W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
szcz1.jpg
szcz2.jpg
szcz3.jpg
szcz4jpg.jpg

Sportowy weekend.
Zaczęło się 2.06. od Olimpiady Przedszkolaków, w której wzięło udział 10 drużyn z przedszkola w Szczytnej oraz przedszkola z Bystrzycy Kłodzkiej i Lewina Kłodzkiego. Dzieci, jak zwykle, przemaszerowały przez centrum miasta na boisko w Centrum Sportu…, by po oficjalnych prezentacjach, po rozgrzewce, przystąpić do konkurencji rekreacyjno-sportowych. Wszyscy bawili się doskonale, bowiem w tych zawodach zwycięzcami są wszyscy, co w dużym stopniu eliminuje bezwzględną rywalizację. Zmaganiom sportowym towarzyszyły inne atrakcje, przeznaczone już dla wszystkich uczestników.
Kosa + trawa = siano.
Jednak w tych zawodach – 3. Otwarte Mistrzostwa w Tradycyjnym Koszeniu Trawy – nie o siano chodziło, lecz o to, kto najszybciej wykosi wylosowane wcześniej poletko; kobiety – wielkości 5/10 m, mężczyźni – 10/10 m. Startowało około 20 osób ze Słowacji, Czech i Polski. Sami kosiarze świetnie się bawili, prezentując różne umiejętności we władaniu kosą, dopingowali ich bliscy, szkoda tylko, że ta impreza nie cieszy się jeszcze należnym jej zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.
Dwa w jednym, czyli Bieg Liczyrzepy.
W czwartym już biegu, oprócz dorosłych, startowały także dzieci, przed dorosłymi, na różnych dystansach. Bieg zwykle cieszy się dużym zainteresowaniem, więc i teraz zjechało do Szczytnej wielu biegaczy i biegaczek. Dystans trasy –10 km – był dość trudny, bo i upał dawał się we znaki, i trasa nie należała do łatwych. Można więc powiedzieć, że już samo ukończenie biegu było wyczynem.
Drugi przystanek eliminacji Deskorolkowych Mistrzostw Polski.
Zawody deskorolkowe w Szczytnej odbywały się już wcześniej, te z 15. czerwca br. mają charakter eliminacji do Mistrzostw Polski. Fakt ten spowodował, że samych zawodników jest więcej, ich poziom także jest imponujący, niestety, nie spowodowało to większego zainteresowania mieszkańców okolicznych miejscowości. Może i tym razem przeszkodził upał. Impreza sama w sobie była ciekawa i emocjonująca.
Pora na odpoczynek
W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej kończono rok szkolny 2018/2019 uroczyście i w kilku etapach. To przecież zakończenie podstawowej edukacji pierwszych po reformie szkolnictwa klas ósmych – w SP – 3.razem 45 osób i ostatniej klasy – 20 osób – odchodzącego w niebyt Gimnazjum. W przeddzień oficjalnych uroczystości na Placu za Bramą absolwenci podstawówki i gimnazjum wspólnie zatańczyli poloneza. Zrobili to naprawdę dobrze, więc zebrani widzowie – głównie rodzice i znajomi – poprosili o bis. Oficjalne zakończenie nauki z udziałem wszystkich uczniów i Burmistrza miało miejsce na dziedzińcu szkoły, tam też wręczono nagrody uczniom wyróżniającym się w czasie minionego roku szkolnego. Trwało to dość długo, więc na kolejną rundę pożegnania zebrani z ulgą ruszyli do budynku szkolnego. Tam też odbyło się ostatnie spotkanie klasy gimnazjalnej z nauczycielami, swoją wychowawczynią i dyrektorką Alicją Panterałką. Uczniowie przygotowali część wspominkową, Burmistrz wręczył nagrodę specjalną najlepszej absolwentce, nauczyciele usłyszeli wiele miłych słów, a radość mieszała się ze smutkiem.
Specjalne podziękowania dla dyr. A. Panterałki przygotowały przedstawicielki grupy emerytów, za opiekę socjalną.
Klasom ósmym szkoły podstawowej ostatnie spotkanie zaplanowano w sali MOK o godz.. 16.00.

Wydania: