Konfederacja Barska – jej historia i dzisiejsze znaczenie

Autor: 
inf. Mariola Huzar
9kaminskib.jpg

12 września br. Bronisław MJ Kamiński z Kudowy Zdroju gościł w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku. Spotkanie autorskie z pisarzem, historykiem i publicystą zorganizowała Biblioteka Publiczna Gm. Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kł. – Filia w Wojciechowicach w ramach współpracy partnerskiej.
Bronisław Kamiński jest członkiem Stowarzyszenia Obywatelskiego „Kudowianie”. Napisał pięć książek: „Życie nie starzeje się”, „Saga Kudowska”, „Wielkość dróg ku prawdzie”, „Kilkoro z nas”, „Kudowa - zdrój, miasto i ludzie”. Jest autorem kilkuset artykułów, kilku tablic pamiątkowych i pomników oraz budowniczym szpitala dla dzieci „Orlik” w Kudowie na Bukowinie. W książce „Kilkoro z nas” szczególnie polecamy rozdział pt. Matka Zofia i jej dzieci, jako przykład rodzin polskich, które zjechały na Ziemię Kłodzką po drugiej wojnie światowej.
Podczas spotkania z młodzieżą pan Kamiński przedstawił ciekawy wykład autorski pt. Konfederacja Barska – jej historia i dzisiejsze znaczenie. Opowiedział o echach Konfederacji Barskiej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czynnikach rozkładu, czasach saskich i obniżeniu standardów, księdzu Marku i świętach, miłości kochanej Ojczyzny oraz dziedzictwie Konfederacji Barskiej. - Dziedzictwo Konfederacji Barskiej znajdujemy w powstaniach narodowych – kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym, i w odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wiara, że Polska jak Feniks z popiołów powstanie przeniknęła wszystkie warstwy narodu i jej ducha – w pieśniach, w modlitwach, w literaturze i w nieustającym podejmowaniu walki z przeciwnikami o ogromnie przeważających siłach. 250 rocznica Konfederacji Barskiej przypadająca na rok 2018 staje się wielką okazją do przypomnienia jednej z najważniejszych lekcji naszego narodu, lepszemu przyjrzeniu się sobie i mądremu znajdowaniu nowych dróg. – podkreślał nasz gość.
Wykład bardzo pozytywnie oceniła nauczycielka historii pani Marlena Chrostowska, która z ogromną uwagą przysłuchiwała się wystąpieniu publicznemu. Na pamiątkę spotkania autor podarował do szkolnej biblioteki dwie książki oraz obraz z wizerunkiem ks. Marka, a na jego odwrocie podpisali się wszyscy uczniowie… Aby zostało coś dla potomnych… Dochód ze spotkania autor przekaże na wsparcie działalności kulturalnej na dawnych Kresach Wschodnich. Piękny cel!!!

Wydania: