Architekci krajobrazu na praktyce w Niemczech
6-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie od 9 kwietnia poznaje zawód „architekta krajobrazu” na 3-tygodniowych praktykach w Niemczech, zorganizowanych w ramach projektu finansowanego przez unijny program Erasmus+. Organizatorem wyjazdu młodzieży jest Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” z Lubania, które od wielu lat współpracuje z bożkowską szkołą. Młodzież przebywa w Pillnitz, dzielnicy Drezna, gdzie zdobywa nową wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe w wyspecjalizowanym Ponadzakładowym Ośrodku Kształcenia – placówce, która na co dzień prowadzi uzupełniające kursy zawodowe dla niemieckich uczniów szkół zawodowych i technicznych.
„Ogrodnictwo i architektura krajobrazu posiadają w Pillnitz długoletnie tradycje. Sięgają one jeszcze XVII wieku, gdy w Pillnitz powstały założenia parkowe wokół barokowej rezydencji letniej saskiego dworu” – mówi Magdalena Guła ze Stowarzyszenia „Pogranicze, koordynator projektu. „Do dziś przypałacowy park w Pillnitz, którego jednym z symbolów jest ponad 200-letnie drzewo kameliowe, jest chętnie odwiedzany przez rzesze turystów z Niemiec, Europy i całego świata. Nic też dziwnego, że właśnie w tym miejscu w latach 90. XX wieku saksońskie władze rozpoczęły prace nad utworzeniem wyspecjalizowanej placówki edukacyjnej, z warsztatami, halami i szklarniami, której celem byłoby praktyczne kształcenie między innymi przyszłych ogrodników. Ośrodek jest częścią Saksońskiego Ministerstwa Środowiska, Rolnictwa i Geologii. Oferuje zajęcia w tematach takich jak rośliny ozdobne, byliny, sadownictwo, warzywnictwo, ogrodnictwo i architektura krajobrazu, zieleń cmentarna czy też szkółka drzew i krzewów” – dodaje przedstawicielka „Pogranicza”.
W ramach praktyki młodzi adepci architektury krajobrazu z Bożkowa przez pierwsze 2 tygodnie uczęszczają na specjalistyczne kursy tematyczne w Ośrodku w Pillnitz. Pod czujnym okiem nauczycieli tej placówki uczą się obsługi różnorodnych maszyn i pojazdów, ułatwiających prowadzenie prac w ogrodzie, poznają rośliny i wykonują obsadzenia ogrodu według przygotowanego projektu oraz szkolą się w układaniu ścieżek z kostki brukowej z naturalnych kamieni. Ostatni tydzień pobytu młodzieży w Niemczech to indywidualna praktyka w wybranych firmach z branży architektury krajobrazu, w tym w przypałacowym parku w Pillnitz, który wiosną szczególnie urzeka swym pięknem. Program praktyki obejmuje też dodatkowe specjalistyczne wycieczki edukacyjne. W pierwszym tygodniu grupa udała się do centrum Drezna w poszukiwaniu przykładów inspirujących parków miejskich. Zwiedziła też szklarnie i tereny badawcze w Pillnitz, gdzie spotkała się z naukowcami prowadzącymi badania z zakresu uprawy roślin ozdobnych oraz warzyw.
„Wyjazd na praktyki to bardzo wartościowe i wzbogacające wiedzę przeżycie. Bardzo ciekawy program pozwala nam uczniom zdobyć większe doświadczenie, które zaowocuje w naszej przyszłości. Jest to ogromna i niepowtarzalna szansa szerszego rozwoju swoich praktycznych umiejętności związanych z zawodem” – ocenia swój pobyt w Niemczech Radosław Kopalko, uczeń 1. klasy Technikum Architektury Krajobrazy w bożkowskiej szkole. „Równie ciekawe jest zagospodarowanie wolnego czasu. Liczne wycieczki do Drezna dostarczają nam wielu atrakcji” – dodaje uczeń.
„Za szczególnie ważne umiejętności zdobyte przeze mnie na praktyce uważam umiejętność prawidłowego kładzenia kostki brukowej, obsługi różnych maszyn i pojazdów” – podsumowuje pierwszy tydzień w Pillnitz uczestniczka praktyki Emilia Kędzierska. „Poznałam techniki obróbki kamienia naturalnego, wiele ciekawych metod obsługi sprzętu ogrodniczego i maszyn przystosowanych do uprawy roślin ozdobnych i warzyw. Najwięcej frajdy sprawiła nam obsługa ciężkich pojazdów typu koparka”.
Dużym wydarzeniem w pierwszym tygodniu praktyki była też wizyta w Pillnitz delegacji z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie, na czele z dyrektorem placówki – Józefem Kochniarczykiem. Celem wyjazdu, w którym uczestniczył także kierownik szkolenia praktycznego Kamil Kud, nauczyciel przedmiotów zawodowych Karolina Nowak oraz nauczyciel języka niemieckiego Monika Domagała, było bliższe poznanie działalności saksońskiego Ośrodka oraz monitoring przebiegu praktyki.
W sobotę, po intensywnych pięciu dniach zajęć, uczestnicy praktyki wybrali się na zwiedzanie z przewodnikiem drezdeńskiego starego miasta. Nie zabrakło oczywiście czasu na indywidualne poznawanie Drezna oraz zakupowe szaleństwo.
Bieżące relacje z praktyki w Niemczech można śledzić na portalu facebook pod adresem:
https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE
Pobyt uczniów w Pillnitz potrwał do 27 kwietnia. Praktyka jest organizowana przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”, we współpracy z Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V., w ramach projektu „Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu gastronomii, hotelarstwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy)” (numer: 2017-1-PL01-KA102-038003).
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+