Zdroje pełne śpiewu

Autor: 
Ewa Chalecka
tort.jpg

W sobotę (18.08), w Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II odbyła się jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Lądeckie Ludowe Zdroje. Wielką atrakcją wydarzenia stało się 40-lecie Zespołu Pieśni Ludowej Skrzynczanki.
W koncercie wystąpiły także grupy: Siekiereczki ze Starego Gierałtowa, Krukowianie ze wsi Kruków, Niezła Paka z Dobroszyc, Wesołe Nutki ze Złotego Stoku, Smolniczanie ze wsi Smolnik (gm. Leśna), Rozmaryn z Rogowa Sobóckiego oraz Papa Wilk Trio z Lądka-Zdroju i Wrocławia. Blisko czterogodzinny koncert przeplatały występy zespołów ludowych i kapel podwórkowych – charakteryzowała je spora doza dobrego humoru oraz ciekawe i niepowtarzalne teksty piosenek.
W tym roku Skrzynczanki obchodzą 40-lecie istnienia na scenie, w związku z tym, podczas tegorocznego festiwalu nie zabrakło niespodzianek. Za wieloletnie wsparcie zespołu oraz promocję kurortu w wielu rejonach Polski, burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk nadał wieloletniemu kierownikowi artystycznemu grupy – Mirosławowi Grendzie, zaszczytny tytuł Ambasadora Lądka-Zdroju. Skrzynczanki otrzymały wiele życzeń oraz trzy przepyszne torty, którymi panie poczęstowały pozostałe zespoły i zgromadzoną publiczność.
Zespół Skrzynczanki powstał w 1978. Grupę założyli Stanisław Kuros i Wanda Kaletka z okazji turnieju wsi Ziemi Kłodzkiej. Występy tak spodobały się wykonawcom, że postanowili śpiewać dalej. W 1998 rolę akompaniatora i faktycznego kierownika artystycznego przejął profesjonalny muzyk Mirosław Grenda. Skrzynczanki z sukcesami występują na różnorodnych imprezach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami. Zdobyły szereg nagród i wyróżnień - są laureatem prezentacji Zespołów Ludowych Ziemi Pogranicza Róża Kłodzka i przeglądu folklorystycznego Lądeckie Ludowe Zdroje. Zespół wykonuje pieśni ludowe z różnych regionów. Sporą część repertuaru tworzą pieśni napisane przez zespół do popularnych melodii ludowych, programy obrzędowe. Z okazji 30-lecia zespół nagrał płytę w studio Radia Wrocław.

Wydania: