Sekretne życie pszczół z Henrykiem Zarembą

Autor: 
MH
7HZ.jpg

W środę 6 czerwca br., gościliśmy w Filii Biblioteki Publicznej Gm. Kłodzko w Jaszkowej Górnej pszczelarza i wielkiego pasjonata pszczół ze Starego Wielisławia, Henryka Zarembę. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań, oraz ich znaczenie w przyrodzie. Młodzi uczestnicy zdobyli cenne informacje i ciekawostki z życia pszczół. Dowiedzieli się czym się żywią, jak spędzają zimę i wreszcie jak powstaje miód. Mogli też z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza tj. ramkę, dymkę, podkurzacz oraz specjalny strój ochronny. Dzieci przymierzały się do zawodu pszczelarza i strojów… Poznały również zdrowotne właściwości i walory smakowe miodu, a punktem kulminacyjnym była degustacja „słodkiego przysmaku na waflu”. Pan Henryk opowiadał swobodnie o wszystkich sekretach, a nawet zadał dzieciom zadanie domowe „Jak działa dym na pszczoły?” Na odpowiedzi czeka pani bibliotekarka Agata. Pierwsze dziecko, które odpowie prawidłowo na pytanie otrzyma pluszaczka pieseczka.
Kochani Rodzice! Pasieka - Siedlisko w Starym Wielisławiu, którą prowadzi p. Henryk Zaremba oferuje miody odmianowe: wielokwiatowy wiosenny, wielokwiatowy letni, rzepakowy, mniszkowy, spadziowy, nektarowo-spadziowy, lipowy, faceliowy, sudecki miód gryczany, pyłek pszczeli. Pożytki zlokalizowane są wyłącznie na terenie Kotliny Kłodzkiej, a miody sprzedawane są pod marką „Sudeckie Miody Kotliny Kłodzkiej”. Zapraszamy! – Bo miód jest miodzio!
- Przygodę z pszczółkami wzbogaciła fachowa literatura, a także możliwość przeczytania „Pszczółki Mai i jej przygód” autorstwa Waldemara Bonsels z księgozbioru biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Książka została wydana przez Wydawnictwo Śląsk w 1961r. i jest cennym egzemplarzem dla naszej książnicy – wspomina Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Dziś trudno znaleźć taki egzemplarz na rynku wydawniczym.
Składamy serdeczne podziękowania panu Henrykowi za niezwykle interesujące spotkanie z dziećmi i wprowadzenie ich w tajniki zawodu pszczelarza.

Wydania: