Sekret tkwi w konopi...
Lecznicze właściwości konopi są znane i opisywane od wieków. Najstarsze wzmianki o tej roślinie włóknistej mają swoje źródło w Neolicie. Konopia jest gatunkiem rodzimym Wschodniej Azji, najstarsze dowody spożywania konopi miały miejsce na wyspie Oki. Znaleziono tam pestki, których wiek ocenia się na 8 tysięcy lat! Historyczne źródła pisane na temat konopi sięgają III wieku przed naszą erą.
Przez stulecia ludzie doceniali praktyczne zastosowanie konopi w codziennym życiu. Konopie siewne, pozbawione działania psychoaktywnego, wykorzystywane były głównie w celach praktycznych, do produkcji lin, ubrań i papieru. Włókna konopne okazały się być bardzo wytrzymałym i solidnym materiałem. Kto wie, czy Kolumb odkryłby Amerykę gdyby nie konopne liny i żagle?
Warto wiedzieć, że istnieje wiele różnych odmian konopi. Konopie przemysłowe i marihuana pochodzą od tych samych gatunków, różnią się jednak poziomem delta-9-tetrahydrokannabinolu, czyli substancji psychoaktywnej. Poziom THC w konopiach siewnych nie przekracza 1%, w naszym kraju legalne są odmiany tej rośliny, w których poziom psychoaktywnego kannabinoidu nie przekracza 0,2%. Produkty powstałe na bazie tej rośliny można bez obaw stosować i cieszyć się zdrowotnymi właściwościami konopi.
Konopie siewne, włókniste, przemysłowe – pod tymi nazwami klasyfikuje się roślinę Cannabis Sativa L. Co w niej niezwykłego? Jej wszechstronne zastosowanie! Z włókien konopnych produkuje się wytrzymały materiał, ekologiczny plastik, papier, a nawet z paździerzy konopnej stawia się domy! Z liści przyrządzić można uspokajające napary, z kwiatów powstaje leczniczy olej CBD polecany m.in. przy padaczce lekoopornej, jako wsparcie przy chemioterapii oraz chorobach cywilizacyjnych.
Nasiona konopi są z kolei cennym źródłem białka, magnezu, kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3, które w konopi występują w bardzo korzystnej dla organizmu proporcji 3:1. Ziarna konopi dodaje się do sałatek, wypieków, jogurtów. Z nasion powstaje konopna mąka oraz słynny olej.
Oprócz zastosowania spożywczego, olej ma cenne właściwości pielęgnacyjne. Tłoczony na zimno, ma działanie antybakteryjne, antyzapalne, regenerujące i przeciwświądowe. Świetnie sprawdza się przy chorobach skórnych jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik, grzybica, afty i opryszczki. Wykorzystuje się go nie tylko w maściach i kosmetykach specjalistycznych (także przeciwbólowych), ale też w kremach i produktach do codziennej pielęgnacji jak szampony, balsamy, żele i sole do kąpieli.
Nie warto bać się konopi! Dostępne na naszym rynku produkty są legalne i bezpieczne. Znajdziesz je w jedynym w Kotlinie Kłodzkiej sklepie konopnym Naturalnie z konopi w Bystrzycy Kłodzkiej lub pod adresem www.naturalniezkonopi.pl.
Serdecznie polecam!
Wracamy do korzeni i sięgamy po dary Natury, a konopie są jej arcydziełem!