Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

ARCHITEKURA
Pieniądze z projektu pn. „Odnowa wsi dolnośląskiej” trafiły do kolejnych gmin. Uroczyste odebranie promes od reprezentantów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, miało miejsce w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej. Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na realizację zadań z zakresu tzw. „małej architektury”, jak: wykonanie placów zabaw, boisk sportowych, remonty świetlic. Wśród gmin, które otrzymały pieniądze jest m.in. Bardo, Kłodzko, Lądek Zdrój, Lewin Kłodzki, Międzylesie, Nowa Ruda oraz Radków. Gratulacje!
MARZENIA
W kłodzkiej bibliotece odbyły się ciekawe warsztaty dla najmłodszych czytelników. Nosiły tytuł: „Moje miasto marzeń. Mali architekci ulic”. Gratulujemy pomysłu!
SIEĆ
Miejski Zakład Komunalny w Polanicy Zdroju prowadzi remont magistrali wody pitnej ułożonej przy ul. Zakopiańskiej. Roboty są wykonywane za pomocą tzw. „metody bezinwazyjnej”, która nie wymaga przeprowadzania wykopów i znacznie skraca czas pracy. MZK zajął się także układaniem wodociągu przy sąsiedniej ul. Polnej. Tym samym na atrakcyjności zyskają tereny przewidziane do zagospodarowania. Nic dodać, nic ująć.
RADA
Rada Miasta w Bystrzycy Kłodzkiej ma obecnie nie dwóch, a jednego wiceprzewodniczącego. Dziesięcioro radnych podpisało się pod projektem uchwały dotyczącej odwołania z funkcji wiceprzewodniczącego RM, Dariusza Piotrowskiego. Decyzję uzasadniono tym, że nie ma potrzeby, aby 15-osobowe gremium posiadało dwóch zastępców przewodniczącego RM.
Obecnie przewodniczącym RM jest Artur Pokora, a jego zastępcą Leszek Stróż. No, no, no.
KULINARIA
W Parku Zdrojowym, w Polanicy Zdroju odbył się „Festyn Kulinarny”. Impreza była adresowana do wszystkich grup wiekowych. Podczas Festynu były prowadzone warsztaty kucharskie dla dzieci, a także warsztaty carvingu. Był ponadto pojedynek szefów kuchni oraz wieczór smaków. Burmistrz miasta Mateusz Jellin brał udział w konkursie na potrawę z pstrąga, rywalizował z uczestnikiem ogólnopolskiego programu kulinarnego dla dzieci, Janem Sowińskim.
Na stoiskach handlowych sprzedawano akcesoria kuchenne, zioła, herbaty oraz miody. Jak mówią organizatorzy, Polanica Zdrój ma kojarzyć się także z miejscowością trafiającą w podniebienie… Bez komentarza.
DOMEK
Z „Programu obszarów wiejskich” wyremontowano w Międzylesiu domki tkaczy o konstrukcji drewnianej i murowanej, wzniesione u schyłku XVIII w.
Na wykonanie robót przeznaczono ponad 600 tys. zł. Grunt, na którym stoją domki także został odnowiony. Obiekty mają służyć celom kulturalnym. Bez komentarza.
SZKOŁA
W Szkole Podstawowej w Jugowie powstanie klasopracownia języków. Ponadto bardziej nowoczesna świetlica.
Na ten cel władze samorządowe otrzymały z Ministerstwa Finansów dotację w wysokości 50 tys. zł. przy wartości zadania wynoszącej 100 tys. zł. Dotacja przeznaczona zostanie na zakup wyposażenia do klasopracowni oraz świetlicy szkolnej. Wow.
OBRONA
Pogarsza się sytuacja finansowa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, a wraz z nią prowadzonego szpitala powiatowego. Jak pokazuje sprawozdanie finansowe z działalności „Zespołu Opieki Zdrowotnej” w Kłodzku, za rok 2018 – strata w ZOZ Kłodzko wynosi 7 mln 903 tys. zł.
Zarząd Powiatu działając na rzecz poprawy sytuacji szpitala, zadecydował o przygotowaniu oraz wdrożeniu nowego programu dla ZOZ Kłodzko, stawia na bieżącą analizę kosztów, nadal będą realizowane oszczędności, a także zostanie wdrożona restrukturyzacja poszczególnych oddziałów. Bez komentarza.
MINERAŁY
W Kletnie od kilkunastu lat odbywają się Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów. Biorą w nich udział amatorzy, których zadaniem jest na wylosowanych działkach wykopać kamienie m.in. o wartości kolekcjonerskiej. Tegoroczna impreza zostanie wzbogacona o warsztaty: geologiczne, pszczelarskie, minigiełdę minerałów, a także pokazy cięcia i polerowania kamieni. Wow.
LAWENDA
W Woliborzu, w gminie Nowa Ruda można poczuć atmosferę Prowansji. Wszystko za sprawą rosnącej tam lawendy. Dom pod Lawendowym Polem w Woliborzu oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprosiło na woliborski Festiwal Lawendy, podczas którego można było obejrzeć i powąchać tę urokliwą roślinę. Ponadto zdobyć wiedzę na jej temat. Bez komentarza.
REKREACJA
W Młotach, w gminie Bystrzyca Kłodzka za sprawą Sołtysa oraz Rady Sołeckej, a przy udziale gminy – wieś wzbogaciła się o estetyczne miejsce rekreacji. Jest to teren znajdujący się nad rzeką Bystrzycką, w sąsiedztwie urokliwego wodospadu. Nic dodać, nic ująć.
MUZEUM
Włodarze trzech poszklarskich gmin: Szczytnej, Polanicy Zdrój oraz Stronia Śląskiego chcą zawrzeć porozumienie o wspólnym działaniu na rzecz utworzenia muzeum hutnictwa szkła. Niegdyś huty stanowiły o pozycji Ziemi Kłodzkiej, obecnie są jedynie wspomnieniem. Bez komentarza.
FESTIWAL
W Jugowie, w gminie Nowa Ruda po raz drugi odbył się Festiwal „Pierogowa Miłość”. Impreza organizowana jest przez członkinie kół gospodyń wiejskich oraz Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Smakosze, którzy przybyli na teren Nadleśnictwa Jugów mogli do woli smakować ten wyborny produkt spożywczy. Celem pomysłodawców Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom i gościom gminy wiejskiej Nowa Ruda pierogowych tradycji podtrzymywanych w wielu domach.
Pierogi z serem, mięsem, grzybami i kapustą, szpinakiem, grochem, jagodami. Pierogi gotowane, smażone, pieczone. I tyle w temacie…
ORKIESTRA
W Radkowie odbył się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Mundurowych. Wystąpiły trzy zespoły policyjne z Warszawy, Wrocławia i Drezna oraz jeden pograniczników z Nowego Sącza. Orkiestra z Warszawy i Wrocławia grała na radkowskim rynku. Drezdeńska orkiestra wystąpiła przed bazyliką w Wambierzycach. Nad zalewem w Radkowie wystąpiły wszystkie orkiestry, łącznie z Podhalańczykami, jak potocznie nazywana jest Orkiestra Reprezentacyjna SG. Wow.
WIEŻA
W Stroniu Śląskim nie ma już wieży ciśnień, która była symbolem huty szkła kryształowego „Violetta”. Teraz zarówno po hucie, jak i wieży nie ma śladu. Bez komentarza.
DYSTRYBUTOR
W Polanicy Zdroju na terenie Parku Zdrojowego oraz w jego pobliżu zostały zainstalowane dystrybutory „psich pakietów” – woreczki, w których należy umieszczać nieczystości pupilów i wyrzucać je następnie do kosza.
Kolejne dystrybutory pojawią się na deptaku i w okolicy placów zabaw. Bez komentarza.
PREZENTACJA
Odbyły się XIV Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza „Róża Kłodzka”. Organizatorem było Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego oraz Urząd Miasta w Kudowie Zdroju. Pierwsze miejsce zajęły Słowianki z Bierkowic. Gratulacje!
POWIETRZE
Dolnośląskie samorządy włączają się w obsługę rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy pozyskają fundusze m.in. na wymianę pieców kopciuchów oraz ocieplenie domów.
Pierwsze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wśród nich są gminy uzdrowiskowe m.in. Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Szczawno Zdrój oraz Duszniki Zdrój. Bez komentarza.
SPORTOWIEC
Na zaproszenie sekcji Kudowianka Run w Kudowskim Centrum Kultury i Sportu, zostało zorganizowane spotkanie ze sportowcem Edmundem Kramarzem – lekkoatletą, biegaczem długodystansowym oraz maratończykiem.
W trakcie spotkania sportowiec opowiedział m.in. o swojej przygodzie związanej z tym sportem, podzielił się cennymi wskazówkami, jakie związane są
z treningami i startami w zawodach. Bez komentarza.
BUDŻET
Rada Powiatu Kłodzkiego podjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w zakresie budżetu obywatelskiego powiatu kłodzkiego na rok 2020.
To druga edycja Budżetu Obywatelskiego realizowana przez Powiat Kłodzki. Budżet Obywatelski stanowi wydzieloną część budżetu, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy.
W 2020 roku kwota ta wyniesie 150 000 zł. No, no, no.

Wydania: