Ziemia Kłodzka zawitała na Jasną Górę

Autor: 
Janusz Puszczewicz
pielgrzymka.jpg

W sierpniowe dni Jasna Góra przeżywa tradycyjnie swoje pielgrzymkowe oblężenie. W dniu 9 sierpnia dotarła tu również nasza XV Pielgrzymka Piesza Diecezji Świdnickiej, w tym trzecia grupa kłodzka.
Dzień wcześniej pielgrzymi byli uczestnikami wieczornego Jasnogórskiego Apelu, który prowadził biskup świdnicki Ignacy Dec.
Oficjalne powitanie i wejście pielgrzymki nastąpiło natomiast wczesnym rankiem. Pielgrzymów witał świdnicki biskup oraz podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. Wśród witających byli również przedstawiciele poszczególnych samorządów oraz wicewojewoda dolnośląski Kamil K. Zieliński. Była też spora grupa osób którzy dojechali wprost do Częstochowy.
Na Jasną Górę dotarło ponad 600 osób, najmłodszy uczestnik miał 3,5 roku, najstarszy liczył 82 lata. Przeszli w tym wyjątkowym upale 230 km, najdłuższą trasę pokonała grupa z Wałbrzycha. Wyszli oni na pielgrzymkowy szlak 30 lipca. Dzień później wyszła nasza kłodzka 3 grupa franciszkańska. Na pątniczy szlak wyszła po Mszy Św. w kościele Ojców Franciszkanów. Po drodze nawiedziła Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Św. w Bardzie. Zresztą Cudowna Figurka bardzka towarzyszyła pielgrzymom jeszcze na jednym z odcinków. Pielgrzymka podzielona była na 6 grup, towarzyszyła im ponadto tzw. grupa duchowego uczestnictwa. Przewodnikami byli dwaj księża ks. prałat Romuald Brudnowski z Czermnej oraz ks. Krzysztof Iwaniszyn z Nowej Rudy. Towarzyszyło im 30 księży, 15 kleryków oraz 10 sióstr zakonnych. Wśród pielgrzymów były m.in. osoby uzależnione oraz trójka młodych więźniów, dla których pielgrzymka będzie zapewne okazją do zmiany swojego życia. Znaczna część osób pielgrzymuje kolejny raz, spotkałem osoby idące po raz np. trzynasty czy nawet piętnasty. Dla pierwszaków przygotowano z kolei na jednym z postoi swoisty chrzest pielgrzymkowy.
Tegorocznym hasłem pielgrzymki było wezwanie „Wolni w Chrystusie”. Kulminacją była uroczysta Msza Św. Pontyfikalna w Kaplicy Cudownego Obrazu. W swojej homilii bp Dec zawarł trzy przesłania: Maryi „zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie”, przesłanie Pana Jezusa „kto chce pójść ze Mną niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” oraz przesłanie życia Edyty Stein św. Teresy Benedykty od Krzyża.
Jak mówili pielgrzymi w wywiadzie dla Radia Jasna Góra (które nadało specjalny świdnicki blok) „Jasna Góra daje nam siłę, wtedy jesteśmy jedną wielką rodziną”, bowiem sama pielgrzymka jak i modlitwy składane przy Ołtarzu Ojczyzny to głębokie przeżycia duchowe, które trudno wyrazić słowami. Uzupełnieniem tego były konferencje na poszczególnych etapach pielgrzymowania oraz specjalny apel narodowy z racji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Nie bez powodu mówi się więc o rekolekcjach w drodze.
Szczególny szacunek i uznanie należy się wszystkim pielgrzymującym, bowiem w tym roku upał dal się wszystkim wyjątkowo we znaki. Mimo tego nie poddali się na kolejnych etapach, mimo zmęczenia i pojawiającym się odciskom.
W każdej rozmowie podkreślano wyjątkową gościnność ze strony mieszkańców wiosek, które były na szlaku. Nigdy nie zabrakło wody, częstowano ich owocami a nawet kanapkami, nie wspomnę już o gościnnym przyjęciu na nocleg. W słowie końcowym bp Dec powiedział m.in. „dziękuję wszystkim za dzieło, które miało na imię XV jubileuszowa Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Zaczynaliśmy w 2004 r. a tu już jubileuszowa edycja. Troszkę nam stopniała ilość uczestników, bo kiedyś jak mówił ks. Romuald było nas 1360 (2006 r.). Ale wierzę, że duch pielgrzymowania nie zaniknie, bo to jest oznaka naszej polskiej pobożności. Podziwiają nas za to narody ościenne. Zapraszam już na bardzki epilog, jak również zapraszam do Wambierzyc, gdzie spotkamy się razem z biskupami i wiernymi z trzech ościennych krajów”.

Czas żegnać duchową stolicę Polski, do zobaczenia za rok. Jasna Góra zawsze na was czeka. Specjalnie dla „Bramy” spod jasnogórskiego szczytu.

Wydania: