XXI. Festiwal "Gitariada" zakończony. Gitariadowa Ziemia Kłodzka
W dniach 4-8 kwietnia br. w Kłodzku i na Ziemi Kłodzkiej, wybrzmiały intensywne dźwięki gitary za sprawą XXI Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego GITARIADA. W tym roku Festiwal rozpoczął się koncertem kłodzkich talentów gitarowych w środę 4 kwietnia w Teatrze im. St. Moniuszki w Kudowie-Zdroju. Wystąpili: Małgorzata Łapińska, Kornelia Zawadzka, Jagoda Religa, Lila Wyjadłowska, Hanna Sawicka oraz duet gitarowy „Krosno-duo-vice” (Maja Borcz, Magdalena Sadowska). Tego samego dnia odbył się jeszcze jeden koncert – w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej. Tu zaprezentowało się bystrzyckie środowisko gitarowe z obu bystrzyckich szkół muzycznych: Marta Furtek, Hanna Kapuszyńska, Klaudia Dziasek, Duet Nowy Fletowo-Gitarowy (Zuzanna Sikorska – flet, Marta Furtek – gitara), trio gitarowe „Extra Klasa” (Zuzanna Winnicka, Jakub Osajda, Mateusz Judecki), duet gitarowy „Micro Duo” (Hanna Kapuszyńska, Marta Furtek), Bystrzycki Kwartet Gitarowy (Klaudia Dziasek, Dominika Wilczkiewicz, Szymon Wejcht i Michał Ciamaga) oraz solista Tomasz Ściepuro. Następnego dnia, we czwartek przed południem, w sali kominkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie wystapili uczniowie wałbrzyskiej szkoły muzycznej: Filip Godlewski, Braterski Duet Gitarowy (Jakub Szczypek, Sebastian Szczypek), duet gitarowy Godlewski – Wanio (Filip Godlewski, Kacper Wanio) oraz noworudzianka Kornelia Zawadzka. Wszyscy młodzi artyści podczas koncertów promocyjnych zaprezentowali swój program muzyczny, który kilka dni potem wykonali podczas Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego „Gitariada”
w Muzeum Ziemi Kłodzkiej przed szacownym jury. W tym roku w jury zasiedli: dr hab Marek Nosal (Akademia Muzyczna w Katowicach), honorowy profesor oświaty Marek Zieliński (OSM I i II st. we Wrocławiu) oraz dr Bartłomiej Marusik (PSM I st. w Jarocinie).
Pierwszym koncertem zapro-szonych na festiwal profesjonal-nych muzyków był czwartkowy występ zespołu „Amor Con Chordes” w składzie: Henryk Kasperczak – lutnie, Bartłomiej Marusik – gitara, Joanna Kreft – skrzypce, Marcin Chenczke – kontrabas. Zespół insiprujący się muzyką dawną oraz wykonujący dawne folkowe tematy muzyczne bisował uproszony oklaskami publiczności. Piątek, 6 kwietnia, przyniósł również dużo emocji – najpierw od wczesnych godzin porannych w sali koncertowej Muzeum Ziemi Kłodzkiej prezentowali się młodzi wirtuozi – soliści i zespoły – a wieczorem w Kłodzkim Centrum Kultury zabrzmiały intrygujące dźwięki jazzu.
W sali widowiskowej wystąpiła bowiem gitarzystka Magdalena Czwojda wraz z zespołem w składzie: Michał Czwojda – perkusja, Sławomir Marcinkowski – gitara basowa. Wybitni wrocławscy muzycy zaprezentowali przede wszystkim utwory z niedawno wydanej płyty Magdaleny Czwojdy pt. „W zależności”. Ale niezwykłym wydarzeniem było też wejście na scenę, pod koniec koncertu, legendy wrocławskiego jazzu – trębacza Zbigniewa Czwojdy i wspólne wykonanie tematu drugiej części „Concierto de Aranjuez” Rodrigo – w stylu słynnej płyty Milesa Davisa „Spain”. Tymczasem w sobotę 8 kwietnia Festiwal „Gitariada” wcale nie zwolnił tempa – od rana w Muzeum grali najstarsi wiekiem i zaawansowaniem młodzi gitarzyści walcząc w konkursie o Grand Prix czyli gitarę „Martinez” wartości 3000 zł ufundowaną przez Hurtownię Muzyczną „Interton Classic” w Gdyni. Później, o godz. 15 w Galerii Handlowej „Twierdza Kłodzko” odbył się coroczny koncert „Gitarowa Twierdza”. W pierwszej części wystąpił Ogólnopolski Zespół Gitarowy „Dusznickie Aniołki”. Świetni młodzi gitarzyści zaprezentowali muzykę rozrywkową zaaranżowaną na ten oktet przez kierownika zespołu dr. Bartłomieja Marusika. Póżniej królowała muzyka flamenco dzięki super zespołowi „Por Fiesta” z Lublina (Katarzyna Arbaczewska-Matys, Jakub Polanowski – śpiew, Jakub Niedoborek – gitara).
Ale największym wydarzeniem sobotniego dnia, i śmiało można powiedzieć całego tegorocznego Festiwalu był koncert zespołu „AstorArte”, który został powołany przez wirtuoza gitary Krzysztofa Meisingera w składzie: Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Kamil Staniczek (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas). To co się działo potem na scenie, to co się działo w mu-zyce, zadowolić potrafiło najbardziej nawet wymagającego melomana. Niesamowita ekspresja, intensywność brzmienia, ciekawe aranżacje rzadziej wykonywanych w Polsce utworów Astora Piazzollli, ale także świeżość tych dobrze znanych jego kompozycji (chociażby przejmujące „Adios Nonino”!) – to największe zalety tego wydarzenia.
Po koncercie projektu „AstorArte” na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury wystąpili jeszcze laureaci I miejsc oraz Grand Prix konkursu. W kategorii solistów zwyciężył Mateusz Sołtysek z Bielska-Białej, natomiast w kategorii zespołów jury postanowiło przyznać Grand Prix duetowi gitarowego „Bianco-Nero” z Oleśnicy. Tym razem nikomu z Ziemi Kłodzkiej nie udało się sięgnąć po najwyższe laury, ale świetnym wynikiem może pochwalić się Tomasz Ściepuro z Ponikwy (nauczyciel: Tadeusz Piotrowski), który wystąpił w grupie uczestników uczących się na gitarze poza systemem szkolnictwa artystycznego, i zdobył II miejsce. Inni laureaci z powiatu kłodzkiego to: Lila Wyjadłowska – III miejsce, Bystrzycki Kwartet Gitarowy – III miejsce, Duet Nowy Fletowo-Gitarowy – III miesjce, Jagoda Religa – wyróżnienie, Hanna Sawicka – wyróżnienie, duet gitarowy „Micro Duo” – wyróżnienie.
Ostatni dzień festiwalu, niedziela 8 kwietnia, umożliwił słuchaczom udział w dwóch koncertach – o godz 13 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej wystąpił ks. Bartłomiej Kot (muzyk, gitarzysta, dawniej nauczyciel w bystrzyckiej szkole muzycznej, obecnie ksiądz posługujący we Wrocławiu), natomiast o godz. 16 w słynnej Kaplicy św. Onufrego w Stroniu Śląskim, gdzie na zakończenie tegorocznej „Gitariady” wsytąpił zespół flamenco „Por Fiesta”. Liczna publiczność długo nie chciała rozstać się z muzykami zmuszając ich do kolejnych bisów. Dodać należy, że Festiwalowi „Gitariada” patronatu udzielili dwaj samorządowcy wrażliwi na dobrą muzykę: Michał Piszko, burmistrz Miasta Kłodzka oraz Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. Dziękujemy za już i prosimy o jeszcze więcej muzyki gitarowej na Ziemi Kłodzkiej!