Złote Czekany po raz pierwszy

Autor: 
Ewa Chalecka

Tegoroczną 23. edycję Festiwalu Górskiego im. A. Zawady w Lądku-Zdroju (20-23.09) wzbogaci ceremonia wręczenia Złotych Czekanów (Piolets d’Or). Tym razem festiwal odwiedzą m.in. Krzysztof Wielecki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Elisabeth Revol, Andrej Štremflej.
Wydarzenie obfitować będzie w spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy opowiedzą o swoich największych pasjach – górach i wspinaczce. Wśród zagranicznych gwiazd będzie można spotkać m.in. Chrisa Boningtona, Luca Lindiča, Minę Leslie-Wujastyk, Bernardette McDonald, Ines Papert, Cory’ego Richardsa. Nie zabraknie też intrygujących prezentacji filmowych i warsztatów. Wisienką na torcie stanie się ceremonia wręczenia nagród alpinistycznych. Przewiduje się, że podczas tegorocznego festiwalu Lądek-Zdrój odwiedzi nawet ponad 5 tys. gości z całego świata.
Uroczystość otwarcia festiwalu rozpocznie się w czwartek o godz. 18.00 w lądeckim Kinoteatrze (ul. Orla 7). Tego samego dnia o 21.00 w Wielkim Namiocie odbędzie się spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno alpiniście Tomkowi Mackiewiczowi. Weźmie w nim udział uratowana przez polską ekipę francuska wspinaczka Elisabeth Revol. Na spotkaniu będzie też obecna żona himalaisty – Anna Solska-Mackiewicz oraz Marek Klonowski (podróżnik, przyjaciel i partner wspinaczkowy Mackiewicza).
W piątek (21.09) o 20:30 w Wielkim Namiocie rozpocznie się spotkanie z uczestnikami wyprawy na K2, które poprowadzi Oswald Rodrigo Pereira. Wystąpią gwiazdy polskiego himalaizmu m.in. Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Darek Załuski, Piotr Snopczyński, Marcin Kaczkan, Piotr Tomala, Marek Chmielarski, Jarosław Botor. Po spotkaniu rozpocznie się dyskusja: Jak zdobyć K2 z udziałem pierwszych zimowych zdobywców szczytów ośmiotysięcznych.
W sobotę (22.09) o 20.00 w Wielkim Namiocie rozpocznie się wyczekiwana przez wszystkich ceremonia wręczenia Złotych Czekanów. Złote Czekany otrzymają autorzy trzech przejść. Będą to Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima z Japonii (Shispare, 7611 m, droga Shukriya na płn.-wsch. ścianie i trawers szczytu), Marek Holeček oraz Zdeněk Hák z Czech (Gasherbrum I, 8068 m, całkowite przejście płd.-zach. ściany drogą Satisfaction), a także Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux z Francji (płn.-zach. wierzchołek Nuptse). Wystąpią tegoroczni nagrodzeni, a także nagradzani w latach poprzednich. Spotkanie zwieńczy uhonorowanie nagrodą Piolet d’Or Carriére, Andreja Štremflelja, wybitnego słoweńskiego alpinisty, himalaisty i przewodnika górskiego. Alpinista otrzymał pierwszego Złotego Czekana w 1992 r. za niesamowite przejście południowej grani Kangczendżongi.
W niedzielę (23.09) zaplanowano ceremonię rozdania nagród filmowych, kultury górskiej oraz zakończenie festiwalu (godz. 17.45, Wielki Namiot). Tuż po uroczystości rozpocznie się prezentacja najlepszych filmów tegorocznego festiwalu. Szczegółowy program na www.festiwalgorski.pl
Złote Czekany (Piolets d’Or) to najbardziej prestiżowa nagroda alpinistyczna na świecie. Najczęściej określa się ją „Oskarem alpinizmu”, jednak śmiało można by ją było nazwać Noblem w tej dziedzinie – otrzymują ją jedynie nieliczni wspinacze za wybitne osiągnięcia. Najważniejszym kryterium w przyznawaniu wyróżnienia nie jest zdobycie szczytu, ale styl w jakim zostało ono wykonane. Oczywiście chodzi tu o styl alpejski czyli wysokogórskie przejście o charakterze sportowym, podejmowane jako pojedyncza, ciągła próba bez zakładania obozów i lin poręczowych (min sprzętu, pełne zaangażowanie, odpowiedzialność wobec grupy, pasja i szacunek do gór jak opisał ten styl Christian Trommsdorff – prezydent GHM a jednocześnie organizator nagród Piolets d’Or). Po raz pierwszy tego typu przejście było wykonane w Himalajach i Hindukuszu w 1972 i 1977. Inicjatorem pierwszych przejść wielkich ścian w stylu alpejskim, w tym na sześciu ośmiotysięcznikach – część z nich uważana jest za najtrudniejsze – jest Wojciech Kurtyka. Himalaista jest już laureatem prestiżowej nagrody Piolet d’Or (Złoty Czekan – 2016) za całokształt dokonań w górach. Kolejną wartą podkreślenia ciekawostką jest fakt, że Wojciech Kurtyka pochodzi ze Skrzynki – wsi położonej między Kłodzkiem i Lądkiem-Zdrojem. Do tej pory nagroda była wręczana m.in. we francuskim Chamonix
i włoskim Courmayeur. Nagrodę Złoty Czekan wymyśliła elitarna grupa przewodników wysokogórskich Le Groupe de Haute Montagne (GHM) przy współpracy z francuskim magazynem Montagnes – jest ona przyznawana od 1992 r.

Wydania: