Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

ZMIANY
Nowym nadleśniczym Nadleśnictwa Lądek Zdrój został Jan Chilarski, zajmujący dotychczas stanowisko zastępcy nadleśniczego.
Aktu awansowania dokonał Paweł Górski, dyrektor regionalny Lasów Państwowych we Wrocławiu.
ZBIORNIK
Burmistrz Stronia Śląskiego, Dariusz Chromiec negatywnie zaopiniował koncepcję budowy kolejnych dużych zbiorników retencyjnych na Ziemi Kłodzkiej, w tym dwóch w gminie strońskiej. Jak uzasadnił w piśmie skierowanym do senatora PiS Aleksandra Szweda – chodzi o konieczność wysiedlenia sporej ilości osób z terenów, na których przewidziano rozmieszczenie zbiorników. Włodarz opowiada się za realizacją kaskady małych zbiorników na ciekach wodnych. Dzięki nim zmniejszone zostałoby zagrożenie powodziowe oraz pozwoliłoby to na normalne funkcjonowanie rodzin w ich dotychczasowych miejscach. Nic dodać, nic ująć.
PRACA
W Nowej Rudzie, Kłodzku oraz Bystrzycy Kłodzkiej odbyły się XVIII Targi Pracy. Współorganizatorem był Powiatowy Urząd Pracy. Osobom bezrobotnym i poszukującym korzystniejszego zatrudnienia zaproponowano wiele ciekawych propozycji. No, no, no.
MANIFESTACJA
Przed kłodzkim magistratem odbyła się manifestacja poparcia strajku nauczycieli. Zgromadzonych przywitał nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodzku, Wojciech Szewczyk. Następnie mikrofon został przekazany uczestnikom pikiety, którzy przedstawiali siebie, szkołę oraz swoje opinie dotyczące aktualnej sytuacji oświaty w kraju. Bez komentarza.
SZKOLENIE
Kłodzkie Bractwo Rycerskie zorganizowało w międzyleskim zamku dwudniowy średniowieczny obóz szkoleniowy. W trakcie trwania obozu doszło do inscenizacji widowiskowej bitwy z husytami z roku 1428. Przeprowadzony został także mały turniej łuczniczy, rycerski oraz bojowy. Wow.
ODSZKODOWANIE
Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał wyrok dot. zapłaty niemal 12 mln zł odszkodowania przez gminę miejską Kłodzko na rzecz właścicieli byłego kłodzkiego Młyna, firmy ZPH „HERT”. Gminy nie stać na zapłacenie tak wysokiego odszkodowania, burmistrz Kłodzka Michał Piszko już zapowiedział wprowadzenie oszczędności. Jak powiedział, trzeba przygotować się na ewentualną wypłatę odszkodowania i znów zacisnąć pasa. Należy ostrożnie podchodzić do planowanych na przyszłe lata inwestycji. Się porobiło.
PATRON
Prezydent RP Andrzej Duda zgodził się być patronem honorowym obchodów 700-lecia uzyskania praw miejskich przez Bystrzycę Kłodzką. Nie wiadomo czy Prezydent osobiście zawita do miasta 19 maja br., gdy to przewidziany jest kulminacyjny moment obchodów, czy też będzie prezentowany przez któregoś ministra. O lala.
TRADYCJA
W Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdroju odbyły się Spotkania Tradycji Wielkanocnych na Ziemi Kłodzkiej. Podczas imprezy zaprezentowano palmy, pisanki oraz stoły wielkanocne. Gościem honorowym był arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Henryk Gulbinowicz. Podczas prezentacji stołów na scenie odbywały się występy artystyczne zespołów ludowych oraz lokalnych. Nie zabrakło także konkursów: na kartkę, pisankę, stół, palmę. Bez komentarza.
WYBORY
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku, odbyły się wybory na miss oraz mistera wśród uczniów. Konkurs został zorganizowany przez samorząd uczniowski, który przygotował program bogaty w konkurencje zabawowe. Gratulacje!
ROWER
Jedno z konsorcjów w Dusznikach Zdroju wybudowało automatyczną wypożyczalnię górskich rowerów elektrycznych. W otwarciu uczestniczył senator PiS Aleksander Szwed, który osobiście testował jednoślada oraz trasę. Obiekt wraz z parkingiem samochodowym kosztował ponad 3 mln zł, na które gmina pozyskała fundusze m.in. z projektu unijnego. Bez komentarza.
BYDŁO
W Piotrowicach, w jednym z gospodarstw hodowlanych odbyło się spotkanie dotyczące rozwoju pogłowia bydła na Ziemi Kłodzkiej, jak i zagospodarowania terenów rolnych dla tych potrzeb. Współorganizatorami byli: Zarząd Powiatowy Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Specjalistyczne Gospodarstwo Rolne pp. Pogodów oraz Klaster Wołowina Sudecka. Bez komentarza.
ZNALEZISKA
W trakcie prac porządkowych prowadzonych na Spitzbergu, gospodarze fortu natrafili na wiele ciekawych znalezisk. Wiele z nich to pamiątki po osobach, które przebywały kiedyś w forcie w Srebrnej Górze. Wśród znalezisk znajduje się polski orzełek oficerski, monety m.in. z czasów Fryderyka Wielkiego, wałbrzyska porcelana. Wow.
CZEREŚNIE
Rada sołecka oraz sołtys Brodnicy wpadli na pomysł posadzenia 70 drzewek czereśni, opodal drogi prowadzącej do Kamieńca Ząbkowickiego. Konkretnie wzdłuż przyszłego toru rolkowo-wrotkarskiego. Bez komentarza.
PSTRĄG
Podczas „Akcji Pstrąg” wpuszczono około 700 tysięcy młodych pstrągów potokowych do dolnośląskich rzek m.in. Ścinawki, Nysy Kłodzkiej. Akcja podyktowana jest koniecznością takiego działania, w związku z zagrożeniem dla pstrągów m.in. susze oraz niskie stany wód. Zagrożeniem dla gatunku są także nieprzemyślane inwestycje hydrotechniczne m.in. remonty prowadzone w obrębie koryt z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska pstrąga. Bez komentarza.
SEJF
Policja zatrzymała dwóch podejrzanych o kradzież sejfu w jednym z pensjonatów na terenie powiatu kłodzkiego. W sejfie znajdowała się kwota w wysokości tysiąca zł. W trakcie śledztwa jednemu z podejrzanych udowodniono inne włamanie, tym razem do garażu na terenie Nowej Rudy i ukradzenie elektronarzędzi o wartości 2,5 tys. zł. Złodziejaszkom grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. I to by było na tyle…
ALKOHOL
Policjanci interweniowali w jednym z mieszkań w Kłodzku, gdzie pod opieką nietrzeźwych rodziców pozostawało pięcioro dzieci. Małoletni zostali przekazani ciotce. O zdarzeniu został poinformowany sąd rodzinny. Kobieta miała 3,5 promila alkoholu w organizmie, a mężczyzna ponad 2,6 promila. To się nazywa opieka!
OŚRODEK
Wiejski Ośrodek Kultury w Nowym Waliszowie przejdzie modernizację. Cele przyświecające przebudowie to podniesienie standardu życia na wsi, tożsamości społeczności wiejskiej z zachowaniem dziedzictwa kulturowego oraz podniesienie atrakcyjności miejscowości. Na przedsięwzięcie złożą się m.in. roboty rozbiórkowe, murowe, konstrukcyjne oraz wykonanie nowej klatki schodowej wraz ze wzmocnieniem konstrukcji budynku. Gratulacje!
SZPITAL
W Starostwie Powiatowym w Kłodzku została zorganizowana konferencja dotycząca trudnej sytuacji szpitali powiatowych, w tym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. W spotkaniu wzięli udział: wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska- Skrzypczyk, dyrektor ZOZ w Kłodzku, Jadwiga Radziejewska oraz etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Piotr Marchewka. Bez komentarza.
SOŁTYS
Na pierwszej po wyborach naradzie sołtysów, zebrało się 35 przedstawicieli miejscowości gminy Kłodzko. Wójt Zbigniew Tur oraz przewodniczący Ryszard Jastrzębski wręczyli pamiątkowe zaświadczenia. Bez komentarza.
MANIFESTACJA
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kłodzku zorganizowali pikietę przed biurem poselskim Michała Dworczyka. Przedstawiciele placówki chcieli w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec prezentowanych przez rząd informacji dotyczących zarobków. Z nauczycielami rozmawiał burmistrz Kłodzka. Bez komentarza.

Wydania: