Bystrzyca Kłodzka - maj 2019

Autor: 
inf. MGOK

SPORT
Ogólnopolski Bieg Bystrzycki odbędzie się na dystansach 10 km oraz 21.097 km. Po wielu latach biegacze powrócą na jedną z bardziej kultowych tras biegowych jaką była popularna „Bystrzycka 20”. Osoby, które nie zmierzą się z maratonem mogą wystartować na krótszym dystansie 10 km. Nie zabraknie biegów dla najmłodszych oraz wielu atrakcji przygotowanych z okazji dnia miasta między innymi koncerty, animacje, plac rozrywki, dmuchańce, zlot motocyklowy i inne.
KULTURA
MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY
Bystrzyca Kłodzka jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zakątków Ziemi Kłodzkiej, miastem bogatym w kulturę, tradycję, historię i średniowieczne zabytki. W tym roku przypada Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej. Główne obchody tego niezwykłego Jubileuszu odbędą się 18-19 MAJA 2019 r., na które już dziś zapraszamy Państwa serdecznie. W programie liczne występy z udziałem gminnych Szkół Podstawowych i Ponadgimnazjalnych, Grup artystycznych, Bractwa Rycerskiego oraz koncerty legendarnych, kultowych zespołów KOMBII i DŻEM. Ponadto: liczne stoiska wystawiennicze, wesołe miasteczko dla najmłodszych uczestników i jedyny w swoim rodzaju pokaz laserowy.
W ramach działań Jubileuszowych zaplanowanych jest wiele ciekawych wydarzeń organizowanych przez gminne jednostki: Muzeum Filumenistyczne, Wydział Turystyki I Kultury Fizycznej UMiG, Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół w Wilkanowie, Szkołę Podstawową nr 2, Państwową Szkołę Muzyczną I st., Szkołę Muzyczną II st., Polski Związek Filatelistów Koło w Bystrzycy Kłodzkiej, Bystrzyckie Bractwo Rycerskie oraz wielu mieszkańców Gminy Bystrzyca Kłodzka współpracujących i współtworzących nasze Święto.
WSTĘP WOLNY
PROGRAM IMPREZY:
• 18 MAJA (SOBOTA)
17:00 – „Jubileuszowa Akademia Dziecięca”, animacja teatralna w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej
17:30 – Skrzypcowe impresje z Niką
18:00 – Rockowe hity z zespołem Centrala 57
19:30 – Koncert Gwiazdy wieczoru – KOMBII
21:00 – Fire show, Teatr Uliczny TUB
• 19 MAJA (NIEDZIELA)
12:00 – Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej
13:15 – Poloneza czas zacząć! Szanowni Mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej – zatańczmy razem z młodzieżą w Jubileuszowym Korowodzie! :-)
13:45 – Uroczyste otwarcie imprezy – wystąpienia okolicznościowe, „Akt nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej”– animacja Bystrzyckiego Bractwa Rycerskiego
14:30 – Spektakl „Legenda Herbu Bystrzyckiego” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej
15:00 – Występ Orkiestry Dętej Miasta Usti nad Orlicą
15:45 – Jubileuszowe dance show: Duende Flamenco, Akademia Ruchu Goworów, Laboratorium Tańca, Studio Tańca STACCATO, Dziecięca i Młodzieżowa Grupa Taneczna WALISZOWIANIE
17:00 – Folkowa podróż muzyczna – koncert CASTLE DREAMS
18:00 – Rock&Roll z MANSON BAND
19:30 – Powrót do przeszłości – koncert legendarnego zespołu DŻEM
21:00 – Light show „Historia Bystrzycy Kłodzkiej w laserach”
PONADTO:
• JARMARK ROZMAITOŚCI – prezentacje kulinarne i cukiernicze Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bystrzyca Kł., prezentacje rękodzieła artystycznego, wyrobów pszczelarskich
• WESOŁE MIASTECZKO (dmuchańce, kule wodne, basen chiński, ruchoma ścianka wspinaczkowa)
• CYRKOLANDIA – kuglarstwo, bańki mydlane XXL, żonglerka, zumba, nauka chodzenia na szczudłach, malowanie twarzy
• STOISKA GASTRONOMICZNE I HANDLOWE.
SPONSORZY: „Mineral” Sp. j. ZPChr Gorzanów, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Bystrzycy Kł., Rozlewnia Wody Cyranka Gorzanów, Kayser Automotive Systems Kło-dzko Sp. z o.o.
PATRONAT MEDIALNY: TVK, Doba.pl, Gazeta Prowincjonalna Brama, Tygodnik Euroregion Glacensis, Panorama Ziemi Kłodzkiej, Wiadomości Bystrzyckie, TVnews
ZESPOŁY:
NIKA – studiująca w Pardubickim Konserwatorium skrzypaczka, z wielkim talentem koncertująca i elektryzująca swoimi koncertami słuchaczy w całej Europie.
Zespół CENTRALA 57
Powstał w 2007 r. i do tej pory nieprzerwanie występuje na polskiej, choć nie tylko, bluesowo-rockowej scenie muzycznej. Zespół gra rocznie około sto koncertów, zarówno w klubach jak i na imprezach plenerowych. Centrala 57 występowała jako support act przed takimi wykonawcami jak m.in.: IRA, ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY, LESZCZE, BRATHANKI, ZŁE PSY, TSA, WILKI, HEY, TURBO, GOLDEN LIFE, PERFECT, KOMBII...
Zespół CASTLE DREAMS
Zespół powstał w 2008 r., choć pomysł stworzenia grupy o takim charakterze zrodził się pod koniec lat 90. ub.w. Pomysłodawcą, założycielem i liderem Castle Dreams jest gitarzysta Grzegorz Buczkowski. Zespół swoją muzyką przenosi słuchacza w czasy i miejsca pełne legend i baśni. Muzykę Castle Dreams można określić jako Mediewal Rock, folk rock. Zespół jest swoistą hybrydą wielu styli. Od czerwca 2009 zespół tworzą: Grzegorz Buczkowski, Katarzyna Lipert, Jadwiga Tomczyńska, Łukasz Kowalczyk.
Zespół MANSON BAND
Zespół powstał w 1988 r. z inicjatywy Jana Mansona. Na początku był country rock, który z biegiem lat przekształcił się w muzykę amerykańskiego południa czyli southern-rock. Krytycy i obserwatorzy a także nasi fani porównują nas do legendy amerykańskiego rocka Lynyrd Skynyrd z czego jesteśmy bardzo dumni... nie gramy coverów Lynyrdów ale zachowujemy ich klimat w swoich kompozycjach. Gramy dla wszystkich, a wszystkie kluby motocyklowe to nasi przyjaciele.
Zespół KOMBII
Zespół powstał w 2003 r. z inicjatywy trzech członków zespołu Kombi: Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka oraz Jana Pluty. Dwa miesiące pracy zespołu zaowocowały nowym programem opartym na znanych przebojach, takich jak: „Linia życia”, „Hotel twoich snów”, „Nasze randez-vous”, „Kochać cię za późno”, „Nie ma zysku”, „Black and white” w nowych aranżacjach. Ich muzyka rozbrzmiewa w sercach tysięcy fanów legendarnych formacji: Kombii, O.N.A, Skywalker. W 2017 r. miała miejsce premiera książki „Królowie życia” będąca zapisem dziejów 40-letniej pracy Artystycznej Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka.
Zespół DŻEM
Mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi”... I faktycznie – coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Dżem to legenda polskiej sceny bluesowej, kultowy zespół mający od wielu lat wiernych i oddanych fanów. Powstał w 1973 r., kiedy Beno i Adam Otrębowie, Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak założyli grupę o nieoficjalnej nazwie Jam. W grudniu dołączył do nich grający na harmonijce ustniej wokalista – Ryszard Riedel. Polska nazwa Dżem powstała przypadkiem w 1974. W 1978 do zespołu dołączył gitarzysta Jerzy Styczyński. Pierwsze autorskie kompozycje Dżemu – autorstwa Ryśka Riedla i Leszka Falińskiego – powstały pod koniec lat 70. Riedel i Faliński dążyli także do występu grupy na festiwalu w Jarocinie w 1980 r. I to właśnie dzięki Jarocinowi Dżem poznała cała Polska.
MUZEUM FILUMENISTYCZNE
W najbliższym czasie, tj. 17 maja 2019 o godz.18.00 w Muzeum Filumenistycznym odbędzie się wystawa okolicznościowa pt. „Miasto-Ludzie-Muzeum. 700 lat Bystrzycy Kłodzkiej” we współpracy z Polskim Związkiem Filatelistów – Kołem w Bystrzycy Kłodzkiej.
Z okazji 700-lecia nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej wydane zostaną okolicznościowe opakowanie zapałczane oraz pocztówka „Bystrzyca Kłodzka dawniej i dziś”, a także okolicznościowy numizmat.
Z kolei w miesiącach maj – czerwiec odbędzie się konkurs plastyczny pn. „700-lecie nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej.” Informacje dot. konkursu dostępne są na stronie internetowej www.muzeum-filumenistyczne.pl
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Od 15 kwietnia do 30 maja 2019 r.– wystawa okolicznościowa pt. „Minione czasy...” opracowana przez pana Felicjana Kaczmarka.
INFORMACJA TURYSTYCZNA
DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH – 10-11.05.2019
W programie:
• 10-11.05. w godz. 10:00-16:45 bezpłatne udostępnienie do zwiedzania Baszty Rycerskiej przy ul. Rycerskiej, Baszty Kłodzkiej przy ul. Okrzei, Bramy Wodnej przy ul. Podmiejskiej.
Baszta Rycerska, Baszta Kłodzka i Brama Wodna są elementami XIV-wiecznych fortyfikacji miejskich i stanowią wyjątkową atrakcję Bystrzycy Kłodzkiej. Można z nich podziwiać panoramę miasta, zapoznać się z XVIII-wieczną zabudową miasta przedstawioną w formie makiety historycznej, zapoznać się z historią rozwoju Bystrzycy na przestrzeni wieków, a także zobaczyć ufundowane w 1843 r. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV dzwony znajdujące się w Baszcie Rycerskiej. Specyfika średniowiecznych baszt wkomponowanych w system fortyfikacji miejskich stwarza niepowtarzalny klimat i atmosferę miasta. Dzięki poczynionym inwestycjom w ostatnich latach jest to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska, którego bogata historia i kultura jest efektem przewijania się przez wieki różnych narodowości, wyznań i tradycji.
Baszta Rycerska, Baszta Kłodzka, Brama Wodna: od maja do września udostępniane są od poniedziałku do soboty w godz. 10-16:45, w lipcu i sierpniu w niedzielę w godz. 10:00 -16:45.
PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA I ST. W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ
• 13.05 – 18.05 – dni otwarte
•18.05 – piknik promocyjny
• 20.05 – koncert klasy fletu
• 23.05 – koncert klas fortepianu
• 27.05 – koncert klas I
SZKOŁA MUZYCZNA II ST. W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ
20.05.2019
„Koncert Muzyki Rozrywkowej i filmowej” w wykonaniu uczniów i pedagogów Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej (Aula ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej, przy ul. Sempołowskiej 13).
ZSO W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ
• 17-23.05.2019
„Spotkanie międzynarodowe” byłych mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej
• 22.05.2019
Wystawa „Moja Bystrzyca”
godz. 10.00

Wydania: