Lato z DFM

Autor: 
Ewa Chalecka
dfm_www-21.jpg

W lipcu Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na trzy koncerty.
W Pałacu Kamieniec wystąpi Duo Fortecello (1.07), w Lewinie Kłodzkim organista Jürgen Benkö (7.07), a w Pałacu Żelazno Duo del Gesu (8.07).
Pierwszy z lipcowych koncertów odbędzie się w niedzielę (1.07) w Pałacu Kamieniec koło Polanicy. Wystąpi Duo Fortecello czyli krakowska wiolonczelistka – Anna Mikulska i kataloński pianista – Philippe Argenty. Anna Mikulska w 2010 r. została zaproszona do orkiestry słynnego skrzypka Nigela Kennedyego (z Orchestra of Life odbyła tournée po Niemczech, Anglii i Francji odwiedzając największe sale koncertowe). Od 2012 r. jest członkiem zespołów muzyki kamerlanej oraz tanga argentyńskiego: Duo Fortecello, Trio Gatti, NonStop Tango Trio oraz Duo Fortecello and Guests, z którymi czynnie koncertuje głównie we Francji i Hiszpanii. Artystka organizuje też festiwale – Festival Iti-nérant et Permanent les Clés du Classique, Saint Savin Piano & Master Classes Festival, Concerts aux Châteaux oraz Jeudis du classique á Montmorillon. Jest także dyrektorem artystycznym stowarzyszenia muzycznego Les Clés du Classique od 2015 r.
Philippe Argenty uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich (m.in. Jacquesa Rouvier’a, Oxany Yabloskiej, Felixa Gottlieba). Muzyk jest też laureatem II miejsca Grand Concours International de Piano de Paris. Od 2004 roku Philippe Argenty koncertuje we Francji, Włoszech, Norwegii, Czechach, Hiszpanii, Andorze i na Węgrzech jako solista i kameralista. Wspólnie artyści prezentują utwory muzyki klasycznej oparte na melodiach ludowych. Koncerty wzbogacają przezabawnymi anegdotami dotyczącymi utworu lub jego kompozytora. W programie niedzielnego koncertu muzyczna podróż po Europie i nie tylko.
Na kolejny koncert organizatorzy zapraszają w sobotę (7.07) do kościoła św. Michała Archanioła w Lewinie Kł. Wystąpi organista Jürgen Benkö.
Artysta jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzyki Kościelnej w Rottenburgu. Studia kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Frankfurcie nad Menem oraz w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu. Umiejętności interpretacji muzyki organowej i improwizacji doskonalił na kursach mistrzowskich u H. Fellera, M. Luckera i O. Latry. W wieku zaledwie 22 lat został powołany do objęcia funkcji naczelnego organisty i chórmistrza Dziekanatu Ludwigsburg z siedzibą w Bietigheim, gdzie do dziś prowadzi ożywiomą działalność muzyczną. Jürgen Benkö koncertował m.in. w Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Coventry, w Berlinie, Bambergu, Stuttgarcie, Dreźnie, Erfurcie, Kolonii, Londynie, Meranie, Bazylei, Edyndurgu, Irkucku, Chabarowsku, Archangelsku i Moskwie. W jego szerokim repertuarze solistycznym szczególne miejsce zajmują dzieła J. S. Bacha oraz francuskich i niemieckich romantyków. Jürgen Benkö znany jest również ze swoich wirtuozerskich improwizacji organowych.
Dzień później, w niedzielę (8.07) organizatorzy zapraszają do Pałacu Żelazno na występ muzyków Duo del Gesu - Arnauda Kaminskiego (skrzypce, Francja) oraz Krzysztofa Tymendorfa (altówka, Polska).
Arnaud Kaminski jest laureatem międzynarodowych konkursów w Paryżu, Olsztynie, Wilnie i Barletcie. Pomysłodawca i organizator Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Artysta jako kameralista i muzyk orkiestrowy koncertuje po Europie i Azii. Kilkakrotnie występował grając na skrzypcach ex-Wranitzky, które wykonał J. Stainer – instrument był własnością W. A. Mozarta.
Krzysztof Tymendorf jest współzałożycielem i muzykiem zespołów: Duo del Gesu oraz Balthus Quartet. Współpracował kameralnie m.in. z Tytusem Wojnowiczem, Christopherem Hartmannem, Bartoszem Koziakiem, Avri Levitanem czy NeoQuartet. Artysta koncertuje także jako lider w orkiestrach zagranicznych. W Polsce współpracuje m.in. z Orkiestrą Kameralną AUKSO, Polską Filharmonią Bałtycką czy Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. Ma na swoim koncie wiele występów za granicą (m.in. w wiedeńskim Musikverein, berlińskim Konzerthaus oraz w Berlińskiej Filharmonii). Jest laureatem licznych nagród muzycznych.
Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczną się o godz. 19.00 – wstęp na wydarzenia jest wolny. Kilka godzin przed koncertami, o godz. 16.00 odbędą się warsztaty dla najmłodszych, które poprowadzą sami artyści.
(DFM) Dolnośląski Festiwal Muzyczny powstał w 2013 r. Jest wydarzeniem cyklicznym, którego koncerty odbywają się przez niemal cały rok kalendarzowy. W programie znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej – swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy.

Wydania: