Lądek stawia na zrównoważony rozwój
Pod koniec września (26.09) rozpoczęto prace wiertnicze związane z poszukiwaniem geotermii w Lądku-Zdroju – już za kilka miesięcy poznamy efekty tych działań. Nowych możliwości rozwoju jest wiele, najważniejsze pomysły to kaskadowe wykorzystanie energii cieplnej oraz budowa instalacji ciepłowniczej opartej na źródłach odnawialnych.
Blisko rok temu polsko-norwesko-islandzki projekt poznania możliwości efektywnego wykorzystania zasobów geotermalnych pod nazwą „Poszukiwanie wód termalnych otworem wiertniczym LZT-1” został złożony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Warto podkreślić, że od tego właśnie momentu Gmina Lądek-Zdrój stała się partnerem prestiżowego projektu Europejskiego Obszaru Gospodarczego realizowanego pod egidą Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ważnymi partnerami tego projektu są również: Politechnika Wrocławska oraz przedstawiciele świata nauki z Islandii i Norwegii. Dwudziestego szóstego września 2017 r. w Ministerstwie Ochrony Środowiska w Warszawie burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk podpisał umowę na dotację celową na rozpoznanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych. Kwota otrzymanego dofinansowania to 18,8 milionów złotych, które miasto przeznaczyło na dokonanie odwiertu o głębokości 2,5 km.
W czerwcu (18.06) tego roku, w Lubinie włodarz podpisał umowę dotyczącą wykonania badawczego odwiertu geotermalnego z Przedsiębiorstwem Budowy Kopalń PeBeKa S. A. – Grupa KGHM. Warto podkreślić, że firma od ponad 55 lat realizuje inwestycje budowlane na całym świecie, a specjalizuje się w projektach górniczych, wiertniczych, tunelowych oraz infrastrukturalnych. Przedsiębiorstwo na swoim koncie ma wykonanie kilkudziesięciu szybów polskich kopalni miedzi, tysiące kilometrów podziemnych chodników i przekopów oraz kilkadziesiąt tuneli – metra, kolejowych, drogowych i hydrotechnicznych - na 5 kontynentach.
Blisko trzy miesiące trwały prace przygotowujące plac pod przeprowadzenie odwiertu. Dwudziestego szóstego września rozpoczęły się prace wiertnicze. Gośćmi tej uroczystości byli m.in. minister Michał Dworczyk, sekretarz stanu i główny geolog kraju – prof. Mariusz Orion Jędrysek oraz opiekun całego projektu – prof. Wojciech Ciężkowski. Już za kilka miesięcy dowiemy się jakimi zasobami geotermalnymi dysponować będzie Gmina Lądek-Zdrój (prace wiertnicze mogą potrwać od 3 do 6 miesięcy, w zależności od twardości podłoża i innych czynników).
Po dokonaniu odwiertu, jednym z najważniejszych zadań do zrealizowania będzie takie wykorzystanie energii cieplnej, aby maksymalnie ograniczyć niską emisję i redukcję CO2 na terenie miasta i uzdrowiska Lądek-Zdrój. Powyższy projekt obejmie swym zasięgiem zarówno mieszkańców, hotelarzy i sanatoria, jak i jednostki budżetowe. Jeśli odwiert okaże się wydajny możliwe będzie również doprowadzenie sieci ciepłowniczej do Stronia Śl., gdzie obecnie znajduje się ciepłownia miejska zasilana miałem węglowym – warto zaznaczyć, że kierunek wiatrów powoduje przeniesienie większej części zanieczyszczeń ze Stronia do kurortu Lądek-Zdrój.
Warto przypomnieć, że Gmina Lądek-Zdrój należy już do Klastra Energii - od dawna trwają przygotowania do tego, aby stała się ona samowystarczalna energetycznie. Do tego samego klastra należą: Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Szczytna oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Na początku października, w Katowicach burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk podpisał porozumienie dotyczące budowy instalacji ciepłowniczej opartej na źródłach odnawialnych z firmami: Węglokoks Energia sp. z o. o., Metanel Group S. A. oraz Dolnośląską Zieloną Doliną DOZEDO Sp. z o. o. Celem porozumienia jest rozwój i komercjalizacja innowacyjnych technologii zaspokajania potrzeb energetycznych. W zależności od wydajności odwiertu planowanych jest kilka możliwych scenariuszy. W kurorcie zaplanowano kaskadowe wykorzystanie energii cieplnej – projekt ten przygotowywany jest wspólnie z Polską Akademią Nauk, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Uniwersytetem Geotermalnym na Islandii. Jednym z ważniejszych pomysłów jest utworzenie doświadczalnej produkcji zdrowej żywności wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu (w ramach projektu Zielona Dolina Zdrowia i Żywności DOZEDO).
Kolejnym niezwykle ciekawym rozwiązaniem przygotowywanym we współpracy z Politechniką Wrocławską jest stworzenie GEOPOLIS – multimedialna wystawa dotycząca powstania wód leczniczych i mineralnych. Realizacja powyższych planów zależy jednak od wyniku obecnie trwających prac wiertniczych.