogratulowała im wysokiej, piątej lokaty w zmaganiach ogólnopolskich, które odbyły się w Głuchołazach. Reprezentantki drużyny, ich rodzice i trener Adam Chorągwicki podziękowali za sfinansowanie wyjazdu dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach Kł.
* WAKACJE Z CENTRUM KULTURY GMINY NOWA RUDA
Jak co roku o tej porze CKGNR przygotowało szereg zajęć wakacyjnych skierowanych do najmłodszych odbiorców w różnych miejscowościach Gminy. Za nami pierwsze przedstawienia teatralne, animacje, zajęcia z fotografii i malarstwa oraz warsztaty z Noworudzkimi Usługami Komunalnymi. Wszystkie zajęcia finansowane są z budżetu Gminy Nowa Ruda, a ich terminy i lokalizacje można na bieżąco śledzić na www.ckg.nowaruda.pl.
* ABSOLUTORIUM DLA WÓJT
24 czerwca br. odbyła się sesja Rady Gminy Nowa Ruda. W jej trakcie wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska przedstawiła zebranym Raport o stanie Gminy Nowa Ruda za rok 2018. Po prezentacji raportu odbyło się głosowanie w sprawie udzielenia wotum zaufania, które radni udzielili jednomyślnie.
W trakcie sesji odbyło się także głosowanie nad udzieleniem absolutorium w sprawie wykonania budżetu za rok 2018. W tym wypadku radni także jednogłośnie uznali, że budżet Gminy w 2018 roku wykonany był zgodnie z prawem, a działalność Wójta Gminy jako organu odpowiedzialnego za jego realizację cechowała gospodarność, rzetelność i celowość. Wobec czego absolutorium zostało udzielone.
Na ten sukces złożyła się działalność wszystkich pracowników Urzędu Gminy. – mówi wójt Adrianna Mierzejewska.
Pragnę podziękować w szczególności: pani skarbnik Urszuli Brzósce, byłemu i obecnemu wicewójtowi: Pawłowi Szafranowi i Ryszardowi Czerewatemu, kierownikom i pracownikom wszystkich referatów, pani dyrektor Gabrieli Buczek i wszystkim pracownikom Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, dyrektorom szkół i przedszkoli, sołtysom i radnym.
* WRĘCZENIE PROMES
W czwartek, 18 lipca w Galerii Sztuki Niezależnej w Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się uroczystość wręczenia promes przez wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Gwoździa. Wójtowie i burmistrzowie 23 gmin subregionu wałbrzyskiego przyjechali do Gminy Nowa Ruda by odebrać promesy przyznane w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” oraz bieżącego utrzymania urządzeń melioracji wodnych. Odnowa wsi, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Celem tego programu regionalnego jest konieczność podjęcia działań na rzecz integracji społeczności wiejskich, waloryzacji przestrzeni wsi w zakresie infrastruktury technicznej i społecznej, krajobrazu, architektury i usług oraz realizacja przedsięwzięć podnoszących standard życia. Efektem tegorocznej edycji jest m.in. poprawa jakości istniejących oraz budowa nowych boisk sportowych, budowa nowych placów zabaw, czy jak w przypadku Gminy Nowa Ruda remont świetlicy wiejskiej. Zadanie: wsparcie aktywności mieszkańców Sokolca poprzez poprawę warunków życia – modernizacja instalacji ogrzewania Sali wiejskiej w Sokolcu. Promesę 30 000 zł odebrała wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska wraz z sołtysem wsi Andrzejem Chmielarzem. Była to również okazja do wręczenia promes tym włodarzom gmin regionu wałbrzyskiego, którzy otrzymali pomoc w formie dotacji celowej na dofinansowanie bieżącego utrzymania urządzeń melioracji wodnych będących własnością gminy. Taką formę pomocy finansowej z budżetu Urzędu Marszałkowskiego również skutecznie pozyskała wójt Adrianna Mierzejewska. Na zadanie oczyszczenia i konserwacji urządzeń melioracji wodnych szczegółowych w Ludwikowicach Kł. otrzymała z rąk Wicemarszałka 15 000 zł.
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje pracownikom referatów zajmujących się opracowywaniem wniosków, bez których pozyskanie środków nie byłoby możliwe.
* NOWA KLASOPRACOWNIA JĘZYKOWA W JUGOWIE
Decyzją Ministra Finansów na wniosek Urzędu Gminy Nowa Ruda została udzielona dotacja celowa w wysokości 50 tys. zł na dofinansowanie zadania pod nazwą: „Zakup wyposażenia klasopracowni językowej oraz świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Jugowie”. Wartość całego zadania to 100 tys. zł. Pozostały koszt związany z wyposażeniem zostanie pokryty z budżetu Gminy Nowa Ruda
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje szefowi Kancelarii Premiera RP Michałowi Dworczykowi za poparcie wniosku.
* ROWERY NA START
W niedzielę, 30 czerwca Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zorganizowało Rodzinny Piknik Rowerowy we Włodowicach.
Na uczestników czekało wiele atrakcji. Były animacje dla dzieci, skręcanie balonów i malowanie buziek, wyścig rowerowy dla najmłodszych, pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez OSP Włodowice i Nowa Wieś.
* SEZON KĄPIELOWY W JUGOWIE
Już cały miesiąc mieszkańcy Gminy i Miasta Nowa Ruda oraz turyści cieszą się sezonem na jugowskim basenie. Czysta i orzeźwiająca woda z górskiego potoku oraz piękne i przestronne otoczenie sprawiają, że każdy z plażowiczów i miłośników kąpieli może się czuć swobodnie i komfortowo. Zachęcamy do tej formy wypoczynku.
Bezpłatne WI-FI
Ceny biletów: 2,50 zł ulgowy; 5 zł normalny

Wydania: