Trzeba przeżyć - Sylwia Winnik

Autor: 
MH
3SylwiaWinnik.jpg

Z okazji Światowego Dnia Poezji w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu odbyło się spotkanie autorskie z Sylwią Winnik. Autorką „Dziewcząt z Auschwitz”, czyli głosów ocalonych kobiet oraz „Trzeba przeżyć”, czyli prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy. Obie książki robią wrażenie na czytelnikach.
Sylwia Winnik ukończyła dziennikarstwo. Pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Od kilku lat mieszka w Gołogłowach w gminie wiejskiej Kłodzko. Interesuje się historią, szczególnie drugiej wojny światowej. W 2015 roku został wybrana przez czytelników magazynu Fanbook książkowym blogerem roku. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką Literackiego Festiwalu Czas na książki. Jej debiut literacki odbił się szerokim echem w świecie Internetu i mediów.
Uczestnicy spotkania, zostali wprowadzeni przez autorkę w „dwa światy” i ich bohaterów. Każdy z nich zasługuje na pamięć i każdy z nich jest dramatem ludzi i ich rodzin. Pierwszy z nich, to Auschwitz-Birkenau i wszystkie aspekty człowieczeństwa, wnikające w dusze i zapadające głęboko w serce czytelnika. Po zasłyszanych wspomnieniach o dwunastu kobietach, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, nikt nie wiedział, co powiedzieć… Drugi, to współczesne wojny, które zwykły śmiertelnik nie będący żołnierzem lub rodziną żołnierza, nie poczuje jej okrucieństwa. Autorka opisuje historie żołnierzy wyjeżdżających na misje, a później borykających się z zespołem stresu pourazowego. Opisuje ich rodziny, które toczyły walkę w codziennym życiu, aby przetrwać… Największą ofiarą tych zdarzeń były i są zawsze dzieci. Półtorej godziny w zaciszu czytelni w Wojborzu minęło bardzo szybko, w atmosferze głębokiego zamyślenia i współczucia.
Seniorzy bardzo dziękowali za to spotkanie, bo prawdziwe ludzkie historie zawsze dają do myślenia… Podsumowaniem popołudnia był okolicznościowy tort, pełen słodkich smaków i wiosennej poezji.
Kolejne spotkanie z twórczością Sylwii Winnik obędzie się w maju w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Już dziś zapraszamy!

Wydania: