Pamięci Katarzynie Jarosz
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Katarzynie Jarosz stanowi poniekąd zwieńczenie procesu nadania jej imienia Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej. Na spotkanie 21 września br. przybyli: przedstawiciel samorządu wojewódzkiego, radni gminni, sołtysi i in.
Rolę gospodarza pełnił burmistrz Jan Bednarczyk, który razem ze Zbigniewem Jaroszem – synem zasłużonej seniorki odsłonił ową tablicę. Nie zabrakło też Zespołu Ludowego „Katarzynki” i odśpiewanej przez niego „Hej, bystrej wody” – specjalnie dla p. Katarzyny.
Katarzyna Jarosz przyjechała do Ścinawki Górnej w 1945 r. z Mszany Górnej. U podnóża Gór Stołowych przeżyła ponad 70 lat – do śmierci w styczniu 2018 r. Przez kilka dekad była oddana działalności społecznej na rzecz wsi, mając na uwadze zwłaszcza poprawę życia kobiet, oraz kulturze ludowej. Góralskie zwyczaje kultywowała w piosence, strojach, także w kuchni.
Z jej inicjatywy powstał m.in. ZL „Katarzynki”, za jej sprawą rozpoczęto też budowę ośrodka typu „Praktyczna Pani” w Ścinawce Górnej. Przemiany społeczno-gospodarcze spowodowały jednak, iż na początku lat 90. XX w. inwestycję wstrzymano. Prace budowlane zostały wznowione w 2006 r. przez samorząd lokalny pod kierunkiem burmistrza Jana Bednarczyka i kontynuowane z wykorzystaniem funduszy unijnych tak, że w 2007 r. oddano do użytku Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej. Było to spełnienie marzeń oraz ukoronowanie wielu lat pracy K. Jarosz.
Na początku roku, z inicjatywy burmistrza J. Bednarczyka, Rada Miejska w Radkowie podjęła uchwałę o nadaniu Centrum imienia Katarzyny Jarosz.
W związku z tym wykonana została pamiątkowa tablica, której odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 21 września. Podczas wystąpienia gospodarz gminy odwołał się do przyjaźni, którą kierowała się p. Katarzyna i którą my wszyscy powinniśmy uważać za drogowskaz w wielu naszych działaniach.
- „(…) motto pani Katarzyny -–„aby tak daleko zajść, trzeba mieć oddanych przyjaciół choćby garść”. Ta myśl w każdym z nas obudzi refleksje i mimo że często zbyt późno, bowiem w czasie, kiedy „twórcy marzyciele” odchodzą na zawsze, to postarajmy się tę myśl przyjąć do własnego programu „na życie”.
A jeżeli zapomnimy, to powróćmy do tego miejsca pod pamiątkową tablicę, aby uwierzyć, że przyjaciół choćby garść zapewni nam realizację marzeń, twórcze przeżycie ziemskiego czasu oraz pozostawi dobrą pamięć…”. Oto fragment wstępu „Przyjaciołom Pani Katarzyny…” autorstwa J. Bednarczyka w publikacji „Z ludźmi i dla ludzi”, którą Gmina Radków wydała z okazji odsłonięcia tablicy.
Spotkaniu towarzyszyła także wystawa prac pani Katarzyny w postaci m.in.: gorsetów, haftowanych bluzek i serwet czy kwiatów z papieru, przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie.