Jedyne takie przedszkole

Autor: 
inf. Ewa Chalecka
przedsz.jpg

Ostatniego dnia sierpnia (31.08) mieszkańcy Lądka-Zdroju uczestniczyli w uroczystym otwarciu nowego przedszkola integracyjnego z oddziałem żłobkowym. To obecnie najnowocześniejszy budynek w Lądku-Zdroju, jednak to nie koniec niespodzianek związanych z tym obiektem.
Przypomnijmy, lądeckie przedszkole z oddziałem żłobkowym zostało zaprojektowane i wybudowane jako niezależny energetycznie obiekt.
Obiekt nie zużywa paliw kopalnych – ciepło do budynku dostarczane jest przez pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną, a prąd docelowo dostarczany będzie z hybrydowej farmy energetycznej przetwarzającej energię wiatru i sło-ńca. W obiekcie zastosowano szereg najnowocześniejszych trendów i technologii budowlanych – od komunikacji (bezpośrednie drogi ewakuacji z pomieszczeń, bezpieczny parking) po poszycie dachu i bezpieczne rynny (ukryte, dodatkowo ogrzewane dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa narastania sopli). Budynek jest przestrzenny i dobrze oświetlony, m.in. za pomocą licznych okien (także umieszczonych w dachu okien świetlikowych) i drzwi tarasowych.
Wartość inwestycji to 7,9 mln zł, z czego blisko 70% pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. W przedszkolu zastosowano system rekuperacji (proces rekuperacji w wentylacji, polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego). Dzięki temu możliwe jest odzyskanie ciepła w zimie oraz klimatyzacja w lecie, w efekcie budynek będzie bardzo oszczędny w użytkowaniu i przyjazny dla środowiska.
W tym roku Gm. Lądek-Zdrój otrzymała informację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego: „Projekt budowy żłobka w Lądku-Zdrój jest przykładem dobrych praktyk. Chcemy chwalić się dobrymi inwestycjami, które sprawiają, że Dolnoślązakom żyje się lepiej. W tym konkretnym przypadku biuro promocji przy Komisji Europejskiej wytypowało przykłady ważnych i ciekawych projektów, które mogą znaleźć się w ulotkach czy na portalach społecznościowych komisji, aby potwierdzać, że fundusze unijne są w poszczególnych krajach dobrze spożytkowane i rozwiązują lokalne problemy.”
Ostatniego dnia sierpnia lądeckie przedszkole świętowało przenosiny do nowego obiektu – gospodarzem i przewodnikiem po świetnie wyposażonych salach był sam włodarz, Roman Kaczmarczyk. Na uroczystość zaproszono wykonawców i podwykonawców projektu, a także wszystkich zaangażowanych w powstanie przedszkola. Tego dnia obiekt odwiedzili także mieszkańcy Lądka-Zdroju ze swoimi pociechami. Najmłodsi mieszkańcy gminy przygotowali bogaty program artystyczny m.in. występy taneczno-recytatorskie.
Dwa dni później (3.09) odbyły się pierwsze zajęcia – uczestniczyło w nich blisko 170 maluchów. W nowoczesnym obiekcie przedszkolaki mają do dyspozycji mnóstwo nowych, kolorowych zabawek i gier. Jednak to jeszcze nie koniec niespodzianek.
W najbliższych planach jest stworzenie, tuż obok budynku przedszkolnego, tzw. Wojtusiowego Parku. Projekt obejmuje m.in. stworzenie ogrodu warzywnego oraz parku ze ścieżkami edukacyjnymi. Ma także powstać obiekt małej architektury przeznaczony na odpady i dostosowany do użytku dla najmłodszych – dzięki niemu dzieci będą się uczyć przez zabawę, jak segregować śmieci.

Wydania: