Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1-Orkiestra Poland baROCK_fot.jpg
2-Diabełki Kozakowskiego na plaży w Mielnie.jpg
3-Diabełki Kozakowskiego wspólnie z fundatorami Nagrody Specjalnej dr Jakubem Niedoborkiem i dr Bartłomiejem Marusikiem.jpg

* XXII Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA (24-28.04.2019)
Już po raz dwudziesty drugi zjadą się na Ziemię Kłodzką wirtuozi gitary, młodzi adepci gry na tym instrumencie, a także miłośnicy dobrej muzyki gitarowej. Tegoroczny Festiwal Muzyczny GITARIADA tradycyjnie dzieli się na cztery główne nurty: koncerty promocyjne uzdolnionej gitarowej młodzieży Ziemi Kłodzkiej, ogólnopolski konkurs gitarowy, koncerty wirtuozów gitary oraz warsztaty gitarowe, prelekcje i wystawy instrumentów. Przypomnijmy, że kłodzka „Gitariada” to najstarszy tego typu festiwal i konkurs na Dolnym Śląsku i jeden z głównych w Polsce. W jego ramach dotychczas występowali już m.in. Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Janusz Strobel, Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Waldemar Gromolak, Anna Pietrzak, Łukasz Pietrzak czy meksykański wirtuoz Pablo Garibay. W tym roku pierwsze dwa dni 24 i 25 kwietnia to koncerty gitarowe młodzieży Ziemi Kłodzkiej, którzy zaprezentują się w Kudowie-Zdroju, Ołdrzychowicach Kłodzkich, Gorzanowie, Nowej Rudzie i Bystrzycy Kłodzkiej. Dodatkowo w środę, i następnego dnia we czwartek, dr hab. Marek Pasieczny poprowadzi autorskie warsztaty gitarowe dla uczniów trzech szkół muzycznych powiatu kłodzkiego. Ważne wydarzenie artystyczno-społeczne odbędzie się w środę 24 kwietnia o godz. 17 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej przy ulicy Okrzei 34, w którym uczniowie klasy gitary Witolda Kozakowskiego wystąpią w koncercie pt. „MUZYCZNA BYSTRZYCA”.
Następnego dnia, we czwartek 25 kwietnia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej o godz. 17 usłyszymy zespół „Ensemble del Passato” (Anna Budzyńska – sopran, Henryk Kasperczak – teorba, Maciej Kończak – gitara romantyczna) z oryginalnie zaaranżowanymi pieśniami Stanisława Moniuszki.
Następnego dnia kolejne festiwalowe wydarzenie, albowiem w kościele parafialnym w Kłodzku przy pl. Franciszkańskim 1 o godz. 19.30  wystąpi dr hab. Marek Pasieczny (gitara), dr Michał Stanikowski (gitara) oraz prof. dr hab. Piotr Rojek (organy). W programie tego koncertu kompozycje Marka Pasiecznego (jeden z utwór będzie miał prawykonanie!), oraz kompozycje Arvo Parta i Philipa Glassa. W sobotę 27 kwietnia  zaplanowano dwa koncerty – oba w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Najpierw o godz. 17 usłyszymy nowy projekt wirtuoza gitary Krzysztofa Meisingera pt. „Vivaldissimo” z udziałem założonej przez niego Orkiestry Poland baROCK, a następnie o godz. 19 zagrają laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego zorganizowanego w ramach kłodzkiej „Gitariady” (jury: honorowy profesor oświaty Marek Zieliński, dr hab. Marek Pasieczny, dr Bartłomiej Marusik, dr Henryk Kasperczak, mgr Krzysztof Meisinger). Dodajmy, że nagrodą główną w konkursie jest gitara klasyczna „Martinez” wartości
5 tys. zł. ufundowana przez firmę Interton Classic w Gdyni. Ostatnim festiwalowym akcentem będzie koncert wirtuoza fingerstyle Piotra RESTKA Resteckiego – w niedzielę o godz 17 w Stroniu Śląskim w kaplicy św. Onufrego. Zapraszamy miłośników dobrej muzyki na koncerty, a młodzieży biorącej udział w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym życzymy... połamania paznokci!

* Nagrody w czasie likwidacji
- Teraz, gdy otrzymałyście I miejsce w konkursie, to chyba już wam nie zlikwidują tej szkoły! – powiedział Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina, podczas Koncertu Laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego „Hity na gitarze”, wręczając nagrodę Bystrzyckiemu Zespołowi Gitarowemu „Diabełki Kozakowskiego”, w składzie: Jagoda Religa, Klaudia Dziasek, Hanna Sawicka, Marta Furtek i Hanna Kapuszyńska.
Utalentowane bystrzyckie gitarzystki zwyciężyły w trudnej kategorii zespołów gitarowych pokonując nawet trio studentów z Akademii Muzycznej w Katowicach! Ale to nie jedyny ich sukces w tegorocznym konkursie organizowanym przez Pałac Młodzieży w Koszalinie i wybitnego pedagoga gitary Zbigniewa Dubiellę.
W tej samej bowiem kategorii gry zespołowej wyróżnienie zdobył duet gitar klasycznych „Micro Duo” (Hanna Kapuszyńska, Marta Furtek). Natomiast w kategorii solowej pięknie zaprezentowały się Jagoda Religa i Hanna Sawicka także zdobywając wyróżnienia. Mało tego, juror dr Jakub Niedoborek oraz prowadzący warsztaty gitarowe podczas konkursu dr Bartłomiej Marusik, wspólnie ufundowali Nagrodę Specjalną dla uczennic ze Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej „za hart ducha i miłość do muzyki” w podziwie dla bystrzyckich gitarzystek za mądrą obronę likwidowanej szkoły m.in. poprzez zbieranie podpisów na ulicach miasteczka czy odważne zabieranie głosu na Komisji Kultury Rady Miejskiej. Przypomnieć należy, że w jury konkursu w Koszalinie zasiedli wybitni pedagodzy i wirtuozi tego instrumentu: Adam Zalas (przewodniczący), Romuald Erenc, Robert Guzik, Adam Woch i Jakub Niedoborek. Nagrodzone „Diabełki Kozakowskiego” wystąpiły w Koncercie Laureatów konkursu w sobotę (2.03.2019) prezentując słynny temat z filmu „Piraci z Karaibów” w aranżacji Roberta Horny. To wspaniały sukces bystrzyckiej młodzieży!

Wydania: