Książki na wakacje poleca Dygresyjny Dyskusyjny Klub Książki

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
ddk.jpg

Czerwcowe spotkanie Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęłyśmy od wspomnień związanych z Mają Dzierżyńską, którą pożegnaliśmy pod koniec maja. Jeszcze mamy w pamięci jak w trakcie naszych spotkań otwierały się drzwi i wchodziła Maja, która przynosiła ze sobą powiew innego artystycznego świata. Chętnie dzieliła się z nami swoim doświadczeniem i opowieściami.
Z perspektywy czasu widzimy jak były dla nas interesujące i cenne. To właśnie na jednym ze spotkań naszego Klubu opowiedziała nam o swojej korespondencji z Edwardem Stachurą. Później informacje te ukazały się w „Twórczości”. Myślimy, że nadal będzie patronką naszych spotkań.
Dalsza część spotkania poświęcona została prezentacji lektury wakacyjnej w związku z otrzymanymi nowymi książkami z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Każdy znalazł coś dla siebie. Bo i propozycje były różnorodne. Na przykład: „Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej” Iwony Kienzler.
Maria Dąbrowska przez lata postrzegana była niemal jak pomnik narodowej literatury. O jej prywatnym życiu nie mówiło się wcale albo mało, a pisarka kojarzyła się wielu ze szkolnym obowiązkiem czytania „Nocy i dni”. Autorka w sposób fascynujący przedstawia niepokorne losy Dąbrowskiej traktowanej niemalże jak kobiecy pomnik literatury narodowej. Kolejna pozycja to rozmowy mistrza polskiej piosenki z córką Agatą Młynarską. Książka „Rozmowy. Młynarski” wydane przez Prószyński Media to zbiór wywiadów, w których Wojciech Młynarski opowiada o sobie, swojej karierze, twórczości, ludziach, miejscach i podejściu do życia. W komplecie mamy jeszcze wybór tekstów Wojciecha Młynarskiego – „W Polskę idziemy”. Trochę trudniejsze lektury to: zbiór ośmiu reportaży Justyny Kopińskiej „Z nienawiści do kobiet”, które wstrząsnęły opinią publiczną i mediami. Zbiór otwiera premierowy tekst o Violetcie Villas – historia jej życia opowiedziana przez syna i synową. I jeszcze książka „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, w której Cezary Łazarewicz podjął się trudu prześledzenia jednej z najbardziej znanych zagadek kryminalnych dwudziestolecia międzywojennego. I na koniec typowo wakacyjna lektura lekka, łatwa i przyjemna książeczka „Żyć jak kot!” Stéphane Garnier. Mo-żna ją przeczytać w jedno popołudnie. Autor opowiada jak poprawić jakość swojego życia na przykładzie zachowań kotów.
Polecamy te książki nie tylko Klubowiczom.

Wydania: