Wokół nas jest wielu wspaniałych twórców!

Autor: 
Janusz Laska
001-Jasełka.jpg
002-20-lat-Koncerto-Glacensis.jpg
003-Wspomnienie-G-Hirschfelder.jpg
006-Ballada-o-Mistrzu.jpg

Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku działa już siedem lat. W kategoriach „wieku ludzkiego” we wrześniu 2018 roku Centrum ukończyło „przedszkole” i „poszło do klasy pierwszej podstawówki”. Psychologowie powiadają, że siódmy rok jest przełomowy w życiu małżeńskim oraz w funkcjonowaniu różnorodnych wspólnot – dla wielu z nich jest krytyczny. Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku miewa się dobrze i nadal prowadzi aktywną działalność kulturalną, oświatową i religijną. Warto zwrócić uwagę na „strategię”. W Centrum staramy się pokazywać lokalnych twórców z ich oryginalnym dorobkiem. Wspieramy tych wszystkich, którzy mają artystyczne pasje, których twórczość porusza naszą wrażliwość i sumienie. Wokół nas jest wielu wspaniałych twórców, których tzw. „wielki świat” nie dostrzega – staramy się pokazywać ich działalność i pracę, wpierać ich artystyczne wysiłki i promować efekty.
Popatrzmy więc i zinwentaryzujmy najważniejsze ubiegłoroczne wydarzenia kulturalne w kłodzkim Centrum Kultury Chrześcijańskiej.
1 lutego działający w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku teatr „Skarpetka” zaprezentował „Jasełka z historią w tle”, według scenariusz i w reżyserii Doroty Węgrzyn. Tytuł spektaklu okazał się nieco przewrotny, bowiem na scenie mieliśmy możliwość obejrzenia „Historii Polski z jasełkami w tle”, niemniej pomysł połączenia heroicznej postawy Ireny Sendler z czasami Heroda i ludową przypowieścią jasełkową, okazał się ciekawy i wzruszający.
9 lutego kłodzki chór „Concerto Glacensis” zaprosił do Centrum mieszkańców Ziemi Kłodzkiej na koncert inaugurujący obchody 20-lecia działalności zespołu pod atrakcyjnym tytułem „20 hitów dwudziestolecia”. Dyrygent chóru Katarzyna Mąka oraz prowadząca spotkanie Danuta Szewczyk z elegancją i maestrią poprowadziły nas przez dwudziestoletni repertuar grupy. Nie zabrakło oczywiście kwiatów, życzeń, przemówień, owacji i wzruszeń.
24 marca, czyli w czas Wielkiego Postu, kłodzki „Teatr Rapsodia” zaprezentował spektakl pt. „Wspomnienie. Opowieść o Gerhardzie Hirschfelderze.” według pomysłu i w reżyserii Ewy Kornaszewskiej. Na scenie zobaczyliśmy życie kłodzkiego księdza, który, swoją wierność nauce Chrystusa oraz dbałość o wychowanie młodego pokolenia Niemców w czasach II wojny światowej, przypłacił więzieniem i życiem. Pełen emocji i znakomitych scen spektakl nie pozwalał na obojętność wobec bezmiaru zła i fałszu hitleryzmu.
3 maja Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku oraz Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe zaprosiło nas wszystkich do Centrum na „XII Kłodzką Lekcję Śpiewania Pieśni Patriotycznych”. Wspólne śpiewanie jednoczy ludzi, a wspólny śpiew pieśni patriotycznych jednoczy podwójnie. Nie zabrakło też tradycyjnego tortu z Bolesławowa, śpiewniczka z tekstami pieśni dla każdego oraz kuluarowych rozmów. Liczny udział mieszkańców Kłodzka i okolic daje jak najlepsze świadectwo tej nietuzinkowej imprezie.
3 maja w Centrum Kultury Chrześcijańskiej została otwarta wystawa plas-tyczna pod tajemniczym tytułem „MM”. Po jego rozszyfrowaniu okazało się, że tytułowe dwie litery M to inicjały imion komisarzy wystawy: Malwiny Karp i Macieja Śwista. Na ścianach Centrum zawisło kilkadziesiąt prac artystów związanych z Ziemią Kłodzką: Bogdana Wieczorka, Cezarego Trubaluka, Darka Koźlika, Emila Gosia, Henryka Szypuły, Ivana Malinskyego, Jacka Adamowskiego, Lucyny Skórskiej, Macieja Śwista, Malwiny Karp, Marii Gostylli Pachuckiej, Petra Samka, Stanisława Sachy Stawiarskiego i Wiktorii Piaseckiej-Nowak. Wystawa była czynna do końca czerwca 2018 roku.
18 maja wywodzący się z Liceum im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku teatr uczniowski zaprezentował spektakl pt. „Będziesz ze mną w Raju”, według scenariusza i w reżyserii siostry Benedykty Karoliny Baumann OP. Na scenie zobaczyliśmy barwną i pełną napięć opowieść o życiu i śmierci błogosławionej Karoliny Kózki. Niby znamy tę opowieść, ale tak naprawdę niewiele wiemy o tej bohaterskiej dziewczynie i jej bliskich, którzy stali się ofiarami bestialstwa rosyjskiej maszyny wojskowej i zwykłej podłości żołnierzy. Przy okazji z radością powitaliśmy też nową inicjatywę kulturalną w Kłodzku.
15 czerwca w Centrum miała miejsce kolejna teatralna premiera. Tym razem zobaczyliśmy musical inspirowany twórczością Adama Mickiewicza pod tytułem „Ballada o Mistrzu”, przygotowany przez uczniów LO Chrobry w Kłodzku, według scenariusza i w reżyserii siostry Benedykty Karoliny Baumann OP, z muzyką Przemysława Piechockiego stworzoną na potrzeby właśnie tego musicalu. Zachwyciła nas wartka fabuła spektaklu, pełna pasji gra młodych aktorów oraz profesjonalnie grający na żywo kwartet młodych muzyków. Wielu z nas wspominało też czasy nielubianych lektur szkolnych, które w wydaniu „spółki” Baumann-Piechocki okazywały się być „lekki, łatwe i przyjemne”.
Oszałamiający efekt sceniczny sprawił, że „Balladę o Mistrzu” pokazaliśmy przy pełniej widowni w Centrum także we wrześniu.
16 września Krzysztof Sapieha (ojciec) i Jan Sapieha (syn) dokonali uroczystego otwarcia wystawy „Fruwający bracia”, na której zaprezentowali ponad trzydzieści zdjęć – głównie „ptasich portretów”. Mieliśmy też okazję dowiedzieć się więcej o warsztacie pracy „terenowego fotografika”, a przecież ptaki nie jest łatwo sfotografować. Wernisażowi towarzyszyła promocja wydanego przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe kalendarza na 2019 rok, zawierającego ptasie zdjęcia Sapiehów.
17 września w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku odbył się wernisaż wystawy ikon Lidii Bojnowskiej pt. „Matka i Syn”. Autorka tworzy swoje uduchowione obrazy przy użyciu metalowych nakrętek, podkładek, śrubek, nitów i innych akcesorów z „żelaznego sklepu”, nadając swoim pracom niebywałe piękno i niepowtarzalny charakter. Nietypowa technika, wyjątkowe intrygujące przesłanie oraz precyzja prac sprawiły, że była to najbardziej oblegana przez zwiedzających wystawa w Centrum w 2018 roku. W listopadzie wystawa „pojechała” do Międzylesia, gdzie była eksponowana do Adwentu.
11 listopada w Centrum zostały otwarte dwie i pół wystawy plastyczne. Pierwsza nosiła tytuł „Czerwień i biel” i były to prace malarskie grupy artystów skupionej wokół Bogdana Wieczorka w Dużym Studio Plastycznym KOK. Druga ekspozycja pod nazwą „100 na 100”, zbierała prace graficzne uczniów Bogdana Wieczorka z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości. Trzecia „mini wystawa” zawierała trzy prace wykonane w technice collage Jana Leszka Zirnego oraz portret Józefa Piłsudskiego na Kasztance, pięknie wyhaftowany przez Lucynę Gawryś. Prace były eksponowane do 15 grudnia.
11 listopada Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku oraz Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe zaprosiło nas wszystkich co Centrum na „XIII Kłodzką Lekcję Śpiewania Pieśni Patriotycznych”. Tym razem uroczystość była większa, bowiem świętowaliśmy stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sala Centrum po prostu „pękała w szwach”. Przybyło ponad 800 osób! Podczas Lekcji zostały wręczone nagrody laureatom Otwartego Konkursu Historycznego „100 lat Niepodległej”. Jak zwykle był też tort i okolicznościowe śpiewniczki dla wszystkich, a rozmowom kuluarowym nie było wprost końca.
21 listopada do Centrum Kultury Chrześcijańskiej Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku zaprosiła miłośników poezji śpiewanej. Tego dnia bowiem odbył się „Drugi Kłodzki Turniej Poezji Śpiewanej”. Eliminacje zostały przeprowadzone w godzinach południowych, natomiast występy laureatów Turnieju odbyła się późnym popołudniem. Gwiazdą wieczoru był młody wykonawca poezji śpiewanej Kuba Blokesz.
Między wystawami, spektaklami, lekcjami śpiewania oraz koncertami w Centrum odbywają się różnego typu warsztaty i spotkania o charakterze artystycznym, religijnym, społecznym i edukacyjnym. Stały popołudniowy dyżur p. Lucyny Gawryś pozwala na indywidualne oglądanie wystaw oraz rozmowy o sztuce przy kawie lub herbacie.

Wydania: