Lifting twarzy bańkami próżniowymi

Autor: 
Małgorzata Beata Bodzek
lifting.jpg

Terapia podciśnieniem wraz z masażem i akupresurą należy do najstarszych metod stosowanych w celu leczenia. Przyjmuje się, że ojczyzną baniek są Chiny, gdzie znane są od ok. 3000 lat i pozostają popularne do dzisiaj jako wszechstronna, pozbawiona skutków ubocznych metoda walki z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Najstarszym dokumentem informującym o stosowaniu terapii próżniowej są pieczęcie lekarskie z godłem, na którym widnieją bańki – pochodzące ze starożytnej Mezopotamii, gdzie były używane już około 3300 lat p.n.e.
Bańki w celach leczniczych stosowali również starożytni Grecy i Egipcjanie. Ojciec medycyny – Hipokrates w swych notatkach podał dokładny opis ich stosowania w przypadku różnych infekcji oraz w celu przeciwdziałania zastojowi krwi w żyłach.
Z terapii bańkami korzystali także medycy arabscy – Awicenna czy Abul Kasim. Znany zwolennik naturalnych metod leczenia Paracelsus zalecał przede wszystkim stosowanie baniek ciętych.
W naszym kraju bańki kojarzyły się dotychczas głównie z leczeniem stanów zapalnych dróg oddechowych, ponieważ dawniej faktycznie stosowano je głównie w tym celu. Nie mówiono wówczas o innych zastosowaniach takich jak profilaktyka zdrowotna, likwidowanie bólu przy pomocy baniek czy masaże antycellulitowe i upiększające.
W Stanach Zjednoczonych metoda stawiania baniek funkcjonuje od lat, wykorzystuje się ją między innymi dla wzmocnienia i regeneracji organizmów sportowców oraz w rehabilitacji. Olimpijczycy propagujący tę formę – Phelps, Natalie Coughlin, Allison Schmitt czy Alexandra Naddoura nie ukrywają, że stosują bańki na co dzień.
Celebryci, znani z wielkich ekranów, używają baniek również do masażu skóry w celu jej regeneracji, odmłodzenia, m.in. Kim Kardashian jest wielką fanką masażu twarzy bańką chińską, czyli tzw. cuppingu.
Właściwości upiększające baniek znane są również od wielu lat w kulturach Wschodu (przodują w tym Chiny, Japonia), do nas stosunkowo niedawno weszły do zakładów kosmetycznych i powszechnego zastosowania na użytek własny.
Bez względu na sposób zastosowania baniek ich działanie jest wielopłaszczyznowe. Oddziałują na kości, stawy, tkankę mięśniową, tkankę podskórną (tkanka tłuszczowa – cellulit), skórę. Oprócz tego, działając na układ krwionośny – pobudzają krwioobieg, na układ limfatyczny – oczyszczają or-ganizm z toksyn, wzmacniając układ immunologiczny. W przypadku masażu twarzy bańkami stosuje się dużo mniejsze podciśnienie niż w bańkach leczniczych, dzięki czemu nie dochodzi do wynaczynienia krwi z naczyń krwionośnych lecz niewielkiego odczynu skóry, który nie pozostawia po zabiegu śladów utrzymujących się dłużej.
W trakcie masażu twarzy dochodzi jedynie do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym lepszego ukrwienia i odżywienia tkanek obszarów masowanych, oczyszczenia z produktów przemiany komórkowej, toksyn, odkwaszenia, natlenienia, pobudzenia i odprowadzenia zastojów limfatycznych, dochodzi również do likwidacji nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Oczyszczane są pory i wygładzona zostaje skóra, znikają drobne zmarszczki, a rozluźnienie mięśni powoduje likwidację głębokich bruzd, a nawet zmianę rysów twarzy.
Do masażu twarzy można zastosować bańki ogniowe, jednak dużo bardziej wygodne i bezpieczne są bańki gumowe lub szklane (w wersji bezogniowej z pompką). Doskonale sprawdzają się również bańki wykonane z silikonu przeznaczenia medycznego, charakteryzują się wieloma zaletami: są lekkie, nietłukące, odporne na uderzenia, zgniecenia, są bardzo trwałe zapewniając wieloletnie stosowanie, bez trudu można kontrolować stopień wytwarzanego podciśnienia (kwestia mocniejszego lub słabszego ściśnięcia bańki) i są też łatwe do utrzymania w czystości.
Przed zastosowaniem masażu twarzy, dla wzbogacenia zabiegu, warto dobrać odpowiedni dla danej cery olej.
Wbrew powszechnej opinii nie są one sprzymierzeńcem wyłącznie cery suchej, można je stosować w wielu problemach skórnych takich jak AZS, łuszczyca czy trądzik. Olejki nawilżają, wygładzają i uelastyczniają skórę, skutecznie przedłużając jej młodość.
Oleje dzielą się na trzy grupy:
• oleje schnące – przeznaczone do skóry problematycznej i tłustej, np. olej z róży, jojoba, konopny, lniany, z wiesiołka, rokitnikowy, z orzecha włoskiego, malin, z ogórecznika, z nasion bawełny,
• oleje półschnące – przeznaczone do skóry normalnej i mieszanej, np. olej z migdałów, krokosza, sezamu, słonecznika, pestek moreli, olej arganowy,
• oleje nieschnące – nadające się do skóry suchej i dojrzałej, np. olej kokosowy, makadamia, z awokado, orzechów laskowych, pestek dyni, pestek brzoskwini, oliwa z oliwek.
Masaż liftingujący twarzy bańkami próżniowymi działa na zmarszczki, które możemy podzielić na trzy rodzaje:
• zmarszczki mimiczne – powstają one najwcześniej wskutek normalnych ruchów twarzy: przy uśmiechu, marszczenia czoła, przymrużaniu oczu, i.t.d.,
• zmarszczki grawitacyjne – są związane z normalnym procesem starzenia się skóry oraz (jak sama nazwa wskazuje) siłą grawitacji. Występują od około 40 roku życia.
Przykłady takich zmarszczek: obwisłe podbródki, policzki, opadające powieki, głęboka bruzda nosowo-policzkowa, zmarszczki na dekolcie,
• zmarszczki strukturalne – zmarszczki powstające z innych powodów niż wymienione wyżej: czynników genetycznych, trybu życia (palenie papierosów, alkohol, niedożywienie), wskutek szkodliwego działania promieni słonecznych (fotostarzenie powodujące szybszą degradację włókien kolagenowych), zanieczyszczenie środowiska oraz zaburzenia hormonalne (menopauza).
Czego możemy spodziewać się po masażu twarzy bańkami próżniowymi:
• wygładzenie zmarszczek,
• wygładzenie fałdu nosowo-policzkowego,
• wyszczuplenie podbródka (likwidacja fałd tłuszczowych i obrzęków),
• pobudzenie produkcji kolagenu w tkankach,
• uaktywnienie krwioobiegu,
• ujędrnienie skóry twarzy, szyi i dekoltu,
• likwidacja „worków” i sińców pod oczami,
• uniesienie policzków,
• wysmuklenie szyi, zwiększenie napięcia skóry.
Mimo ogromnych zalet masażu próżniowego twarzy nie u każdej osoby można zabiegi wykonywać. Występują przeciwwskazania, które wykluczają m.in. osoby posiadające hemofilię, porażenie nerwu twarzowego, opryszczka, schorzenia grzybicze i wiele innych.

Wydania: