Polanica-Zdrój - rozmowa z burmistrzem, p. Mateuszem Jellinem

p1.jpg
PLANSZA 1.jpg

- Czy wszystko w Gminie „gra”? Czy wyskoczyły jakieś chochliki urzędowe?
- Tak, wszystko toczy się normalnie. Jest mnóstwo spotkań, wyjazdów. Co do chochlików urzędowych – jak to nazwałeś – kilka się pojawiło, ale są one do ogarnięcia.
- Załatwione?
- Część tak, w sprawie innych trwają rozmowy i uzgodnienia. To nie jest trudna sytuacja, a na pewno nie taka jak w Kłodzku.
- No to porozmawiajmy sobie o budżecie: dochody, wydatki, inwestycje...
- Dochody Gminy na 2019 rok planujemy w wys. 40 mln 69 tys. 844, 40 zł, wydatki zaś w kwocie 40 mln 564 tys. 935 zł. Czyli sytuacja budżetowa jest dobra. Na wydatki majątkowe zamierzamy przeznaczyć 13 mln 332 tys. 440 zł.
Co do inwestycji... Złożyliśmy sporo wniosków o dofinansowanie. Głównie do dysponentów pomocy krajowych. Do Ministerstwa Sportu na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią, na budowę kortów tenisowych, boiska wielofunkcyjnego, skate parku. Wnieśliśmy również wniosek do Programu OSA – czyli budowy dwóch siłowni plenerowych + dwóch placów zabaw, jak również budowę domku sportowego. Prace przy przebudowie Ośrodka Sportu i Rekreacji obliczamy na ok. 4 mln zł.
Kolejny wniosek do Wojewody w ramach Rządowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych dotyczy remontu/przebudowy ul. Zwycięzców (nowa nawierzchnia, oświetlenie, chodniki, ścieżka rowerowa). Szacunkowy koszt to ponad 3 mln zł, z czego dotacja to połowa tej sumy. Nie tak dużo jakby się chciało ale traktowani jesteśmy jako bogata gmina, dlatego dofinansowanie jest na niższym poziomie.
Kolejny wniosek to na program „Senior +”, czyli utworzenie Dziennego Domu Seniora. Projektowana siedziba miałaby się znaleźć w jeszcze istniejącym, ale wygaszanym gimnazjum przy ul. Zdrojowej.
Z własnych już środków ogłosiliśmy przetarg na wymianę wodociągu ul. Polnej (koszt ponad 500 tys. zł), a także wymianę nawierzchni ul. Gajcego (koszt też ok. 500 tys. zł).
Ponadto cały czas przygotowujemy się projektowo-dokumentacyjnie do aplikacji pieniędzy z nowego naboru z Unii Europejskiej i programów krajowych.
Mamy pełną dokumentację na wymianę/budowę kanalizacji deszczowej za ponad 6 mln zł, a także na wymianę oświetlenia na energooszczędne w całej Gminie.
To tak „z grubsza”, bo jest codziennie mnóstwo drobniejszych inwestycji, remontów czy modernizacji (od red. mam przed sobą rozpisany budżet – naliczyłem ponad 30 różnego rodzaju inwestycji, remontów, modernizacji).
- Jak się ma kultura w Polanicy- Zdroju? To pytanie retoryczne, ale proszę o odpowiedź.
- Nie ma zdroju, nie ma turystów, wczasowiczów bez imprez kulturalnych, bez imprez rozrywkowych, bez nieustających atrakcji. Polanica-Zdrój bez tych imprez po prostu nie rozwijałaby się tak wspaniale. Ostatnio były u nas powiatowe „Stoły Wielkanocne”. Ciut wcześniej Festiwal Twórczości Dziecięcej „Kalejdoskop Talentów”, na który przybyło kilkaset artystów z całej Europy ... zbliża się majówka, a to oznacza kolejne wydarzenia w Polanicy. (Najbliższe imprezy – patrz obok).
- Co z oświatą gminną?
- Mamy jedną szkołę publiczną i jedno przedszkole. Jest u nas także doskonała, niepubliczna szkoła „Edukator”, a także powiatowa Regionalna Szkoła Turystyczna. Można się u nas kształcić na wysokim poziomie do pełnoletności.
- Na tę chwilę kładziecie główny nacisk na...
- ... zdobywanie środków do realizacji naszych planów i zamierzeń.
- Czyli?
- Jak już wcześniej powiedziałem: na rewitalizację Ośrodka Sportu i Rekreacji, budowę hali widowiskowo-sportowej, poprawę infrastruktury drogowej, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Staramy się wspólnie z Gminą Kłodzko i Gminą Szczytna aplikować o środki zewnętrzne na budowę kanalizacji w ob-rębie Sokołówki, części Wolan, Szalejowa Górnego i Dolnego oraz Starego Wielisławia.
No i oczywiście nieustannie wzbogacamy naszą ofertę kulturalną dla mieszkańców i gości.
- Wydaje się, że Gmina jest już „kompletna”...
- Niestety, jeszcze nie. Jeszcze mamy dużo do zrobienia, aby być „kompletną” – jak to określiłeś.
- To czego jeszcze brakuje?
- Z infrastrukturą podziemną jest prawie dobrze, ale już przyszedł czas na wymianę, uzupełnianie... np. kanalizacji na Sokołówce, nie mamy jeszcze wszędzie gazu. Naciskamy PGNiG w tym zakresie, bo to przecież łączy się z wymianą punktów grzewczych na bardziej ekologiczne. To ważny element w walce ze smogiem... Faktem jest, że Polanica-Zdrój rozwinęła się wspaniale. Jest najpiękniejszym z uzdrowisk nie tylko na Ziemi Kłodzkiej, ale i w Polsce. Bardzo cieszę się z tego faktu, choć niektórzy uważają, że nawet „za bardzo”.
Jestem dumny, że do Polanicy wciąż przybywają nowi inwestorzy, których obiekty „lśnią” i ubogacają naszą Polanicę. W tym roku np. rusza budowa dwóch następnych obiektów hotelowych.
Cieszę się również z tego, że tak dobrze układa się nam współpraca z pod-miotami zewnętrznymi: z ościennymi Gminami, z władzami Uzdrowiska, z Nadleśnictwem „Zdroje”.
- Dziękuję za rozmowę.
Na zdjęciu: wizualizacja Centrum Sportu i stan obecny.

Wydania: