Co słychać w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. GMNR
1-71 NOWYCH MIEJSC PARKINGOWYCH W GMINIE NOWA RUDA.jpg
2-OCIEPLILIŚMY 11 SAL, SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI.jpg
3-BUDUJEMY KOLEJNE BOISKO SZKOLNE.jpg
4-DZIECI OGŁOSIŁY WÓJT PRZYJACIELEM PRZEDSZKOLA.jpg

* 71 NOWYCH MIEJSC PARKINGOWYCH W GMINIE NOWA RUDA
W Gminie Nowa Ruda powstaje 71 miejsc parkingowych. Gmina przeznaczy na ten cel łącznie 1,3 mln zł. 85% tej kwoty będzie dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.W ramach tego projektu zbudowaliśmy także nowe oświetlenie uliczne w dwóch miejscowościach.
* OCIEPLILIŚMY 11 SAL, SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
Po termomodernizacji trzech przedszkoli, dwóch szkół, dwóch budynków komunalnych oraz dwóch sal wiejskich, kończy się termomodernizacja dwóch budynków z zaplanowanych na tę kadencję do ocieplenia – sali gimnastycznej w Woliborzu i sali gimnastycznej w Jugowie. W ten sposób kończy się realizacja wielomilionowych projektów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach którego gmina uzyskała aż 85% dofinansowanie na większość z ww. inwestycji.
* BUDUJEMY KOLEJNE BOISKO SZKOLNE
Przy szkole podstawowej w Jugowie trwają prace budowlane i modernizacyjne. W tym tygodniu rozpoczęła się budowa boiska szkolnego, które jest wyczekiwane przez wszystkie dzieci. Boisko za 640 tys. zł będzie oświetlone i powstanie przy nim także bieżnia o dł. 60 m. Od wakacji trwa także termomodernizacja sali gimnastycznej, na którą gmina przeznacza 224 tys zł. To już drugie budowane od podstaw boisko szkolne w Gminie Nowa Ruda. Pierwsze wybudowano w 2016 r. w Ludwikowicach Kł.
* OTWARCIE NOWEJ SALI GIMNASTYCZNEJ
W czwartek, 20 września dokonano uroczystego otwarcia sali gimnastycznej w Bożkowie. Dzieci, rodzice i nauczyciele, reprezentowani przez dyrektor Beatę Październiak dziękowały wójt Adriannie Mierzejewskiej za spełnienie ich marzenia, jakim była możliwość rozwijania sportu w szkole. Podczas uroczystości obecni byli także wicewojewoda Kamil Krzysztof Zieliński, kurator oświaty Roman Kowalczyk, prezydent Wałbrzycha, lider ZIT AW, Roman Szełemej, burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński oraz liczne grono przyjaciół szkoły. W części artystycznej dzieci zaprezentowały ciekawy pokaz taneczny, a w części oficjalnej uzdolnieni sportowcy, uczniowie szkół podstawowych z Gminy Nowa Ruda otrzymali stypendium wójta.
* PONAD PÓŁ MILIONA NA BEZPIECZEŃSTWO
OSP Wolibórz zakupi nowy wóz strażacki. Gmina Nowa Ruda przeznaczy na niego 344,5 tys. zł, a aż 455 tys. zł pochodzić będzie z trzech źródeł zewnętrznych, o które skutecznie starały się władze Gminy. W piątek, 14 września br. wójt Adrianna Mierzejewska, wraz z druhami z Woliborza, odebrała z rąk wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka promesę na kwotę 188 tys zł. Jest to kwota, która pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekaże dodatkowo 212 tys. zł, a Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego 55 tys. zł.
Ponadto, wójt Adrianna Mierzejewska przekazała jednostkom OSP z Woliborza, Czerwieńczyc, Włodowic i Sokolca, sprzęt ratownictwa medycznego. Zakup sprzętu za ponad 100 tysięcy zł był możliwy dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Sprawiedliwości. Wkład gminy w zakup sprzętu wyniósł jedynie ok. 1 tys. zł.
* DZIECI OGŁOSIŁY WÓJT PRZYJACIELEM PRZEDSZKOLA
W środę, 19 września dzieci z przedszkola w Jugowie zaprosiły wójt Adriannę Mierzejewską na uroczyste otwarcie placu zabaw. Dzieci wręczyły Wójt dyplom Przyjaciela Przedszkola, dziękując za wymianę starego zniszczonego placu zabaw na nowy, bezpieczny, przecięły symboliczną wstęgę z balonami i wybiegły na plac zabaw, gdzie zabawom nie było końca. Dyrektor przedszkola, wraz z pracownikami dziękowały Wójt za remont i nowe wyposażenie kuchni, które znacznie ułatwia pracę paniom przygotowującym posiłki dla dzieci.
* PIEROGOVE LOVE
W sobotę, 15 września na terenie CR Harenda w Ludwikowicach Kł. odbyła się pierwsza gminna impreza kulinarna pn. Pierogove Love. Wśród przygotowanych przez mieszkańców typów pierogów były m.in. pierogi z kaszą, fasolą, jednak pierogi ruskie cieszyły się bodaj największym zainteresowaniem. Każdy mógł także spróbować zupy dyniowej i różnego rodzaju ciast. Na scenie wystąpił tego dnia Chór Kołczanki, przygotowany przez panią Joannę Kołcz, jak zawsze profesjonalnie, oraz Marta Miś z zespołem. Wystąpiły także nasze Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście ze Stolca i Ścinawki Średniej.
* ŚPIEWANIE POD ORŁEM
W sobotę, 8 września odbył się koncert pn. „Śpiewanie Pod Orłem”. Po raz trzeci Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zorganizowało cykl trzech koncertów w okolicy Schroniska Orzeł, leżącego przy trasie z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę. W niezwykłej górskiej scenerii mogliśmy podziwiać i słuchać: Marka Majkę z Zespołem, zespół „Póki Co” i Janusza Radka. Kameralna atmosfera, góry, ognisko i wspaniała muzyka – niczego więcej nie trzeba do idealnego wrześniowego sobotniego wieczoru.
Aktualnie Gmina Nowa Ruda remontuje drogę w kierunku Schroniska Orzeł i już niedługo turyści piesi i rowerzyści będą podążać na najwyższy szczyt Gór Sowich dobrą, solidną nawierzchnią.

Wydania: