Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

DRUŻYNA
W Ścinawce Średniej odbyły się Polsko-Czeskie Pokazy Strażackie, w któ-rych wzięło udział dziewięć drużyn, w tym cztery z Czech. Organizatorem imprezy była Gmina Radków. Lepsi okazali się Czesi, ale polskie drużyny także dobrze sobie radziły – najlepiej wypadła Ochotnicza Straż Pożarna ze Ścinawki Średniej. Gratulacje!
RAJD
Zakończył się 52 Rajd Dolnośląski – II runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Jak zwykle było dużo szumu, smrodu opon i spalin oraz tysiące widzów. Nic dodać, nic ująć.
DIABEDANCE
Na terenie galerii handlowej „Twierdza Kłodzko” miała miejsce kilkugodzinna impreza plenerowa. W jej ramach odbyło się grupowe wykonanie diabedance, czyli tańca przeciw cukrzycy.
W tym roku padł nowy rekord – w tańcu wzięło udział 161 osób, czyli o 31 więcej niż w roku ubiegłym. W trakcie imprezy odbywała się akcja profilaktyczna wymierzona jednej z bardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Gospodarzem przedsięwzięcia był Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego oraz „Twierdza Kłodzko”. Bez komentarza.
MUZEUM
W Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się „Noc muzeów”. Przygotowano wiele atrakcji. Na inaugurację tegorocznej „Nocy Muzeów” otwarto interesującą wystawę złożoną z nowych nabytków, które w ostatnich trzech latach powiększyły zbiory kłodzkiej placówki. Bez komentarza.
PROMOCJA
Koła Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska zakwalifikowały się do udziału w projekcie pn. „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem”, który jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Gospodynie mają za sobą pierwszy etap – warsztaty kulinarne. Podczas warsztatów uczestniczki dowiedziały się m.in. jak wyszukiwać oraz promować produkty, poznały krajowe i unijne systemy jakości żywności, a także zasady wprowadzenia do obrotu żywności regionalnej oraz lokalnej. Wow.
SŁUCHACZE
Grupa słuchaczy z Uniwersytetu III Wieku z Nowej Rudy i Złotego Stoku oraz ekipa seniorów z czeskiego Javornika, wybrała się w Góry Złote, poruszając się Złotą Ścieżką. Rolę przewodnika objęła burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać historię pogórniczego miasteczka, w któ-rym przez wieki kwitło hutnictwo niezbędne przy przetopie cennych rud. Bez komentarza.
SZPITAL
W Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy Zdroju odbyła się uroczystość nadania placówce imienia św. Jana Pawła II. Spotkanie odbyło się od zgromadzenia załogi, pacjentów oraz zaproszonych gości przed obeliskiem JPII. Uroczystość zakończyła się mszą świętą celebrowaną przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Bez komentarza.
ZMIANA
Dotychczasowy dowódca 22 Karpackego Batalionu Piechoty Górskiej ppłk. dypl. Piotr Rupa objął stanowisko szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu. Obowiązki dowodzenia kłodzkim batalionem przejął mjr. Krzysztof Hanek. Gratulacje!
OBWODNICA
Trwają ostatnie odbiory techniczne poszczególnych odcinków nowo wybudowanej południowo-zachodniej obwodnicy miasta. Ważny dla Kłodzka i subregionu Ziemi Kłodzkiej obiekt komunikacyjny, do użytku przekazany zostanie oficjalnie na przełomie maja i czerwca. Wow. (od red. odbiór nastąpił 28.05.18).
STOWARZYSZENIE
Stowarzyszenie Inicjatywa dla Kłodzka jest zaniepokojone bezruchem, jaki panuje na Forcie Owcza Góra. Stowarzyszenie wystąpiło w tej sprawie z pytaniami do burmistrza Michała Piszki. Zapewne doczekają się odpowiedzi i co istotne obietnic – nadchodzą przecież samorządowe wybory. Bez komentarza.
PLACÓWKA
Funkcjonująca na terenie Słonego w Kudowie Zdroju, tuż przy wjeździe do Nachodu – transgraniczna Polsko-Czeska Placówka, obchodziła jubileusz dziesięciolecia. Przez ten czas swojej działalności dokonała wielu tysięcy przekazanych informacji dotyczących przestępczości transgranicznej. Gratulacje!
PRAKTYKA
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku, uczestniczą w projekcie pn. „EuroPraktyki”. Młodzież z klas trzecich o specjalnościach technik logistyk i technik budownictwa, w ramach programu „Erasmus+” weźmie udział w zagranicznych praktykach zawodowych. Będzie je odbywać w firmach budowlanych bądź logistycznych na Malcie, we Włoszech lub w Hiszpanii. Bez komentarza.
CERTYFIKAT
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. otrzymało certyfikat „Złote Godło Najwyższa Jakość Quality International 2018” w kat. QI Service. Potwierdza on najwyższą jakość i standardy świadczonych usług w Zdroju Wojciech. Gratulacje!
PLATFORMA
W tym roku zostanie wybudowana platforma widokowa na Górze Guzowatej w Radkowie. Zostało zatwierdzone dofinansowanie projektu. W Ambasadzie Polskiej w Pradze odbyła się uroczysta inauguracja polsko-czeskiego projektu: „Polsko-czeski szlak grzbietowy. Część wschodnia”, w ramach, którego zrealizowane zostanie to zadanie. To ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju turystycznego Radkowa. Bez komentarza.
SAMOCHÓD
Ochotnicza Straż Pożarna w Szalejowie Dolnym została wyposażona w nowy samochód do ratownictwa drogowego. Opel Frontera wraz z hydraulicznym sprzętem specjalistycznym LUKAS, został zakupiony dzięki dotacji otrzymanej z Gminy Kłodzko. Bez komentarza.
PIKNIK
Na zamku w Międzylesiu odbył się piknik rycerski. Organizatorem imprezy było Kłodzkie Bractwo Rycerskie, które w ten sposób przypomniało wydarzenia sprzed ponad 500 lat, gdy to husyci opanowali zamek. Tym razem skończyło się na szczęście bez walki, jedynie na rozbiciu obozu na dziedzińcu zamku. Bez komentarza.
ULICA
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hryniak, najmłodszy mieszkaniec oraz najstarsza mieszkanka ulicy Leśniej w Złotym Stoku – dokonali symbolicznego otwarcia drogi po remoncie. Modernizacja ulicy była spora m.in. wymieniono wodociąg oraz kanalizację burzową. Wykonano też nawierzchnię jezdni z kostki brukowej i betonowej wraz z chodnikami. Dofinansowanie na to zadanie gmina Złoty Stok otrzymała od MSWiA, a także z puli środków na usuwanie klęsk żywiołowych. Bez komentarza.
BURMISTRZ
Były burmistrz Kłodzka Bogusław Szpytma będzie ubiegał się ponownie o fotel włodarza miasta. Uzyskał poparcie Zarządu Okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Były burmistrz Kłodzka rusza do walki – w sądzie założył sprawy przeciw siedmiorgu osobom, w tym urzędnikom ratusza. Mają one związek z naruszeniem jego dóbr na forach internetowych. Bez komentarza.
DYDAKTYCZNIE
Trwa budowa ścieżki dydaktycznej wokół kłodzkiej Twierdzy. Koszt inwestycji to 4 mln 900 tys. zł, a termin zakończenia prac i oddania jej do użytku to wrzesień 2018 r. Jak mówi burmistrz Mi-chał Piszko, na ten cel pozyskano dofinansowanie w wys. 3 mln 200 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego. Bez komentarza.
JUBILEUSZ
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino w Polanicy Zdroju, obchodziła jubileusz 60-lecia powstania placówki oraz 20-lecia nadania imienia i wręczenia sztandaru. Uroczystości odbyły się w Teatrze Zdrojowym, gdzie nie zabrakło wspomnień oraz podziękowań. Gratulacje!
ŚCIEŻKA
W Kłodzku trwa budowa ścieżki rowerowej. Jej długość wynosić będzie przeszło 4 km, a trasa prowadzić będzie od ul. Nowy Świat, przez miasto, w kierunku Krosnowic. W ramach zadania powstaną także punkty, w których będzie można naprawić rower. Wykonane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu – balustrady, odpowiednie oświetlenie, pochylnie zjazdowe. Bez komentarza.

Wydania: