Jubileusz 725-lecia Międzylesia

Autor: 
Mirosław Awiżeń
ju1.jpg
ju2.jpg
ju3.jpg
ju4.jpg
ju6.jpg
ju5.jpg

Z tej okazji odbyła się dnia 7.06.2019 roku uroczysta sesja Rady Miejskiej, by w godny sposób uczcić tę rocznicę.
O tym, że Międzylesie jest miastem, świadczy pierwszy zapis sporządzony w Pradze dnia 30, miesiąca Kwietnia, Roku Pańskiego 1294, podpisany przez Wacława II z Bożej Łaski Króla Czech.
Ale, że miasto jest jeszcze starsze dowodzi treść dokumentu, w którym król Wacław II pisze: /.../ przekazujemy dobra międzyleskie wraz z MIASTEM (podk. moje) Międzylesie /.../ Ten fragment świadczy dobitnie, że Międzylesie ma nie tylko 725 lat udokumentowanych, ale więcej. O ile więcej? – może kiedyś się dowiemy.
Ale wracając do rzeczy: uroczysta sesja, występy młodych artystów, poczet honorowy, przemówienia, poczęstunek – najlepiej zobrazuje te kilka fotek.
A jak uroczystość, to nie sposób dzisiaj nie pokazać także fragmentów naszego miasta a i gminy. Zatem wybraliśmy się z burmistrzem Tomaszem Korczakiem na mały (na duży, kompleksowy, potrzeba nam by było z parę dni) rajd po Międzylesiu i okolicach:

1/ Zaczynamy od Figury Maryjnej ustawionej w centrum miasta – odnowionej ostatnimi czasy.
2/ Kolejny punkt naszej wędrówki to Domy Tkaczy. Są w remoncie. W jednym z nich będzie siedziba organizacji pozarządowych, w drugim Izba Tkacka.
3/ Pole biwakowe – w zeszłym roku było obiecane przez Burmistrza: tu powstanie wiata i plac zabaw, łącznie z siłownią zewnętrzną. I jak było powiedziane tak i zostało zrobione.
4/ Teraz już jesteśmy w miejscu, gdzie powstaje kolejna ścieżka rowerowa od Międzylesia do Lesicy (trasa długości 9,5 km po obwodzie – czyli wyruszamy z obrzeży Międzylesia i do punktu początkowego wracamy). To naprawdę będzie przeurokliwa trasa.
5/ I już jesteśmy „na gospodarstwie” p. Katarzyny Grzybowskiej-Kani, czyli w Parku Wodnym w Międzylesiu. Od tego roku wejście na obiekt jest odpłatne, ale odpłatność nieduża i raz wykupiony bilet jest ważny cały dzień. A ośrodek? Jak nowy – jakby nie dotknęło ośrodka już 6 sezonów używania. Aż chciałoby się powiedzieć: „dobra gospodyni dom wesoły czyni...”.
6/ Ciekawostka – i to wysokiej rangi – niby nic, tylko droga techniczna do budowy zbiornika suchego w Boboszowie, która już po zakończeniu inwestycji zostanie jako „obwodnica” Międzylesia na trasie Szklarnia - Dolnik – Boboszów. Jak powiedział Burmistrz: jest inwestycja państwowa, to warto wykorzystać tę możliwość, by uszczknąć spory kęs dla dobra Gminy.
7/ W Roztokach montuje się lampy uliczne ledowe – i to też korzystając z faktu, że firma budująca zbiornik dokłada się do tego zamierzenia.
Ale przy okazji: w Roztokach most drewniany przez Nysą Kłodzką musi być w trybie natychmiastowym remontowany.
8/ W Domaszkowie, ul. Kolejowa 42 po pożarze domu jednorodzinnego praca wre aż się wierzyć nie chce, że po paru tygodniach pracy już pokrywa się dach – a przecież wszystko było wypalone. (Fot. z 13.06.2019 r.). Ot, co znaczy solidarność ludzi w potrzebie.
W niedzielę, 16 czerwca odbył się koncert charytatywny na rzecz poszkodowanych. Zebrano w czasie koncertu sumę 7035,16 zł, 350 koron i 10 funtów. Wystąpił nieodpłatnie zespół Fischer z przyjaciółmi (fot. str. 4).
9/ W Domaszkowie powstaje „DINO”. Aby dostać się na plac budowy budowniczy zawarli z Gminą porozumienie o dostęp przez gminny teren na plac budowy.
10/ Goworów - mieszkańcy dbają o turystów – to dla nich powstało miejsce do wypoczynku.
11/ Jesteśmy w Jodłowie. Tu zaczyna się kolejny szlak rowerowy czynny już od roku i buduje się następny. Ta sieć szlaków rowerowych to część Pętli Kłodzkiej sformatowanej w ten sposób, że przez Ziemię Kło-dzką będzie można przejechać trasami rowerowymi z Gm. Międzyleskiej aż do Gm. Bardeckiej. Fajna taka wędrówka rowerowa bez oglądania się na pędzące samochody, rozkoszując się naszą przyrodą.
Gmina Międzyleska wraz z miastem Międzylesie to piękny początek Ziemi Kłodzkiej i Polski.

Wydania: